ДУЖНИ СМО ДА ОБНОВИМО ЗАВЕТ УЧИТЕЉСТВА! У сусрет јубилеју, 230 година карловачке богословије, ректор Милановић, за "Новости"
КАДА год се обележава неки јубилеј, са радошћу, ретко кад са сетом, окрећемо се историји и постављамо питање где смо ми у односу на те, и такве јубилеје. Они су згода и прилика да оживимо сећања на оне који су заборављени, на оне који су без разлога изостављани, на оне који су кроз свој живот у истом низу чували сећање на догађаје, људе, институције.

фото в митрић
Овако, надахнуто, у сусрет великом јубилеју - 230 година Богословије у Сремским Карловцима говори њен ректор, професор Јован Милановић. Указујући да је јубилеј установе каква је богословија више од подсећања, ректор Милановић наводи да смо дужни да обновимо завет учитељства, образовања и васпитања, који представљају "троједини кодекс нашег педагошког односа према нашој деци".
- Учитељство обавезује оне који друге уче да свом својом снагом, свим својим умом и свом својом мишљу, жртвујући се, целе себе предају деци - говори ректор Милановић. - Образовање ће сведочити да не постоји непотребно знање, знање без праксе, нити знање ради знања. Васпитање пак у потпуности запостављено и заборављено данас, треба да представља ту жељу да у врлини, истинском разумевању, све научено, спознато и откривено једни другима и једни ради других предајемо и преносимо, и старији млађима, и млађи старијима. И оснивачи ове богословије су се трудили да баш ту врсту завета уграде, да је удену у њен генетски просветни код. Да ли су увек успевали, сигурно нису, јер образовање је настава, наставља се и никада не завршава.
Период од 230 година свакако, према речима ректора Милановића, "сведочи о том настављању и трајању":
- Карловачка богословија - њена наследница Српска православна богословија Светог Арсенија непрекинута је нит стварања Цркве Христове у српскоме народу, и не само у вери и саслуживању, него и да помогне да се пали подигну, да се горди смире, а да сви заједно досегну Царство Божије. Има оних који бавећи се историјом, инсистирају на чињеници да је Богословија у Карловцима била у различитим историјским фазама различито и организована, и да самим тим не можемо говорити о јединственој школи. То би заиста било сасвим тачно када бисмо занемарили историјске и архивске податке, када бисмо изгубили из вида чињеницу да је у свако време и после "пауза", остајао професорски колегијум исти, или сличан претходном.
Ученика 3.300, професора - 500
КАРЛОВАЧКА богословија је прва организована богословска школа код нас, друга у православном свету, после Кијевске духовне академије, а прва на просторима Западне Европе.
- Дуга је то историја, а чини се, спискови још дужи: Карловачку богословију од оснивања до данас завршило је више од 3.300 ученика. За катедрама је предавало више од 500 професора, а исто толико је било и прислужитеља и особља. Пуно је записа, сећања, цртица и дописа настало везано за богословију у Карловцима. Ова школа никога од ректора, професора и ђака до радника, прислужитеља, и свих људи који су на било који начин део ње, никада није остављала равнодушним - каже ректор.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)