ПРЕЦИМА ИМ ИСКОПАЈУ КОСТИ ЗБОГ НЕПЛАЋАЊА ГРОБАРИНЕ: Погребницима грађани дугују закуп, који је за 5 година 6.000, а за 10 - 12.000 динара

Екипа "Новости"

01. 10. 2024. у 07:00

ЈАВНО предузеће "Градско зеленило" у Чачку, у чијем саставу послује РЈ "Гробље", већ неко време прибегава непопуларној мери - ексхумацијама гробних места за која потомци преминулих нису платили десетогодишње закупе.

ПРЕЦИМА ИМ ИСКОПАЈУ КОСТИ ЗБОГ НЕПЛАЋАЊА ГРОБАРИНЕ: Погребницима грађани дугују закуп, који је за 5 година 6.000, а за 10 - 12.000 динара

КРАЉЕВО, Фото Г. Шљивић

Посмртни остаци похрањују се у заједничку гробницу, а испражњена места поново стављају на располагање другима.

Чачак није једини. Дуговања градским гробљима и у другим местима расту, али негде се надлежна јавна предузећа опредељују за непопуларне мере ексхумације, а негде не.

Не тако давно чачанско ЈП је у једном дневном листу објавило списак имена на десетине покојника за чије гробове нико није плаћао закуп. Ово обавештење било је заправо последњи позив да се што пре измире обавезе, јер ће у супротном посмртни остаци бити похрањени у заједничку гробницу. У овом предузећу истичу да, према Закону о сахрањивању, на то имају право и додају да на гробљу има доста гробних места за које нико не плаћа деценијама, нити их посећује. Споменици су запуштени, прете да се сруше и оштете и друге. Дешава се, међутим, да потомци и сами пристају на ексхумацију, јер не желе више да плаћају, па им се део новца за плаћени гробни оквир враћа.

Сектор гробља крагујевачког Јавног комуналног предузећа "Шумадија" од 1. фебруара повећао је цене закупа и одржавања гробног места за 10 одсто на свим градским гробљима у граду.

- С обзиром на то да "Градска гробља" плаћају ПДВ за сва гробна места, без обзира на то да ли су за њих измирене обавезе за закуп и одржавање, од прошле године почела је ексхумација посмртних остатака. У 2023. извршено их је 40, а ове године у припремној процедури је 39. То значи да су места обележена и на споменицима истакнута обавештења, а у току је и провера да ли је неко од покојника заслужни грађанин Града Крагујевца - каже Дарко Зечевић, руководилац сектора Гробља.

Нови Сад, Фото З. Грумић

Посмртни остаци оних чији се гробови прекопавају завршавају у колективној гробници на Бозману - у осаријуму, гробници са полицама где се кости чувају у специјалним врећама означеним именом, презименом и бројем.

- За 17 година, колико сам запослен у "Градским гробљима", нисмо имали случај да је неко некога тражио пошто смо направили осаријум - тврди Зечевић.

Накнада за годишње одржавање једног гробног места је 924 динара, а годишња накнада за закуп по гробном месту 506 динара.

У Врању о гробљима делом брине црква, а делом комунално предузеће "Комрад". Дуговања за поједина гробна места стара су и по две деценије, али до сада није било ексхумација, јер не постоје технички услови, нити заједничка гробница где би се одлагали посмртни остаци. Али, кажу наши саговорници, и да постоје, то би била последња опција.

Дугови премашили милијарду

НАЈВЕЋА дуговања грађани имају према ЈКП "Погребне услуге" Београд - она премашују милијарду динара. Иако би ЈКП имало право да изврши пренос посмртних остатака већ након десет година у случају да корисници не измире дуг, ексхумације се врше тек након две и више деценија. Податак колико је људи ексхумирано нисмо добили, а накнаде за закуп, уређење и одржавање гробља се плаћају годишње и крећу се од 1.466 и 6.232 динара.

Снежана Трајковић, из овог комуналног предузећа, наводи да се дугови углавном измирују, али ипак има и вишедеценијских неплатиша. Закуп за једно гробно место на пет година износи 6.005 динара, за десет 12.017. Свештеник Дејан Шкарић каже да је код њих годишњи закуп 1.300 динара. На најстаријем градском гробљу сахрањени су и неки знаменити Врањанци без потомака, па о њима брине црква.

Од 17.971 корисника услуга на шабачком гробљу, дужника је 1.897, што је око 10 одсто, каже за "Новости" Марија Мартиновић, в. д. директора ЈКП "Стари град" у Шапцу. "Стари град" наплаћује 10 година унапред гробно место, приликом сахране, а после деценије шаљу редовно рачуне.

- Неплаћање гробних места је мање учестало него раније пошто нотари инсистирају да се у оставинску расправу унесе и гробно место, што пре није био случај - каже наша саговорница.

- Посмртни остаци сахрањеног морају да почивају у гробном месту најмање 50 година. До сада нисмо никога ископавали. Породица умрлог може да продужи тај рок ако је гроб редовно одржаван и плаћена накнада. Годишња цена једног пуног гробног места је 900 динара, а празног 1.296.

Плаћање ЈКП "Лисје" у Новом Саду претежно се измирује на време, али постоји и одређен број старих гробних места за које годинама није плаћена накнада.

- Она се могу лако приметити јер их нико не обилази и не стара се о њима, па изгледају запуштено - наводи Сања Мркшић из тог ЈКП.

Шабац, Фото В. Митрић

Ако две године од истека закупа за гробно место он не буде продужен, ЈКП "Лисје" може посмртне остатке да пренесе у осаријум. Тај поступак се примењује и ако закупац у писаној форми изјави да не жели да продужи наведене рокове, а гробно место нема карактер спомен гробног места. Тада стиче статус напуштеног. Надгробна обележја чувају се у лапидаријуму. ЈКП "Лисје" не наводи податке колико је ексхумација било последњих година. Годишња накнада за коришћење и одржавање за обично гробно место (раку) је 1.360 динара. Ово ЈКП управља гробљима и у Петроварадину, Сремској Каменици, Лединцима, Буковцу, Ветернику, Футогу, Степановићеву, Каћу, Будисави и Ковиљу.

Цене закупа у Нишу су непромењене од 2014. године, па се зато према дужницима реагује извршењима. ЈКП "Горица" прави пресек доспелих обавеза са истеком календарске године и свима који нису измирили дугове упућује рачун/опомену.

- Према корисницима који ни након истека рока за добровољно измирење не плате обавезу, покреће се поступак принудне наплате. Нисмо до сада прибегавали ископавању посмртних остатака због неизмирених дугова - кажу у ЈКП "Горица", и додају да је годишња цена закупа и одржавања 1.364 динара за двогробно, односно 682 динара за једногробно место.

Ни на Старом и на Новом гробљу у Краљеву, о којима се стара ЈКП "Чистоћа", наследници не плаћају увек редовно или не плаћају уопште гробарину, али је после медијске кампање за измирење дуговања, број таквих случајева смањен.

- На гробљима нема изграђеног осаријума, па тако не спроводимо ексхумацију посмртних остатака и збрињавање у заједничку гробницу - каже Никола Ђуришић, управник РЈ Градско гробље ЈКП "Чистоћа", додајући да је годишњи закуп гробног места 891 динар. - До сада није било ни одузимања гробних места.

ЈКП "Чистоћа и зеленило" у Зрењанину нема проблем са наплатом накнаде за одржавање и уређење гробља. Према речима Данијеле Танчић из овог предузећа, када би постојали такви случајеви, посмртни остаци били би пренети у заједничку гробницу, а подаци о њима сачувани.

- Гробови знаменитих личности који немају наследнике и о којима нема ко да брине, не додељују се другима на коришћење. Новим закупцима је уступљено 400 гробних места, а новчана накнада за одржавање и уређење износи 1.441 динар - каже Танчић.

Ни у ЈКП "Погребно" у Суботици нема ископавања покојника због неплаћања накнада. Она се, иначе, плаћа десет година унапред и кошта 11.700 за раке и 14.600 за гробнице.

- У току је обавештавање грађана којима ове године истиче десетогодишња накнада да треба да измире обавезу до 20. децембра. Људима шаљемо обавештења мејлом, телефоном и стављамо на интернет страницу, да не забораве - објашњава Весна Прћић, директорка ЈКП "Погребно". - Плаћање може да се изврши електронски, као и из иностранства, па нема случајева да морамо да реагујемо због неплаћања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

РАСИПАЊЕ ХРАНЕ: Глобални проблем који има дубоке еколошке, економске и социјалне последице