ПРЕЋУТАНИ ГЕНОЦИД НАТО НАД СРБИЈОМ: Хашки тужилац Карла дел Понте пре 24 године одбила да покрене истрагу злочина Алијансе током агресије

Борис Субашић

03. 06. 2024. у 13:49

Одбијени и аргументи Амнести интернешнела и Хјуман рајтс воча да је почињен ратни злочин. Образложење: Цивилних жртава Алијансе неупоредиво мање него "режима Милошевића". Мунсон: Пре ћете видети да зграда УН нестаје у Атлантику него пилоте НАТО у Хагу

ПРЕЋУТАНИ ГЕНОЦИД НАТО НАД СРБИЈОМ: Хашки тужилац Карла дел Понте пре 24 године одбила да покрене истрагу злочина Алијансе током агресије

Фото архива

ПРЕ 24 године, 2. јуна 2000, Карла дел Понте, главни тужилац Хашког трибунала, подносећи извештај Савету безбедности УН саопштила је да неће покренути истрагу против НАТО због почињених ратних злочина током агресије на СРЈ, коју су аргументовано захтевале угледне међународне организације Амнести интернешнел и Хјуман рајтс воч, а детаљан доказни материјал за те оптужбе је у својој "Белој књизи" дало југословенско министарство иностраних послова.

Дел Понтеова, коју је на ту функцију дошла на инсистирање америчке државне секретарке Мадлен Олбрајт, "мајке хашког Трибунала", образложила је своју одлуку проценом да је у том моменту потврђених 500 цивилних жртава НАТО неупоредиво мање од од оних које је изазвао "режим Слободана Милошевића", кога је пошто-пото покушавала да оптужи за геноцид, да би преко њега за "злочин над злочинима" била окривљена и Србија.

Фото: Архива "Новости"

Карла дел Понте

Да се иза стигматизације српског народа крије покушај правог злочинца да оправда своје геноцидне намере, указао је у својој изузетној монографији "Бласфемија геноцида" правник др Слободан П. Стојановић, са великим практичним искуством које је стекао као бранилац Срба пред Хашким трибуналом.

- О НАТО бомбардовању СР Југославије 1999. може се најозбиљније дискутовати као о геноциду. Материјални елементи у радњама НАТО евидентно постоје, ту су убиства, наношење тешких психичких и физичких патњи у најмасовнијем облику грађанима целе једне државе. Да се не задржавамо на отвореним претњама путем медија, летака из авиона и на друге начине којима се уништење ставља у изглед грађанима Србије. Оно што овде најтеже терети одговорне индивидуе јесте то да је НАТО акција била без икаквог временског ограничења. До када? Логично, док се Србија не преда, или док се бар највећи део њених грађана не уништи. Шта ако се Србија никада не преда? Дуго времена се и опирала. Намера одговорних за такво поступање НАТО је очигледно била да иду до краја, то јест до најтежег облика геноцида. Оно што би НАТО могло ескулпирати за геноцид јесу само чврсти докази да је акција Алијансе била одређена у разумном ограниченом трајању у случају да се Србија, односно СР Југославија не преда. А за такве доказе нисмо чули - указује др Стојановић.

Фото: И. Маринковић

НАТО је смишљено гађао српске цивилне циљеве

Овакво тумачење догађаја указује на прави мотив Карле дел Понте, која је по статуту Хашког трибунала (МКСЈ) морала да истражи све оптужбе за ратне и злочине против човечности почињене на територији бивше Југославије. Међутим, она је то 2000. одбила присвајајући себи улогу судије који је без истраге пресудио да НАТО није крив за убијање цивила, међу којима је било и неколико стотина Албанаца, оних због чије је "заштите" и започела војна интервенција на суверену европску земљу. Детаљне доказе о злочинима, које је извештајима са увиђаја, изјавама сведока и фотографијама пружило Министарство иностраних послова СРЈ, али и Амнести интернешнел, Дел Понтеова је одбацила. Као "доказ" прихватила је правдања саме Алијансе, па и чисте фалсификате, и међународно право бацила у блато.

