''ПОКЛОН СА ЗНАЧЕЊЕМ'': Спој традиције и културе Србије и БиХ

Novosti online

27. 09. 2024. у 17:09

ОРИГИНАЛНЕ рукотворине украшене мотивима бегова шара и софра, који негују симболику културног идентитета Србије и Босне и Херцеговине, као и блискости два народа, представљене су данас на изложби названој „Поклон са значењем“, која је уприличена у галерији „Лазар Возаревић“ у Сремској Митровици.

ПОКЛОН СА ЗНАЧЕЊЕМ: Спој традиције и културе Србије и БиХ

FOTO: Етно мреже

Изложбу  су организовали НАЛЕД и Етно мрежа, у партнерству са удружењем Босанске рукотворине, кроз пројекат  ”Заједно за културни туризам - Прекогранична сарадња за бољи друштвено-економски развој и очување традиционалних заната”, који се спроводи уз подршку ЕУ. Комади које су израдиле чуварке традиције окупљене у удружењима БХ црафтс и Етно мрежа репрезентативни су пословни поклони и аутентични туристички производи пограничног подручја.

FOTO: Privatna arhiva

 

Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена, изјавила је на отварању изложбе да Влада Републике Србије подржава напоре Етно мреже и БХ црафтс да економски оснаже и афирмишу жене, истичући да ће рад оба удружења, „поред мостова који нас повезују, повезати две земље и кроз очување културног наслеђа“. 

Синергију два народа кроз заједничке рукотворине, истакао је и градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић, додајући да је то начин да се очува заједништво. Он је захвалио женама окупљеним у удружењима БХ црафтс и Етно мрежа чији производи су репрезент онога што нам је заједничко и што нас спаја, јер носе симболику културног наслеђа обе земље.

FOTO: Privatna arhiva

 

Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам, истичући вишеструки значај очувања старих заната, рекао је да је Покрајинска влада за подршку овој делатности уложила више од 15 милиона динара, док су и за наредну годину предвиђена значајна средства. „Кроз старе занате, и овакве комаде, дајемо сидро које људе још више веже за ове просторе“, рекао је Иванишевић.

Европска унија је посебно поносна зато што кроз овај пројекат подржава најмање 60 жена које се баве старим занатима из 18 општина Србије и Босне и Херцеговине, рекао је шеф другог сектора операција Делегације ЕУ Ричард Маша, додајући да је пројекат добар пример сарадње у решавању заједничких изазова и коришћењу прилика за раст и развој.

- Кроз улагања у јавно здравље, запошљавање и културно наслеђе овај програм ствара чвршће везе међу суседним народима - рекао је он.

FOTO: Privatna arhiva

 

Посебан допринос очувању традиције и културног наслеђа у обе земље, даје амбасадор Велике Британије Едвард Фергусон са супругом. Фергусон, који је раније био амбасадор у Босни и Херцеговини, поручује да је дипломатски кор одушевљен ручним радом са овог подручја.

- Циљ је да се пружи подршка женама да се оснаже и да се знање преноси да би се очувала традиција Балкана - рекао је он.  

Председнице два удружења Етно мрежа и БХ Црафтс, Виолета Јовановић и Лејла Радончић захвалиле су партнерима и позвале званичнике, дипломатски кор и одговорну привреду да наставе да, куповином аутрентичних производа са значењем и са сврхом, наставе да пружају подршку женама мајсторима старих заната којима је ово начин да чувајући традицију остваре приход. 

Производи који су данас представљени красе мотиви бегове шаре и софре. Бегова шара садржи орнаменте петровачког ћилима подударне са шарама пиротских и сјеничко-пештерских ћилима. Софра као универзално присутан елемент носи племениту симболику окупљања за столом, благостања и одржавања породичних веза и вредности. Бегова шара се, као стилизован ликовни елемент и  комбинација различитих орнамената, посебно неговала у Босанском Петровцу, некад познатом као и Пирот по ручном ткању ћилима. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

РУСИ СРАВЊУЈУ УГЛЕДАР СА ЗЕМЉОМ: Град је опкољен - ово су последњи тренуци (ВИДЕО)