НЕПОШТОВАЊЕ ТЕМЕЉНИХ АКАТА МЕЂУНАРОДНИХ ОРГАНИЗАЦИЈА: Оличење лицемерја великих сила

Пише: Огњен Бојанић

16. 07. 2024. у 05:00

ЈЕДНОСТРАНИМ проглашењем независности Косова фебруара 2008. године и међународним признањем тог чина од дела међународне заједнице који припада колективном Западу, на најгрубљи начин је прекршена Резолуција 1244 која је гарант територијалног интегритета и суверенитета СРЈ, односно Републике Србије.

НЕПОШТОВАЊЕ ТЕМЕЉНИХ АКАТА МЕЂУНАРОДНИХ ОРГАНИЗАЦИЈА: Оличење лицемерја великих сила

Дик Марти подноси Парламентарној скупштини Савета Европе 2011. извештај о стању на Косову, Фото ЕПА, Профимедија, Танјуг, РТС print scrin ( видео) , Приватна архива Живадина Јовановића, Документација „Борбе“ и „Новости“, Википедија

По својој природи и дејству Резолуција припада самом врху међународноправних аката јер је правно обавезујућа за све државе чланице УН. Истине ради, дезавуисање Резолуције 1244 било је и пре 2008. године, у периоду јун-јул 1999. године и март 2004. године, када нико, а Кфор је морао, част изузецима, није зауставио дивљање и иживљавање албанских екстремиста над српским народом.

У првим годинама након већ споменутог једностраног проглашења независности, политика сепаратиста у Приштини, подржана финансијски и логистички од водећих држава Запада, текла је у два смера. Први смер се односио на стицање што већег броја међународних признања од постојећих чланица УН. Други смер је ишао у правцу чланства у различитим "мањим" међународним организацијама јер су били свесни, какао тада, тако и сада, да столицу у УН не могу никако добити. Да је ово била разрађена, добро испланирана стратегија и део једног ширег плана појединих великих сила којом се недвосмислено газило међународно право видећемо у неким од наредних примера.

Први "велики корак" сепаратисти у Приштини направили су јуна 2009. године уласком у ММФ, а потом и Светску банку. Овим учлањењем прекршени су превасходно и темељни акти ових организација, а о Резолуцији 1244, територијалном интегритету и суверенитету излишно је и говорити.

У ИСТОМ ПЕРИОДУ, радећи на више фронтова, сепаратистичка врхушка у Приштини нациљала је као примарни задатак и чланство тзв. Косова у Савету Европе. Током прве деценије 21. века став Савета Европе по питању КиМ био је статусно неутралан поштујући Резолуцију 1244. Међутим, како то приштинским званичницима није одговарало, желели су безрезервно да остваре боље контакте са високим званичницима те су непосредно након проглашења независности отворили и конзулат у Стразбуру где је и седиште Савета Европе.

До неких ближих, формалнијих контаката није дошло готово све до краја 2013. године. У великој мери тадашњу позицију тзв. Косова дискредитовао је и 2011. године извештај Дика Мартија пред Парламентарном скупштином Савета Европе. Наиме, овај документ, поткрепљен многобројним доказима и сведочењима, говорио је о ужасним злочинима почињеним од стране Дреничке групе ОВК на чијем челу се налазио Хашим Тачи.

Међутим, жељни остварења свог циља, али и свесни лоше позиције, представници тзв. косовске државе само су променили тактику и векторе кретања, те су започели процесе приступања Савету Европе на "мала врата", кроз парцијалне споразуме и организације са одређеним степеном аутономије. Са тим у вези, поред важеће Резолуције 1244, усвојеног извештаја Дика Мартија, супротно Статуту Савета Европе, не узимајући у обзир да скоро двоцифрени број држава чланица Савета Европе не признаје Косово и без пређашње консултације са Комитетом министара Косово постаје 2013. године члан Банке за развој Савета Европе, док наредне 2014. године исти исход бива и са учлањењем у Венецијанску комисију.

* * * * * * * *

Доминација права силе над владавином права

У БАНКУ ЗА РАЗВОЈ Савета Европе и Венецијанску комисију Косово је примљено без коришћења фусноте која је у Савету Европе још од 2008. године гласила: "Све референце на Косово, било у погледу територије, институција или становништва, у овом тексту, треба разумети у пуној сагласности са Резолуцијом СБ УН 1244 и без прејудицирања статуса Косова". Oва фуснота је 2012. године промењена фуснотом договореном у Бриселу у чијем тексту је додата и обавеза поштовања саветодавног мишљења Међународног суда правде на несмотрено и трапаво постављено питање из 2009. године.

Након овога асоцијација општина са Косова је постала део и Конгреса локалних и регионалних власти а такође обезбеђено је и чланство у Међународном олимпијском комитету, УЕФА, ФИФА итд. Довољно је навести пример пријема Косова у УЕФА маја 2016. године, када је грубо прекршен Статут у ком се наводило како део ове организације може постати само савез оне државе која претходно има столицу у Уједињених нација.

Маја 2022. године тзв. Косово са новом, екстремнијом политичком структуром, са Аљбином Куртијем на челу, поново актуелизује питање чланства у Савету Европе те подноси званични захтев за пријем. Позитиван став о овом процесу у свом извештају, подржаном од Парламентарне скупштине Савета Европе, дао је и посебни известилац Дора Бакојани.

Фото ЕПА, Профимедија, Танјуг, РТС print scrin ( видео) , Приватна архива Живадина Јовановића, Документација „Борбе“ и „Новости“, Википедија

Скупштина Савета Европе дала је препоруку за пријем Косова мимо Статута тог истог савета

ШТО СЕ ТИЧЕ наведеног извештаја, он је искрено говорећи оличење лицемерја и то најмање из два разлога. Прво, спомињање и давање легитимитета ткз. косовским институцијама (Уставни суд) и њиховим одлукама по питању напретка у поштовању људских права и владавине права латентно се прејудицира статус Косова, сматрајући га државом у пуном смислу те речи, супротно Резолуцији 1244, Статуту Савета Европе и већ споменутом, заузетом неутралном ставу. Друго, да ли уопште сме да се говори о поштовању људских права на простору где српски народ живи по гетима, и где само у протекле две године нема дана а да се не деси етнички инспирисан напад на Србе само зато што су Срби (довољно је сетити се Бадњег дана 2023. године када је припадник тзв. КПС пуцао и ранио дечаке у околини Штрпца). Процес приступања је ипак заустављен на неодређено, јер коначни суд даје Комитет министара гласањем. Само будите свесни да ово заустављање није последица некаквог поштовања правних процедура, јер је право давно погажено, већ је разлог политичке природе, одбијање формирања Заједнице српских општина од стране Приштине, која ако икада и буде била формирана тешко да ће у овим околностима бити икакво уточиште Србима на Косову и Метохији.

Стога наше једино уточиште данас је Резолуција 1244 и било какви преговори ван њеног оквира би били рискантни, да не кажем погубни по наше интересе. Колико год је на Западу дезавуисали ми се на њу морамо позивати, где год можемо помињимо јер како су манастири и друго културно благо на КиМ доказ нашег вековног постојања на том простору, тако је Резолуција 1244 наша тапија да је тај простор и данас наш. Уосталом Резолуција 1244 нека добије нову димензију, нека постане наш национални став, наша међа преко које се не сме јер једино тако ћемо усправне главе моћи да сачекамо победу силе права над правом силе, а она је све ближа и ближа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

ВОЛИМ КАДА МЕ ЈУРЕ: Најбоља тенисерка света узбуркала тениски свет