Да је Алијанса недодирљива новинарима који су се интересовали за могућност истраге против пилота сликовито је објаснио Лестер Мунсон из Комитета за међународне односе САД: "Вероватније је да ћете видети како је зграда УН демонтирана циглу по циглу и бачена у Атлантик, него што ћете видети да пилоти НАТО излазе пред Трибунал".

Фото: Документација "Новости"

Бомбардовање хемијских постројења је непорецив ратни злочин

Та отворена демонстрација силе и бахатости изнудила је детаљан извештај Амнести интернешнела под именом "Колатерална штета или незаконита убиства? - Кршења ратног права од стране НАТО током операције савезничка сила". Он је уследио крајем 1999. када је углед НАТО био већ озбиљно уздрман неуспехом блицкрига против Србије: обећана победа за недељу дана се изјаловила, а здружена акција највеће војне коалиције у историји света претворила се у безумно осветничко бомбардовање цивилних циљева мале балканске земље, која се тврдоглаво одупирала како је знала и умела.

У извештају Амнести интернешнела су као неспорни ратни злочини НАТО наведени бомбардовање воза у Грделичкој клисури, зграде РТС, ракетирање моста током пазарног дана у Варварину, вишеструко бомбардовање албанских колона око Ђаковице и Призрена које су се враћале кућама из избегличких кампова у које их је отерала тзв. ОВК да би се створила слика о масовном етничком чишћењу.

- Чули смо да (НАТО) допушта бомбардовање југословенских цивила говорећи нам да је српска полиција убила више него ми, тако да је у реду бомбардовати не само Србе већ и албанске избеглице, не само одрасле него и децу... Било је оних који су бранили бомбардовање Дрездена 1945. године (100.000 мртвих - не можемо бити сигурни) указујући на Холокауст. Као да једно зверство заслужује друго. И без икакве шансе да једно спречи друго. Чуо сам да смрт неколико стотина хиљада јапанских грађана у атомским ударима на Хирошиму и Нагасаки оправдавају страшним дејствима јапанске војске у том рату. Претпостављам да ако узмемо у обзир милионе жртава у свим ратовима које су започели национални лидери у протеклих педесет година, неки праведни Бог би могао да уништи људску расу - објавио је у јулу 1999. у тексту "Њихова зверства и наша" др Хауард Зин, угледни историчар и политиколог, професор Универзитета у Бостону и ветеран Другог светског рата.

Принтскрин РТС

НАТО бомбародвање центра Ниша касетним бомбама не може се оправдати никаквим војним разлозимаа

И амерички генерал Весли Кларк у својим мемоарима оставио је сведочанство против самог себе: да је захтевао одоборење да сви објекти радија и телевизије у Србији буду проглашени легитимним циљевима и бомбардовани. Жеља му је испуњена и на дан обележавања 50-годишњице НАТО пројектили су разорили зграду РТС у Абердаревој и убили 16 радника националне информативне куће, а 16 их је рањено.

Као разлог да не покрене истрагу овог злочина, на који је Амнести интернешнел посебно указивао, Дел Понтеова је навела образложење НАТО: "Морамо директно да ударимо на централни нервни систем Милошевићевог режима... Удари на ТВ предајнике и емисионе објекте су део наше кампање за демонтажу пропагандне машинерије СРЈ која је витални део контролног механизма председника Милошевића".

Фото: Архива "Новости"

Убиство с предумишљајем: НАТО је "стрељао" РТС

- Напад би се могао посматрати као део општег тренда НАТО који има за циљ деморалисање српског цивилног становништва, што је политика која представља проблем по међународном праву. Коментари НАТО подржавају тврдњу да је пропаганда била главни подстрек за напад. На пример, у интервјуу за документарни филм Би-Би-Сија, премијер Велике Британије Тони Блер се осврнуо на бомбардовање РТС и наговестио да је један од разлога због којих је ова тв станица била мета био њен видео-снимак људских жртава НАТО грешака као што је бомбардовање конвоја цивила у Ђаковици, који су преносили западни медији и тиме поткопавали подршку рату унутар Алијансе; "Ово је један од проблема вођења сукоба у савременом свету комуникација и вести... Свесни смо да би се те слике понављале и да би постојало инстинктивно саосећање са жртвама војне кампање" - навео је амерички правник Ентони Коланђело у научном раду "Манипулација међународним кривичним поступком: Одлука канцеларије независног тужилаштва МКСЈ, да не истражује НАТО бомбардовање у бившој Југославији".

Тиме је Карла дел Понте испунила налог своје покровитељке Медлин Олбрајт да пружи привид правног легитимитета НАТО злочина над Србијом. Тужитељка тада једине суперсиле која се скривала иза Хашког трибунала није се обазирала на критике и наставила је да свим силама кроз хашке поступке створи слику о Србима као геноцидном народу. Да НАТО земље од исте политике нису одустале, показала је и недавно усвојена резолуција о наводном геноциду у Сребреници.

РУСИЈА И КИНА И 2000. ТРАЖИЛЕ ДОКАЗЕ ДА АЛИЈАНСА НИЈЕ ПОЧИНИЛА ЗЛОЧИНЕ

Улога Хага да "дисциплинује" Србију

Г.Шљивић

Злочиначки цинизам: српска деца држе део контејнера за касетне бомбе с америчком поруком "Да ли још желите да будете Срби"

НАМЕРА да без икаквих доказа одбрани НАТО и окриви Србе што су бомбардовани је била очигледна па је на извештај Карле дел Понте 2. јуна 2000. реаговао и Генадиј Гатилов, тадашњи амабасадор Русије у УН.

- Руска Федерација намеравала је да сарађује са Међународним судом за бившу Југославију, али сада има озбиљне резерве у погледу политизације његовог рада и пристрасности према СРЈ. Методе и организација рада Трибунала нису у складу са циљевима због којих га је Савет безбедности основао... Трибунал је заузео антисрпски став, што показује и чињеница да су 43 оптужена - Срби. Оптужнице против српских лидера изазвале су антагонизацију српског становништва и самог мировног процеса. Неприхватљиво је да се оптужнице користе да се српски политичари приморају на уступке и послушност. Употреба силе за лов на оптужене, оптужбе за ратне злочине од стране припадника НАТО и незаконита дела Сфора и косовских снага (Кфор) су у супротности са мандатом Трибунала. Одлука да се не истраже оптужбе против НАТО особља је преурањена. Свака тврдња мора бити детаљно истражена и Савет мора бити обавештен о налазима истраге - био је јасан Гатилов.

Кинески амбасадор Шиу Чен у УН је наставио у истом тону, изразивши наду да ће Трибунал спроводити правду на објективан начин, како би се спречило да он постане политичко оруђе:

- Делегација Кине дели став да Трибунал за бившу Југославију треба да истражује активности НАТО на Косову. Тужилац Дел Понте је изјавила да нема основа за отварање истраге о наводима о неделима НАТО, али ту изјаву треба поткрепити доказима.

АЛБАНЦИ КАО ГЛИНЕНИ ГОЛУБОВИ

ПОВРАТАК Албанаца у своја села које ничим нису ометале српске снаге безбедности био је тежак ударац за америчку пропаганду и то се морало осујетити. Албанска колона је бесомучно бомбардована у неколико наврата, масакриран је велики број жена и деце, али наредбодавци злочина нису рачунали да ће он бити снимљен камерама Радио-телевизије Србије и емитован у цео свет. Језиви снимци спаљених Албанаца неопозиво су сведочили да агресија НАТО не служи њиховој заштити.

ГРДЕЛИЦА НА ЛАЖНОМ СНИМКУ

ДЕЛ Понтеова је као "доказ" да НАТО није са намером убијао цивиле прихватила фалсификовани снимак. На њему приказано како је авион Алијансе у два наврата, усред бела дана, два пута "промашио" цео мост и бомбардовао воз у Грделичкој клисури, безобзирно убијајући невине цивиле.

Новинари који су се докопали снимка који је по речима команданта НАТО Кларка доказивао да је воз ишао веома брзо и да је у ствари налетео на ракету из авиона, открили су да је снимак софтверски убрзан четири пута и да је пилот извршио хладнокрвно убиство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)