СТАЛНА ПОСТАВКА ЗА ЖРТВЕ: Изложба поводом обележавања 83 године од масакра Срба у Пребиловцима
ПОВОДОМ обележавања 83-годишњице једног од најсвирепијих злочина почињених над српским народом у Другом светском рату, Музеј жртава геноцида приређује сталну изложбену поставку "Пребиловци 1941", која ће бити отворена у Дому културе "Свети краљ Милутин" 5. августа.

Пребиловци
Поставку ће отворити министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, а аутори су историчари Јасмина Тутуновић Трифунов, виши кустос у Музеју жртава геноцида, Предраг Лозо и Драгослав Илић из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, и Бојан Арутина, в. д. директора Музеја жртава геноцида, као и др ум. Никола Радосављевић, програмски директор Музеја.
На изложби ће бити представљени бројни експонати, аудио-визуелни материјали, фотографије, документа и историјски извори који сведоче о трагичној судбини мештана у августу 1941. Међу њима ће се наћи и реплика столице пребиловачке учитељице Стане Арнаут, коју су усташе сурово убиле, и која симболизује патњу и страдање људи у једном од најкрвавијих злочина у НДХ.

Пребиловци
Након великих покоља над Србима у Чапљинском и Столачком срезу, усташе су ноћу, између 3. и 4. августа 1941, опколиле српско село Пребиловце. После мучења у ОШ "Краљ Милутин" и силосу за жито у селу Тасовчићу, око 500 мештана, међу којима 237 деце и 233 жена, бачено је у јаму Голубинка, код села Шурманци. Током августа преостали Пребиловчани су убијани на више од 40 стратишта. Уништене су 52 породице и угашено 36 огњишта. Предратно становништво са више од 1.000 душа, свело се на 172. Од деце преживело је само неколико дечака, међу којима и чувени историчар Милорад Екмечић.
САМО 45 СТАНОВНИКА
ПРЕБИЛОВЦИ данас имају 45 становника. У некадашњој ОШ "Краљ Милутин" обновљена је библиотека с именом учитељице Стане Арнаут. Новоизграђени храм Васкрсења Христовог освештан је 2015. и у крипту положено седам од 176 пронађених ковчега са посмртним остацима.
Шездесетих година, по налогу власти, помртни остаци жртава забетонирани су у јамама Голубњача у Ржаном долу, Хутово I и II, Бивоље брдо, Видоње код Житомислића, Доњој и Горњој Кукавуши и Голубинки код Шурманаца. Тек 1990. и 1991. године организоване су ексхумације у седам од 13 крашких јама. Кости око 4.000 убијених Срба положене су у крипту спомен-цркве посвећене Сабору српских светитеља и пребиловачких мученика.
У оружаној акцији "Чагаљ", у јуну 1992, снаге ХОС, ХВО и регуларне војске Хрватске, спалиле су Пребиловце. Уништене су куће, оскрнављено гробље и минирана спомен-црква.

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)