НАЈВЕЋИ МУЗЕЈ НА ОТВОРЕНОМ У СРБИЈИ: Посетите место где се сусрећу пролазност и вечност

Андријана Нешић

10. 05. 2024. у 10:00

Ново гробље у Београду једно је од најстаријих београдских гробаља, основано је 1886. године и од тада до данас на њему је сахрањен велики број знаменитих личности, а његов простор је испунило преко 1.800 вајарских радова, што га све заједно чини Музејом на отвореном.

НАЈВЕЋИ МУЗЕЈ НА ОТВОРЕНОМ У СРБИЈИ: Посетите место где се сусрећу пролазност и вечност

Ново гробље

Године 1983. Ново гробље је проглашено за Културно добро од великог значаја за Републику Србију, а његов културно–историјски значај препознат је још 1979. године када је Детаљним урбанистичким планом предвиђена изградња изложбено–музејског простора и претварање Новог гробља у Музеј на отвореном, што је требало да се догоди 1986. године. У том периоду, планирано затварање гробља није било могуће због сахрана које се и данас обављају, тако да се његова презентација и приближавање свих уметничких и историјских вредности широј јавности морала прилагодити наведеним условима. У последњих десет година организује се стручно вођење тематских тура које су временом привукле пажњу шире јавности од појединаца, преко разних удружења, градских и републичких институција културе, па све до медија. Стварали су пером и душом – прича о песницима и књижевницима; Велики људи широке душе - прича о добротворима и задужбинарима; Саткане од душе и ума - прича о знаменитим Српкињама; Велике љубави српских великана; Портрети српских дипломата и државника – златно доба српске дипломатије; Трагом истакнутих војсковођа и хероја Првог светског рата; Приче о житељима старог Београда; Блистави умови Србије - Великани српске науке; Бардови српског глумишта; Отаџбина се брани срцем - Хероји и хероине великих ратова; Трагом странаца на Новом гробљу, све су то интригантне приче које већ читаву деценију заокупљају пажњу наших сугрђана.

ТРАГОМ СТРАНАЦА НА НОВОМ ГРОБЉУ У БЕОГРАДУ  - НОВИ БЕСПЛАТАН ТЕМАТСКИ ОБИЛАЗАК

Настављајући деценијску традицију вођених тематских обилазака Новог гробља, 12. маја 2024. године са почетком у 11.00 часова, планирана је шетња Новим гробљем под називом – Трагом странаца на Новом гробљу у Београду.

Посебнo богатствo и вредност града Београда и Србије чини помешаност култура, разноврсна етничка, национална и верска нематеријална и материјална културна баштина. Бројни странци који су овде долазили и остајали учествовали су у стварању културне слике града и земље који плене својом разноликошћу, ширином, спојем неспојивог и посебним духом. Посетиоци ће се кроз ову шетњу упознати са животима појединих људи који су напустили своје постојбине и домовину и за свој живот изабрали Београд, а за нову домовину Србију. У овој динамичној шетњи алејама Новог гробља упознаћете се са животима људи који су дошли са стране, а који су стварајући, улепшавајући, градећи, побољшавали слику града, земље и нас самих. Посетићемо само неке од бројних гробова великих уметника, индустријалаца и других који су обележили живот овог града и земље инкорпорирајући у њих своју душу и знање. Овом шетњом разумећемо зашто су други изабрали баш нас. Облилазак траје 120 минута, а место окупљања је на платоу код главне капије Новог гробља (Рузвелтова 50). Води и прича др Виолета Обреновић, историчарка уметности. Суграђани се могу интересовати на: info@beogradskagroblja.rs. Пријаве нису потребне.

ЗАНИМЉИВОСТИ МУЗЕЈА НА ОТВОРЕНОМ:

  • Ванбрачни наследник који је у Србију стигао тек након смрти -  Велимир Михајло Теодоровић (1849-1898) је био ванбрачни син Кнеза Михајла Обреновића и Марије Бергхаус. На крштењу је добио име Вилхелм. Када је напунио 17 година, отац је тражио да пређе у православље и тада је узео име Велимир, а за презиме Теодоровић, старо презиме Обреновића. Са 18 година је послат у Швајцарску да доврши школовање и тада је последњи пут видео оца, који је недуго затим погинуо у атентату у Топчидеру. Велимиру је било забрањено да се враћа у Србију, као не би претендовао на престо. И поред овога, сву своју имовину је завештао Србији, а изградњу гробнице-капеле на Новом гробљу у којој је сахрањен је заузврат, као великом добротвору, финансирала београдска општина.
  • Необичан политичар – Андра Николић (1853-1918), министар просвете, председник Народне скупштине, члан многих влада, књижевник, преводилац и истакнути борац за слободу Србије, преминуо је нешто пре заврштка Првог светског рата. Последњих година живота је у срцу носио велику бол, јер му је четворо деце умрло од дифтерије у року од месец дана, а најстарији син Душан погинуо је као српски војник на Сувобору 1914. године. Иако је за то имао прилике, није покушао да избави сина од војне обавезе.
  • У смрт за другога – овако гласи натпис на породичној  гробници историчара Јована Томића, а посвећен је његовој ћерки Нади Томић, студенткињи медицине, која је 1922. године изгубила живот покушавајући да спасе малог дављеника на Женевском језеру. Ради се о једином споменику чију изградњу је финансирао Међународни црвени крст, као признање за неизмерну храброст и пожртвовање ове младе Српкиње.
  • Сведоци и учесници инцидента на Чукур чесми – На Новом гробљу су сахрањена чак два кључна актера инцидента на Чукур чесми (1862. године): Карло Пероло – кувар и посластичар Италијанског конзула у Београду, чије је сведочење пред међународном комисијом значајно утицало на предстојеће коначно ослобођење Београда од Отоманске окупације, као и Ивко Прокић, жандармеријски поручник који је у инциденту и погинуо.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу