У ИСТОЧНОЈ ЕВРОПИ СМО ТРЕЋИ: Универзитет у Београду међу првих 500 у свету на Шангајској листи, мало испод прошлогодишњег ранга
УНИВЕРЗИТЕТ у Београду се на најновијој Шангајској листи нашао међу 500 најбољих светских високошколских установа заузевши од 405 до 407 места. Иако је то благи пад у односу на прошлу годину, када је био рангиран као 393, стручњаци оцењују да то, ипак, није неуспех. Наш најстарији и највећи универзитет је и даље међу два одсто најбољих у свету, и у самом врху Источној Европи, одмах после "Ломоносова" и Карловог универзитета у Прагу.
Према речима професора др Зорана Николића, са Физичког факултета у Београду који се бави Шангајском листом, годинама већ постоји демографска нестабилност у целој земљи. Тако је број студента, професора исти или мањи, што је допринело малом померању на листи.
- Налазимо на месту које нам припада у оквиру наших достигнућа. Годинама смо већ на истоветном броју научних радова, што је веома битно за Шангајску листу јер она третира број истакнутих појединаца - објашањава професор Николић. - Ми немамо нови прилив наставника. Престижу нас универзитети са Истока. Поједини од њих имају више наставног кадра него ми студената. Универзитет у Београду је "склизнуо" са 393. места на 405-407. Да не би било погрешних тумачења, није пао за 100 места.
Наш саговорник истиче да је БУ боље пласиран од универзитета у Загребу који је 485, Истанбулу - 441, Љубљани - 492, као и од Варшавског и оног у Будумпешти.
Он наводи да ћемо опстати још неки период међу првих 500, али је потребна циркулација кадра и долазак професора из других земаља да би остварили бољи "пласман". На Шангајској листи се из Србије налази још Универзитет у Новом Саду, који је задржао прошлогодишњу позицију између 901. и 1000. места.
ЗАСЛУЖНИ: Раденовић, Памучар, Сеферовић
У ВЕКОВНОЈ историји Универзитет у Београду најбољи пласман на престижној Шангајској листи био је између 201 и 300 места, и то 2016. захваљујући професору Стојану Раденовићу. Његово име се налазило на листи 100 најутицајних математичара света четири године узастопно (од 2015. до 2018), а тренутно има више од 14.000 цитата са х-индексом 60.
Захваљујући Драгану Памучару, професору Факултета организационих наука, Београдски универзитет је лане скочио је на Шангајској листи за четрдесетак места. Памучар се, уз професора Медицинског факултета Петра Сеферовића, нашао на Clarivate листи високоцитираних светских истраживача за 2022. годину.
Међународно истраживање академске изврсности спроводи ShanghaiRanking Consultancy. Универзитети су рангирани на основу шест објективних индикатора, укључујући број алумнија (академског особља) и особља који су освојили Нобелове награде и Филдсове медаље, број високо цитираних истраживача које је изабрао Clarivatе, број чланака објављених у часописима Nature and Science, број чланака индексираних у Veb of Science и учинак универзитета по глави становника.
Већ 22 године на врху листе је Универзитет Харвард, следе Станфорд и МИТ, Кембриџ, Беркли, Оксфорд, Принстон, Калтец, Колумбија и Универзитет у Чикагу. У рангирању учествује више од 2.500 универзитета из целог света.
Наш најбољи универзитет и даље бележи одличан пласман у више области - текстилног инжењерства, где је међу 40 најбољих на свету, технологији и науци о храни - међу 75, а веома високо пласиране су и клиничка медицина, стоматологија, ветерина и физика - све у првих 300 универзитета на свету. Нова листа по научним областима биће објављена у октобру.
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић честитао је свим професорима, истраживачима и сарадницима који су, према његовим речима допринели овом изузетном успеху.
- Универзитет у Београду је стабилно међу 500 најбољих на свету - навео је Ђокић. - Трећу годину заредом бележимо овај изузетно добар глобални пласман. То што смо у континуитету међу најбољима се огледа како у појединачним резултатима наших професора и научних истраживача, тако и у динамичном учешћу у међународним пројектима и повећаном интересовању страних студената за наш универзитет.
Он је подсетио да је пласман Универзитета на глобалним листама директно повезан са тим колико се системски и финансијски улаже у науку и образовање.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)