Представљање резултата истраживања пацијената са раком плућа о њиховој информисаности, превенцији, скринингу и лечењу рака плућа у Срби
KAШАЉ, умор, отежано дисање, губитак апетита и бол у грудима најчешћи су били симптоми код више од 50 одсто пацијената код којих је дијагностикован карцином плућа, а који су учествовали у истраживању спроведеном од стране Удружења пацијената “Пуним плућима” и Клинике за плућне болести Универзитетског Клиничког центра Србије.
Податак који охрабрује је да се након појаве првих симптома већина пацијената одмах обратила лекару. Ипак, информацију да је болест могла да се установи у почетном стадијуму, обављањем скрининг прегледа на рано откривање рака плућа, већина пацијената није имала.
Овај програм спроводи се само у Војводини. Истраживање је обухватило пацијенте са раком плућа на имунолошким, циљаним и хемио терапијама, како би се боље разумели проблеме оболелих, али и сазнала њихова информисаност о превенцији, скринингу и лечењу рака плућа. Са каквим су се све изазовима суочавали, колико су чекали на прегледе и дијагностику, којим лековима се лече, шта мисле о увођењу скрининга на рано откривање рака плућа како би скрининг коначно заживео у Београду, а проценат излечених био што виши, питања су на која су пацијенти одговарали. У истраживању је учествовало 147 пацијената, 88 мушкараца и 59 жена из целе Србије. Њих 75 прима савремене терапије, док 72 хемио терапије.
Презентујући податке истраживања, др Спасоје Попевић, заменик директора Клинике за плућне болести УКЦ Србије указао је на забрињавајући податак да је готово 90 одсто анкетираних раније била пушач, а да једна трећина њих и даље пуши.
- Оно што је охрабрујућа вест је што се скоро половина испитаника изјаснила да је одмах након првих симптома отишло код лекара, не чекајући да пролази време. Две трећине њих је одмах било упућено код правог специјалисте, односно пулмолога, тако да нису губили време на прегледе код лекара других специјалности. То, међутим, није био случај пре две године, када смо радили истраживање.
Тада је више од 70 одсто пацијената бивало упућено на прегледе код других лекара, као што су неуролог, ендокринолог, реуматолог, кардиолог, физијатар итд. Податак који додатно охрабрује је да је њих 76, у року од месец дана добило дијагнозу, што показује да је пут пацијента од појаве симптома до добијања дијагнозе, сада ипак донекле скраћен – објашњава др Попевић. Најчешће примедбе пацијенти су имали на дуго чекање на дијагностику, односно скенер, бронхоскопију, потешкоће приликом заказивања прегледа у државним здравственим установама, односно немогућност заказивања код лекара у Клиничким центрима.
На питање шта мисле који је разлог што им рак плућа није откривен на време, готово половина пацијената је рекло да су игнорисали симптоме, а једна трећина да их лекар није упутио на преглед. Око 10 одсто испитаника се плашило да иде код лекара и исто толико њих је навело као разлог то што не постоји скрининг на рано откривање рака плућа.
- Држава је доста тога урадила за пацијенте који се лече од рака плућа набавком додатних скенера, бронхоскопа, али и на проширењу индикација за добијање савремених терапија. Ипак, када се ради о превентиви мало тога је урађено. Као удружење се залажемо да се поново покрене питање увођења скрининга на рано откривање рака плућа на територији читаве земље. Потреба за тим су огромне, а то потврђују и резултати истраживања. Увођење скрининга на рано откривање рака плућа подржава више од 95 одсто испитаника, који су се изјаснили да би овакав преглед саветовали рођацима и пријатељима и сматрају да скининг треба да буде обавезан за грађане у ризику – истиче Оља Ћоровић, из Удружења пацијената за борбу против рака плућа „Пуним плућима“.
Скрининг на рано откривање рака плућа једино се у Србији спроводи у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици. Ова здравствена установа већ више од три године на подручју АП Војводине код високоризичних особа спроводи програм раног откривања рака плућа, што нас сврстава у прву државу западног Балкана која је увела овај скрининг за своје грађане. До сад је прегледано преко 4.000 особа у ризику, а код 86 суграђана откривен је карцином плућа.
- Скринингом на рано откривање рака плућа обухваћене су високоризичне групе, а информацију о самом скринингу пацијенти добијају од својих изабраних лекара у “Дому здравља Нови Сад”. У току ове године у скриниг је укључено и подручје Суботице, а очекује се почетак скринига у Врбасу. У посматраном периоду дијагностиковано је укупно 40 пацијената са бенигним променама и 88 пацијента са променама малигне етиологије, од чега 86 је имало карцином плућа. Карцином бронха у првом и другом стадијуму болести откривен је код око 50,4 одсто пацијената, 17,4 одсто је било у трећем стадијуму, 28,6 одсто у четвртом, док код одређеног процента није било могуће одредити стадијум болести. Најчешћи пато-хистолошки тип је био аденокарцином, код 45 болесника је спроведено оперативно лечење, док су код осталих болесника спроведене друге мере онколошког лечења, примена системског лечења или зрачне терапије - каже др Далиборка Бурсаћ, начелница дневне болнице Института за плућне болести Војводине.
Петри Симић (66) из Београда сасвим случајно је откривен карцином плућа и то у време епидемије корона вируса 2021. године. На преглед је отишла због проблема са грлом. - На рендгену плућа лекари су одмах видели да имам рак. Нисам могла да верујем, поготову што сам се осећала добро, свакодневно сам прелазила по пет, шест километара без да се задишем, препливалала Аду Циганлију, играла фудбал. Али, ипак, веровала сам да ћу то прегурати, живела сам норамално, после две терапије карцином је нестао. На време сам га открила.
За годину дана болести, ударних терапија, сада већ трећу годину газим веома успешно. Само идем на редовне контроле. Осећам се добро, ништа ми не фали. Ја сам имала среће, јер ми је рак откривен у почетној фази, али како би и други открили карцином на време неопходно је увођење скрининга на рано откривање рака плућа – каже Петра.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)