РАК ДЕБЕЛОГ ЦРЕВА "КОСИ" И У МЛАДОСТИ: На ову болест треба посумњати код нежељеног губитка тежине, због нередовних столица и крви у столици
БРОЈНЕ студије рађене у развијеним земљама света показују да је учесталост оболевања од карцинома дебелог црева у последњих 30 година за 50 одсто већа међу особама у тридесетим, четрдесетим и педесетим годинама. Ово је забрињавајући податак, јер управо колоректални карцином, односно рак дебелог црева и ректума, у Србији је водећи узрок умирања од карцинома код оба пола, а годишње се открије код око 4.500 људи.
Докторка Јелена Петровић Шундерић, колоректални хирург Прве хируршке Универзитетског клиничког центра Србије, каже да није могуће прецизирати узрок овог повећања, али да је чињеница да је рак дебелог црева био ређи у генерацијама рођеним пре 1960. године:
- Разлоге већег броја оболевања међу младима треба тражити и у чињеници да у последњих 30 година епидемиолошки подаци се воде педантније, редовно се ажурирају, а истовремено имамо бољу дијагностику и чињеницу да млађи људи одмах по појави првих симптома траже лекарску помоћ.
Појава крви у столици је најчећи симптом који упућује на рак дебелог црева, али није и једини.
- На овај карцином треба посумњати и код нежељеног губитка телесне тежине, као и због нередовних столица - напомиње наша саговорница и истиче да би се утврдило да ли је заиста реч о колоректалном карциному златни дијагностички стандард је колоноскопски преглед.
Иако се код млађих особа карцином дебелог црева открива углавном у раном стадијуму, јер долазе на време лекару, чињеница је и да има оних код којих се јављају и метастазе.
- Рани стадијум карцинома дебелог црева подразумева да карцином није захватио дубље слојеве колона и да није дао метастазе на другим органима - каже др Петровић Шундерић. - Ипак, у пракси сам видела пацијента који је са 35 година имао карцином дебелог црева са метстазама на јетри, а истовремено се на клиници када и он лечио и његов отац од исте болести. Међутим, генетска предиспозиција не мора да буде кључна, јер имали смо и пацијенте млађе од 20 година са овим раком који у породици нису имали оболеле.
Овај забрињавајући здравствени тренд збуњује лекаре широм света, јер од карцинома дебелог црева оболевају и особе које се здраво хране и рекреирају.
- Не би требало заборавити да на развој болести не утичу само брза и индустријска храна, већ и загађење ваздуха и воде - каже др Петровић Шундерић, али истиче да тачан узрок није могуће утврдити.
Начин живота утиче на ћелије
ПРОФЕСОР Карол Сикора, светски познат онколог са преко 40 година искуства, изјавио је за "Дејли мејл" да је узрок оболевања од рака дебелог црева мећу младима вероватно у "променама у начину живота" током последњих 50 година. Он је додао да сумња да би промена микробиома црева код младих људи - хиљаде бактерија у нашем систему за варење - могла бити одговорна за повећање ризика од рака. Здрав микробиом је кључан за спречавање рака црева, рекао је проф. др Сикора и додао да су ћелије црева непрестано изложене продуктима које бактерије производе.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)