"БОШЊАЧКИ" УВОДЕ НА МАЛА ВРАТА: Лингвисти траже од Савета за српски језик да се одреди према "феномену" који су масовно осудили

Љ. Бегенишић

25. 09. 2024. у 17:45

САВЕТ за српски језик који је основала Влада Србије расправљаће почетком октобра о статусу тзв. бошњачког језика у Србији, а нарочито на Државном универзитету у Новом Пазару.

БОШЊАЧКИ УВОДЕ НА МАЛА ВРАТА: Лингвисти траже од Савета за српски језик да се одреди према феномену који су масовно осудили

архива

Повод за ову расправу је намера бошњачких лингвиста и чланова Бошњачког националног већа да на Катедру за српску књижевност и језик уведу босанску књижевност и језик, о чему су "Новости" писале.

Професор др Александар Милановић, председник Савета за српски језик, каже нам да је покушај да се на мала врата "бошњачки језик" уведе на Државни универзитет у Новом Пазару место српског језика, наишао на осуду многих српских лингвиста.

- Они апелују да се поводом овог лошег научног преседана огласи и Савет за српски језик, и наша је дужност да реагујемо - каже проф. Милановић. - Присвајање српске културне и језичке традиције и њихово проглашавање "бошњачком" баштином већ је осудио и Одбор за стандардизацију српског језика, али то није наишло на снажнији одговор наше државе. Надамо се да ће став Савета снажније одјекнути и у јавности и у Влади Србије.

Фото П. Митић

Осим о овој теми, Савет ће расправљати и о заштити ћирилице, а недавне најаве министра културе Николе Селаковића да ће држава предузети конкретне мере да заштити наше национално писмо, у Савету оцењују као веома добре.

Професор Милановић тако истиче да је први део те иницијативе, везан за набавку ћириличких тастатура за компјутере, наишао на опште одобравање јавности.

 

Музеј ћирилице у Рачи

НА седници Савета за српски као гости присуствоваће и представници Удружења за заштиту ћирилице "Добрица Ерић".

- Они на најбољи начин доприносе да се уставна и законска одређења која се односе на ћирилицу спроведу у праксу - каже нам проф. Александар Милановић. - Желимо чути њихова искуства и запажања и захвалити им на огромној енергији коју улажу у очување ћирилице. Информисаћемо јавност и о стварању Музеја ћирилице у Рачи, пројекту који ће на најбољи начин промовисати вредност и лепоту ћирилице не само најмлађим генерацијама.

- Својевремено смо на различите манифестације носили ћириличку тастатуру и показивали је као некакав редак и драгоцен експонат, желећи да укажемо да је потискивању ћирилице пре више деценија доприносила и несташица ћириличких писаћих машина у продаји - подсећа наш саговорник. - Та несташица, наравно, у СФРЈ није била случајна. Очување ћирилице мора добити и технолошку подршку, мислим ту и на мобилне телефоне, лаптопе и др. Сматрам да књиге објављене на ћирилици морају добити барем предност при откупу књига од стране Министарства културе будући да књиге објављене на латиници имају шире тржиште у региону. Показује се тако да ауторов и издавачев избор ћирилице представља жртву, што је парадоксално.

Али, држава би требало још доста тога да учини, а овај професор као главни приоритет истиче повећање броја часова матерњег језика у школама.

- Недопустиво је да будемо држава са практично најмањим бројем часова тако важног предмета - упозорава овај професор. - Било би јако добро када би српски језик и књижевност добио натпредметни статус, као што је то случај у Русији. Изузетно важним сматрам и питање очувања српског језика и писма у, нажалост, све бројнијој дијаспори. Држава за то мора развити поуздане механизме: обучити и слати најбоље наставнике, израдити посебне штампане и електронске уџбенике. Коначно, мора се уредити и култивисати српски језик у нашим медијима и издаваштву, што је једино могуће кроз увођење обавезних лиценцираних лектора. Нестручни лектори, а неретко и измишљени тј. фантомски, доприносе урушавању наше језичке културе.

Незаобилазна тема о којој ово стручно тело расправља је статус родно осетљивог језика и нове стратегије да се он насилно уведе мимо воље грађана и србистичке струке.

- Иако је Уставни суд донео одлуку да се Закон о родној равноправности којим се уводи родно осетљив језик стави ван снаге, неприродни језички инжињеринг наставља да се спроводи другим средствима, и ми желимо и Владу Србије и јавност о томе да информишемо - наводи проф. Милановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВО КАДА ЋЕ ПАСТИ ПРВИ СНЕГ У СРБИЈИ: Прва прогноза за зиму - биће најхладнија у последњих 10 година!

ЕВО КАДА ЋЕ ПАСТИ ПРВИ СНЕГ У СРБИЈИ: Прва прогноза за зиму - биће најхладнија у последњих 10 година!

ПОЧЕТАК новембра или крај новембра и почетак децембра, то су датуми када први снег може да се појави у Србији. Тада се очекује продор хладнијег ваздуха у нашу земљу. Ова зима обећава када је снег у питању, а у Београду се очекује око 15 дана са снегом, каже метеоролог аматер Иван Ристић за "Новости".

25. 09. 2024. у 19:22

ЗАХАРОВА ПИТАЛА БОРЕЉА: Да ли ово важи и за Србију, којој је Запад одсекао историјску територију Косово?

ЗАХАРОВА ПИТАЛА БОРЕЉА: Да ли ово важи и за Србију, којој је Запад одсекао историјску територију Косово?

ПОРТПАРОЛ Министарства спољних послова Марија Захарова упитала је да ли логика шефа дипломатије ЕУ Жозепа Бореља о "нарушавању интегритета Украјине" важи и за Србију у случају Косова и Метохије.

25. 09. 2024. у 18:34

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ БУНТ БИТИ РАДОСТАН: Соњу Колачарић живот није мазио, али је због једне ствари успела да се избори са великим проблемима (ВИДЕО)