УБИЛИ РАТНЕ ЗАРОБЉЕНИКЕ, ПА КОСТИ ПОМЕШАЛИ СА ЖИВОТИЊСКИМ: Тридесет две године од монструозног злочина на Миљевачком платоу
ПРЕ 32 године, 21. јуна 1992, Хрватска војска (ХВ) напала је положаје српске територијалне одбране на Миљевачком платоу, у близини Дрниша, и преузела контролу над седам села. Био је то први већи напад снага РХ на Републику Српску Крајину пошто је УПРОФОР преузео заштиту на овом подручју, а резултирао је монструозним ратним злочином.

Wikipeida javno vlasništvo
Како је на свом порталу објавио Документационо-информациони центар "Веритас", уочи напада хрватска страна је од српске затражила суздржавање од евентуалних провокација због одржавања "Међународног фестивала детета", који је требало да почне у Шибенику, да би сама истог јутра напала српске положаје.
Савет безбедности УН је 30. јуна осудио акцију Резолуцијом 762 и затражио повлачење хрватских снага на почетне положаје, али без резултата.
Тужан епилог напада је 40 убијених српских територијалаца, од којих је већина масакрирана после предаје. Хрватске власти, каже "Веритас", наређују српским заробљеницима, под претњом смрћу, да их побацају у крашку јаму намењену за велико смеће.
- Хрватска радиостаница Сплит, у маниру крајњег цинизма, више пута је емитовала имена погинулих српских бораца уз звуке српске националне химне са разним псовкама - наводе у "Веритасу".
Од 17. јула до 1. септембра исте године, хрватска страна је српској преко УНПРОФОРА предала 21 тело, а кости извађене уз помоћ спелеолога из јаме спаковане су у 20 врећа и измешане са костима животињског порекла, што је отежавало идентификацију.

Wikipeida javno vlasništvo
Од делова костију и делова тела на српској страни је састављено 40 посмртних остатака, од чега је 28 идентификовано и сахрањено у породичне гробнице, док је 12 неидентификованих покопано у заједничку гробницу на Новом гробљу у Книну, где се и данас налазе. После пада РСК, ни међународна заједница ни хрватска држава нису показали интерес да се остаци ексхумирају и идентификују ДНК методом.
Седамнаест преживелих заробљеника су, после мучења у затворима Кулине у Шибенику, Лора у Сплиту и Керестинец у Загребу, размењени у Неметину, 14. августа 1992.
Злочинци су цео догађај на Миљевачком платоу забележили на видео-траци, која се непосредно после догађаја, према тврдњама "Веритаса", као хорор филм изнајмљивала по видео-клубовима широм Европе.
Након дугогодишњег кривичног поступка, Жупанијски суд у Сплиту је, у септембру 2014, осудио двојицу припадника ХВ, Анту Бабца на три године и осам месеци и Мишу Јаковљевића на три године, због убиства ратног заробљеника Мирослава Суботића, припадника ТО РСК из книнског села Ервеник.
- За злочин на Миљевачком платоу, без обзира на постојање обиља валидних доказа, пред Хашким трибуналом нико није процесуиран - каже Саво Штрбац из "Веритаса".

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)