АКО ИХ ЗАБОРАВИМО, УМРЕЋЕ ПОНОВО: Обележен Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и друге жртве фашизма
ДАН сећања на жртве Холокауста, геноцида и друге жртве фашизма обележен је широм Србије, а у Храму Светог пророка Илије у Млаки служена је литургија поводом Дана пробоја логораша у Јасеновцу.

Министарство за рад
Молитвено окупљање на дан пробоја последњих јасеновачких логораша организовала је Епархија пакрачко-славонска.
Централна државна манифестација полагања венаца организована је на месту некадашњег логора на Старом Сајмишту и предводио ју је изасланик председника Србије, министар за рад, запошлавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић. Његова главна порука била је да би заборављање жртава представљало амнестирање злочинаца.
- Ако их заборавимо, они ће умрети поново и на тај начин амнестираћемо злочинце. Наставићемо заједнички са Републиком Српском да подижемо меморијалне центре, наставићемо да се са браћом по страдању, нашим суграђанима Јеврејима и Ромима заједнички боримо против занемаривања прошлости, јер неке ствари морају да се памте заувек - поручио је Селаковић након полагања венаца.
Окупљени су одали пошту жртвама једноминутни ћутањем, а министар Селаковић је рекао да се тачан број страдалих не зна, али да постоји универзална сагласност да жртава нацизма и фашизма у Другом светском рату на некадашњем југословенском простору није мање од једног милиона.

Музеј жртава геноцида
Венце су положили и представници Града Београда, Музеја жртава геноцида, Меморијалног центра Старо сајмиште, Савеза јеврејских општина Србије, Националног савета Ромске националне мањине, Удружења грађана за неговање антифашистичких традиција и дипломатског кора. Цвеће су положили и амбасадор САД Кристофер Хил, амбасадорка Немачке Анке Конрад и шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре, као и министри. Венци су положени и на местима страдања у Јајинцима, Крагујевцу и Краљеву.
ПОСЛЕДЊИ ПРОБОЈ
ДАН сећања обележава се у спомен на последњу групу преживелих логораша у злогласном логору смрти Јасеновац, који су 22. априла 1945. године покушали пробој у слободу. Од 1.073, у томе успело само 117.
Централна манифестација обележавања Дана Музеја жртава геноцида одржана је у Народној библиотеци Србије, предводила ју је министарка просвете др Славица Ђукић Дејановић, а присуствововао је велики број високих државних званичника, директора националних, покрајинских и локалних установа културе, представници цркава и верских заједница, амбасадори, градоначелници...

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)