80 ГОДИНА ОД БОМБАРДОВАЊА БЕОГРАДА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ – 16 И 17. АПРИЛА 1944. ГОДИНЕ
ТЕШКА савезничка бомбардовања Србије у Другом светском рату започела су разарањем Ниша 20. октобра 1943. године, када су погинуле стотине грађана и разорени бројни цивилни објекти. Највеће жртве током бомбардовања Београда 1944. године забележене су 16 и 17. априла, што се поклопило са првим и другим даном православног Васкрса.

Фото: Архива предузећа
Догађај упамћен као Крвави Ускрс у колективном сећану грађана Београда доживљен је знатно теже од немачких бомбардовања 6. априла 1941. године, како због чињенице да се од савезника очекивала помоћ и ослобођење, а не тако брутално бомбардовње, као и због утиска грађана Београда да је савезничко бомбрадовање 1944. било разорније него немачко 1941. Рањено је, односно повређено око 5.000 цивила, а према немачким изворима, мртвих је било 1.160. Те крваве 1944. године, главни град је тешко бомбардован, од стране савезника у више наврта и то у априлу, мају, јуну, јулу, септембру, укупно 11 пута.
Званично, циљеви су биле немачке трупе, инфраструктура, војни и привредни објекти од значаја за немачке ратне напоре, од којих су се неки налазили у густо насељеним деловима нашег града. У Земуну су уништене фабрике Икарус, Данубијус, Змај, Телеоптик, земунска железничка станица и аеродром. У Београду је оштећена фабрика Рогожарски и суседни стамбени блокови, бродоградилиште, рафинерија на Чукарици и део београдске железничке станице, а погођен је и логор Сајмиште. Оштећени су и мостови на Сави и Дунаву. Приликом ускршњег бомбардовања 1944. године срушено је и тадашње породилиште у Крунској улици (данас Студентска поликлиника). Разарања су била велика у околини Бајлонијеве пијаце где је погинуло 200 људи од залутале бомбе, као и на Пашином брду где је погинуо велики број цивила. Погођени су Палата Албанија, Теразије, Технички и Правни факултет, више болница, хуманитарних институција и цркава.
У знак сећања на овај догађај, 1966. године је на Новом гробљу у Београду саграђено је Спомен-гробље жртава бомбрдовања Београда 1944. године. Ово гробље, које се налази уз Врт Сећања, се састоји се од 11 хумки са 15 мермерних плоча на којима су уписана имена 313 идентификованих и 165 неидентификованих особа страдалих у бомбардовању Београда 1944. године. Ово, као и спомен-гробље жртава бомбардовања Београда 6. априла 1941. године је изграђено по пројекту архитекте Милице Момчиловић.

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)