ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ПЕТАК, ОБЕЛЕЖАВАМО ХРИСТОВО СТРАДАЊЕ: Најтужнији хришћански празник - Исус је осуђен и разапет жртвујући се за спасење света
СРПСКА православна црква обележиће данас најтужнији дан за хришћане - Велики петак, дан Христовог страдања, када је Исус осуђен и разапет на Голготи, жртвујући се за све људе и спасење света.
То је дан када су Римљани осудили на смрт Исуса Христа, на наговор јеврејских свештеника и фарисеја.
Православни верници тог дана строго посте - на "води", а многи тог дана и "једнониче", то јест цео дан ништа не једу, нити пију већ тек увече, после вечерње службе, узму мало хлеба и воде.
У знак туге и жалости, на Велики петак не смеју звонити црквена звона, почев од бденија на Велики четвртак, већ се на богослужења позива дрвеним клепеталима. У већини крајева Србије на Велики петак се фарбају јаја.
На Велики петак нема литургије већ се ујутру читају "Царски часови". "Царским часовима" се на јутрењу подсећа на вођења Христа на суд ка Понтију Пилату, време осуде, време крсних страдања и распећа на брду Голгота, а затим и скидања тела Христовог са крста вечерњом службом на којој се износи Плаштаница.
У свим православним храмовима поподне се износи Плаштаница, која симболизује платно у које је Исус умотан након скидања са крста и на њој је приказано Христово полагање у гроб. Плаштаница се ставља на посебно украшен сто испред олтара, који представља Христов гроб и верници са дубоким поштовањем прилазе јој да би је целивали.
Након вечерње службе се у наставку служи јутрење Велике суботе са Статијама (опело Исусу Христу), након чега око храма иде литија са Плаштаницом. Статије су песме у којима се описује жалост и патња Пресвете Богородице због распећа и смрти њеног сина Исуса Христа, али и патње које најављују његово славно васкрсење. У ноћи између Великог четвртка и Великог петка, Христа су мучили и бичевали. Понтије Пилат је предао Исуса Јудејима, рекавши да не може да га осуди, јер није нашао никакве кривице и да је тај човек невин. Јудеји су увидели да могу само да муче Исуса, али не могу да га осуде, па су рекли Пилату да се Исус у ствари буни против императора, јер себе проглашава царем, а за такав грех Римљани морају да казне починиоца. Пошто је то било уочи Пасхе, највећег јудејског празника, обичај је налагао да се један затвореник пусти на слободу, па је Пилат питао народ кога да ослободи: Исуса Христа или разбојника Вараву који је убио неколико римских војника. Народ нахушкан од фарисеја је тражио Вараву и када је Пилат питао шта да уради с Исусом, одговорили су: Распни га! Распни га! Христу су ставили трнов венац на главу, а на плећа навалили тешки крст и повели путем који и данас, више од 2.000 година касније, носи име Улица бола. Пљували су га и добацивали погрдне речи. Нашао се ту и један добар човек, Симон из Киринеје, који се сажалио и помогао Исусу да носи Крст Страдања. На брду Голгота су поставили три крста, на која су разапели Христа и двојицу разбојника. Христов крст је био у средини. И после свих претрпљених мука и понижења, Христос је молио свог Оца небеског да опрости људима, јер не знају шта чине.
Према предању, кад је око три сата по подне (по нашем рачунању времена) свој дух предао Оцу, сва природа, Божја творевина, побунила се против неправде и злочина: помрачило се Сунце, отварали се гробови, затресла се земља. Завеса у храму се расцепила одозго до доле. Камење се, уз страшан прасак, распадало. Стене су пуцале. Тако су се, према предању, обистиниле Христове речи да ће и мртво камење сведочити живога Бога. Капетан који је стражарио код крста, рекао је да је тај човек заиста био праведник, а окупљени народ обузео је неизрециви ужас.
Обичаји у народу
Фарбање јаја за Васкрс спада у најстарије хришћанске обичаје и симболизује дан када је Марија Магдалена дошла у Рим да приповеда јеванђеље. Стигла је и до цара Тиберија коме је на поклон донела корпу јаја. Цар није веровао у Христово васкрсење и рекао је да би то било као када би бела јаја у корпи променила боју. Марија Магдалена је на то рекла: "Христос васкрсе" и сва јаја у корпи су постала црвена.
Црвена боја је симбол радости и васкрсења, а прво црвено јаје се чува до наредног Васкрса као "чуваркућа", заштитник породице.
Према другој легенди, становници Јерусалима су се ругали хришћанима да Христос није васкрсао, јер је то немогуће, као што није могуће да кокошке снесу црвена јаја.
Следеће године, на дан Васкрса, све кокошке у Јерусалиму су снеле црвена јаја. Велики петак је дан жалости, али и увод и припрема за највећи хришћански празник Ускрс.
БОНУС ВИДЕО:
ХАЛО БЕБА: Повежите се са бебом преко коже
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)