ОД 1. ОКТОБРА НОВИ ПОРТАЛ: Грађани ће добијати податке о животној средини
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић најавила је данас да 1. октобра треба да почне основна верзија јавног дигиталног портала који ће уз помоћ савремених технологија омогућити праћење параметара животне средине у Србији.
Како је навела, циљ је да се прича око заштите животне средине врати у токове стручности, да стручни људи говоре о томе и да на најчешће постављена питања грађани могу да добију одговор на овом порталу.
- Постоје подаци који треба да се убаце у систем, постоје већ неки систем мониторинга које држава поседује, треба то све увезати. Када видите сателитски снимак, присуство одређених елемената у земљишту, податке везане за воду онда ћете знати како да размишљате - рекла је министарка.
Беговићева каже да ће грађани уколико примете неку значајну промену у животној средини, преко мобилне апликације која би такође требало да се развије, моћи да пошаљу информације на портал како би држава и јавност правовремено била обавештена о томе и реаговала.
Тема животне средине је изузетно комплексна и захтева мултидисциплинарност, напоменула је министарка и додала да се нада да ће ова платформа израсти у много ширу платформу како би грађани могли да се информишу о различитим подручјима где постоји ризик од негативног утицаја на животну средину.
- Већ се састајемо редовно, план нам је да 1. октобра изађемо са једном радном верзијом ове платформе која ће се током времена развијати. Различите су струке и стручности, од биолога, хемичара, физичара, геолога, јер наука увек врло озбиљно приступа теми животне средине јер нема ништа комплексније него што је природа - навела је она.
На питање какав ће допринос науке бити везано за доношење одлуке о пројекту Јадар, и какав је одзив научника да својим знањем, чињеницама, доказима помогну држави да донесе најбољу одлуку о литијуму а да истовремено грађанима отклони дилеме, Беговићева је рекла да је ова тема подигнута на један ниво где грађани јако тешко могу да добију валидну информацију, информацију од стране стручњака јер су, према њеним речима, сви од једном постали стручни за рударење.
Истакла је да наука не треба да буде доносилац одлука и да није, али да је она извор проверених података на основу своје стручности.
- Људи у науци су посветили своје каријере и животе да се баве заштитом животне средине или много комплекснијом причом а то је екологија. Имамо стручњаке, добру науку, технологију, приступ технологији до различитих сензора који могу да нам омогуће да добијемо валидне податке, да се на таквој платформи коју планирамо да направимо грађани информишу и да дођемо до једног нивоа транспарентности - објаснила је министарка.
Беговићева додаје да та платформа може такође да служи и научницима да даље пишу неке своје научне радове и доносе закључке.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)