А НА "КЊИЖЕВНОСТИ" САМО ЈЕДАН ПИСАЦ: Академици одлучили о коме ће гласати на изборној скупштини, на списку 33 имена
На изборној скупштини Српске академије наука и уметности, која се одржава 7. новембра, академици ће гласати за 33 кандидата.
То је резултат гласања на свих осам одељења САНУ на којима су академици двотрећинском већином дали подршку одређеним личностима и тако направили избор међу бројним предлозима који су пристигли у академију откако је почео изборни процес. Међу 33 предложена кандидата чак је 13 жена, што на претходним изборима није био случај.
Али међу дамама које су "догурале" до изборне скупштине није Марина Абрамовић, коју је на Одељење уметности на почетку предложио вајар Мрђан Бајић. Тај предлог изазвао је велику полемику у јавности, а расправа се водила око тога да ли је перформанс уопште уметност и да ли тако контроверзна личност као што је Марина Абрамовић треба да буде члан САНУ. Ова уметница, дакле, није добила подршку академика, али са овог одељења даље иду редитељ Желимир Жилник, књижевница и редитељка Вида Огњеновић, композиторка Александра Вребалов и архитекта Дејан Миљковић.
Када је реч о Одељењу за језик и књижевност, занимљиво је да су прошле три даме, док нико од представника јачег пола није добио потребну подршку колега академика. Тако ће се на скупштини у новембру гласати о књижевници Милени Марковић коју су, иначе, предложили академици Матија Бећковић, Љубомир Симовић и Душан Ковачевић. Осим ње, прошле су и теоретичарка књижевности Горана Раичевић, и лингвиста Марта Бјелетић.
Контроверза
Наши саговорници из САНУ кажу да је контроверзно и гласање на Одељењу друштвених наука које сада има осам чланова. Од предложене 33 личности, подршку је добило њих петоро и то: социолог Слободан Антонић, економиста Милојко Арсић, филозоф Борис Милосављевић, демограф Мирјана Рашевић и психолог Снежана Смедеревац.
Како су "Новости" раније писале, ако се овако настави, Одељење за језик и књижевност могло би да остане без - књижевника, јер осим Милене Марковић, подршку није добио ниједан од предложених књижевника, а међу њима су били Милисав Савић, Мирослав Максимовић, Владан Матијевић, Зоран Живковић, Драган Станић (Иван Негришорац), Слободан Владушић и Михајло Пантић.
На Одељењу медицинских наука, које је тренутно и најбројније, прошли су професори доктори Лазар Давидовић, Бранко Белеслин, Гордана Коцић и Милан Недељковић.
На Одељењу историјских наука највише гласова добио је Петар Крестић, син академика Василија Крестића, и уз њега иду даље Весна Бикић, Игор Борозан, Александар Растовић, Бојана Крсмановић и Иван Јордовић.
На Одељењу математике, физике и геонаука прошли су Мирјана Ивановић, Магдалена Ђорђевић, Антун Балаж, Стево Стевић, Вељко Милутиновић и Дејан Прелевић.
Одељење техничких наука подржало је четворо кандидата - Весну Мишковић Станковић, Бранка Колунџију, Бранка Матовића и Мирослава Драмићанина.
А на Одељењу хемијских и биолошких наука академици су подржали само једног научника и то Игора Паштија.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)