Пет година пројекта „На кафи са психологом“
ХЕМОФАРМ фондација заједно са партнерима Филозофским факултетом у Београду и Арт комуном Дорћол Платз обележила је 5 година од покретања пројекта „На кафи са психологом“.
Циљ пројекта је да укаже јавности да о менталном здрављу мора да се брине на исти начин као о физичком здрављу и да тегобе у вези са менталним здрављем нису лична слабост, већ здравствени проблем за који постоји решење уколико се на време потражи стручна помоћ.
За пет година организовано је 35 трибина о различитим проблемима менталног здравља и савременог доба на којима је учествовало близу 90 психолога, психотерапеута и психијатара, представника релевантних институција и јавних личности које су се и саме током живота суочиле са проблемима или дилемама. Написано је 40 блогова стручњака, а посебну пажњу јавности привукли су разговори о депресији, емоционалном здрављу, синдрому сагорелости, перименопаузи и менопаузи, предрасудама и стереотипима, менталном здрављу људи у подељеном друштву, утицају пандемије ЦОВИД -19 на ментално здравље појединаца и др.
- Један од важнијих „лекова“ које човечанство треба да открије јесте и онај којим ће се наше друштво ослободити предрасуда које постоје према болеснима. Стигматизација болесних озбиљно утиче на добробит пацијената, али и њихових породица, због чега су пројекти као што је „На кафи са психологом“ преко потребни јер гласно говоре о ономе о чему се ћути, пружају подршку појединцу и друштву и разбијају предрасуде које су о људима са менталним потешкоћама створиле раније генерације. Хемофарм, као фармацеутски лидер у региону, је преко своје Фондације веома активан у подизању свести друштва о важности очувања менталног здравља и бољег третмана особа са менталним потешкоћама. Нећемо одустати да о менталном здрављу говоримо, јер пут ка зрелом и здравом друштву води преко едукованог становништва, елиминације стигматизације и дискриминације која је прати - рекао је Роналд Зелигер, генерални директор Хемофарм групе.
- Подизање свести о проблемима менталног здравља и њихово приближавање широј публици су приоритети у суочавању са стигмом и стереотипима који их прате. Пројекат “На кафи са психологом” је омогућио да се о питањима менталног здравља отворено разговора и да се на тај начин ове теме ставе у друштвени фокус. Као покретачу бројних иницијатива, Филозофском факултету је важно да буде партнер на овом пројекту и да настави да ради на дестигматизацији менталних проблема и подстицању суочавања са овим питањима у сигурном и подржавајућем окружењу. Пројекат “На кафи са психологом” је најбољи пример јавно - приватног партнерства, стручне подршке, релевантних саговорника, али и истрајности да се на одговоран начин брине о здрављу појединца и друштва у циљу њиховог оздрављења - изјавио је Данијел Синани, декан Филозофског факултета у Београду.
- Овим пројектом смо желели да омогућимо људима који живе са проблемима менталног здравља сазнање да нису сами и истовремено их подстакнемо да о томе како се осећају разговарају са стручњацима. Задатак нас у Хемофарм фондацији и наших партнера је био да радимо на превенцији и охрабримо људе са менталним проблемима на разговор са психологом, који не би требало да буде нешто о чему се ћути или шапуће, већ би требало да буде сасвим природан процес излечења који може да особу која тражи помоћ води до продуктивног живота - рекла је Сузана Ђорђевић, директорка Хемофарм фондације.
Видео записи са трибина „На кафи са психологом“ бележе милионске прегледе на друштвеним мрежама, а само једна трибина на тему “Депресија – како долази до тог стања и како га превазићи?” на друштвеној мрежи YоуТубе има преко 600.000 прегледа, што само говори у прилог потреби да се о менталном здрављу више говори.
Са трибине „На кафи са психологом“ која је била уприличена поводом 5 година пројекта и посвећена теми „Млади под притиском – криза средњих 20-их“ и на којој су говорили Марина Виденовић, научна сарадница Института за психологију Филозофског факултета Универзитета у Београду, Ања Станковић из ФИСТ фестивала, Огњен Мићовић, глумац и Драган Илић, психолог и новинар је поручено да је увек модерно бити забринут за младе, као и да је у друштву одувек провејавало питање где иде овај свет са оваквим наследницима али да је сада потребно уложити напор како би друштво у целини изашло из шаблона критике и лицемерне забринутости и пружило системску подршку младима у настојању да креирају бољи свет.
Следећа трибина „На кафи са психологом“ биће одржана у суботу 8. јуна у оквиру Фестивала менталног здравља у Крагујевцу. Фестивал организује Удружење психолога и студената психологије "Енграм".
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)