ДАВИДОВА ЗВЕЗДА ИЗ УСТАШКЕ БОЛНИЦЕ: Музеј жртава геноцида и Одбор за Јасеновац СПЦ отварају изложбу у објекту из времена НДХ (ФОТО)

СТАЛНА изложбена поставка под називом "Усташка болница у Јасеновцу 1942-1945" биће свечано отворена 7. септембра, у 13 сати, у једном од два преостала аутентична објекта из периода постојања система концентрационих и логора смрти у Јасеновцу.

ДАВИДОВА ЗВЕЗДА ИЗ УСТАШКЕ БОЛНИЦЕ: Музеј жртава геноцида и Одбор за Јасеновац СПЦ отварају изложбу у објекту из времена НДХ (ФОТО)

Фото П. Митић

На њој ће бити приказане фотографије и документа, као и ретки преостали предмети који сведоче о страхотама тога времена.

Изложбу приређују Музеј жртава геноцида и Одбор за Јасеновац Светог архијерејског сабора Српске православне цркве, у објекту у ком се током Другог светског рата налазила усташка болница. Она је откривена 2017. године на имању породице Клинцов и представља највеће откриће везано за систем јасеновачких логора од послератног периода наовамо. Ту су лечене усташе за време постојања логора, а о њима су бринула 34 заробљена доктора, махом Јевреја, али и неколико Срба.

Дотле се веровало да од некадашњег логора није остало ништа, осим Кожаре. Од Циглане, на коју људи махом мисле када причају о монструозним злочинима, нису остали трагови, а између Циглане и манастира Јасеновац, где је за време рата била смештена усташка моторизована јединица, која је патролирала и ловила одбегле логораше и клала по околини, постојала је ова болница. Ту су се налазила имања српских породица Тривунчић и Клинцов. Оне су се после рата вратиле на своја огњишта и зато ове зграде нису откривене и срушене, нису биле означене као логорске и нису припадале Спомен-комплексу Јасеновац.

Фото П. Митић

Поред куће породице Клинцов, грађене шездесетих година, постоји су штала и таван са сеном и управо они су коришћени као усташка болница. У колиби поред (касније шупа за алат) били су смештени лекари-заточеници. О њима је остало пуно писаних трагова у сведочењима преживелих, а на зиду бараке пронађена је велика Давидова звезда, као и дрвени ормарић са медицинским инструментима и старим комплетом за прву помоћ.

Љубица Клинцов поклонила је ове објекте Српској православној цркви, а заузврат монахиње из манастира Јасеновац о њој су бринуле до краја живота.

БАКА ЉУБИНО СВЕДОЧЕЊЕ

БАКА Љуба Клинцов оставила је и сведочење о Божићном јутру 1942, у Доњој Градини. Била је зима и усташе су надирале, па су мати, отац и њих шесторо деце кренули у збег. Уз пут су видели породицу везану бодљикавом жицом за пласт сена који гори. Накратко су се задржали у Драксенићу и одатле пошли даље, избегавши покољ у сеоској цркви. До лета су се крили по Козари, а онда су потерани са народом и размештени по славонским селима. Њен отац је пребачен на Старо сајмиште, где је убијен, а деда је остао у Драксенићу, усташе су га заклале и запалиле.

Иначе, још једно сведочанство из времена усташког логора налази се са друге стране Саве, у Доњој Градини. Реч је о "тополи ужаса", под којом су логораши мучени и убијани. На дрвету су 1958. нађени ланци и посебно ковани клинови за злостављање. Топола је иструлила и срушила се 1978, а Влада РС је 2011. одлучила да изгради стаклену надстрешницу која је штити од пропадања.

Како су сведочиле старице рођене у Доњој Градини монахињи Марији из манастира Јасеновац, постојале су две тополе коришћене као мучилишна дрва током рата. Биле су једна до друге на обали, а једна је ова, сачувана и заштићена. Као девојке, оне су избегле, а када су се вратиле у село, у мају 1945. године, на тополама су висила тела других девојака, од којих су поједине биле обучене у народне ношње.

Инспирисана овом причом, монахиња Марија насликала је "Тополе ужаса", чија се репродукција може наћи у монографији "Слике монахиње Марије", у издању Музеја жртава геноцида.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију