Јовановић позвао државна предузећа да чувају податке у Државном дата центру
МИНИСТАРКА рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић Хандановић и директор Канцеларије за ИТ и еУправу др Михаило Јовановић присуствовали су данас потписивању првих уговора о депоновању изворног софтверског кода кључних пословних ИТ система „Електропривреде Србије" у Државном дата центру у Крагујевцу.
- ЕПС је прва државна компанија, али не само компанија, већ и институција која депонује сигурносну копију критичних информационих система у Државном Дата центру. На овај начин ЕПС ће имати највиши ниво заштите критичне информационе структуре, софтвера који су од виталног интереса за рад компаније, што за грађане и привреду значи додатну сигурност услуга које ЕПС пружа својим купцима - рекла је министарка Ђедовић Хандановић.
Она је додала да Министарство рударства и енергетике препознаје значај информационих система и нових технологија на које се све више ослањају и производња и целокупно пословање енергетског сектора Србије. „Ова пракса може и мора да се примени, како у остатку енергетског сектора, тако и у осталим секторима који су део критичне инфраструктуре Републике Србије", нагласила је министарка.
Директор Канцеларије за ИТ и еУправу, др Михаило Јовановић, је овом приликом позвао и сва остала државна предузећа да складиште своје податке у Државном дата центру у Крагујевцу и рекао да је ово веома значајан корак који осигурава да ће изворни код ових система бити сачуван у заштићеном и безбедном окружењу, у складу са највишим стандардима и прописаним политикама.
- Битно је да у држави радимо на овој пракси, такорећи обавези дa су државна предузећа дужна да изворне кодове својих система чувају у Државном дата центру. У 21. веку када су подаци све, ту праксу морамо наставити и ја ћу се залагати да Канцеларија за ИТ и еУправу донесе и одговарајућу законску основу и регулативу која ће прописати као обавезу свим државним предузећима да ово ураде - истакао је директор Јовановић и додао да је Државни дата центар у Крагујевцу први у источној и југоисточној Европи са сертификатом ЕН 50600 за класу 4, што је доказ да је дата центар изграђен по највишим стандардима и да послује на највишем нивоу безбедности у случају ризика, те због тога представља најсигурније место за чување података у овом делу Европе.
Душан Живковић, генерални директор ЕПС АД, истакао је да на овај начин компанија иде корак даље у осигурању стабилног и сигурног снабдевања електричном енергијом.
- Депоновањем изворног софтверског кода кључних система, гарантујемо да ћемо, у случају било каквих промена или изазова, имати приступ технологији која обезбеђује континуитет услуга. ЕПС ће наставити да улаже у безбедност и стабилност свих својих система, како производних тако и пословних информационо-управљачких система - рекао је Живковић.
У Крагујевцу су данас потписана четири уговора: Уговор о депоновању између ЕПС АД, ФАДАТА доо и Data Cloud Technology доо Крагујевац, Уговор о депоновању изворног кода између ЕПС АД и ФАДАТА доо Београд, Уговор о депоновању између ЕПС АД, ЕНЕРГОСОФТ ИТСС доо Београд и Data Cloud Technology доо Крагујевац и Уговор о депоновању изворног кода између ЕПС АД и ЕНЕРГОСОФТ ИТСС доо Београд.
Уговоре су потписали директор Data Cloud Technology, Данило Савић, генерални директор ЕПС АД, Душан Живковић, извршна директорка ФАДАТА, Наташа Зорић Коларо и директор ЕНЕРГОСОФТ ИТСС, Јованка Главинић. Потписивању је присуствовао и градоначелник Крагујевца, Никола Дашић.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)