ДОМ НА МЕСТУ СТРАДАЊА: У Глини на Банији отворен Српски културни центар "Јосиф Руњанин"

Борис Субашић

05. 10. 2024. у 21:39

СРПСКИ културни центар "Јосиф Руњанин" свечано је отворен данас у Глини, банијском градићу-мученику, чији су српски житељи систематски истребљивани у време НДХ.

ДОМ НА МЕСТУ СТРАДАЊА: У Глини на Банији отворен Српски културни центар Јосиф Руњанин

Фото: Српско народно вијеће

 У вишенаменском простору Центра ће се одвијати образовни, културни, друштвени и спортски програми Срба са Баније и из целе Хрватске.

СКЦ је урађен по пројекту архитекте Милоша Ушљебрке на више од 1.000 квадратних метара корисног простора, а иницијативу за његово уређење дало је Српско национално вијеће (СНВ) које је и финансирало пројекат. У Центру се налази стална изложба посвећена историји Српског културног друштва (СКД) "Просвјета" које је основано 1944. у Глини, као и знаменитим Србима овог краја.

Foto: А. Кожул

Епсикоп далматински Никодим освештао је Српски култирни центар

Општина Глина је по попису из 1991. имала је 23.040 становника, од тога 60,6 одсто Срба и 34,9 одсто Хрвата. Град Глина, на истом простору, по попису из 2011. имао је 9.283 становника, од којих су 69,7 одсто Хрвати, а 27, 5 одсто Срби.

Просторије СКЦ је освештао епископ далматински Никодим, у културно-уметничком програму је наступио Фестивалски хор Виртоуз, а на свечаној академији су се великом броју присутних обратили Милорад Пуповац, председник СНВ, Миле Радовић, председник СКД "Просвјета", и Веран Матић, специјални изасланик председника Србије за питања несталих са Хрватском.

Foto: А. Кожул

Званице на свечаној академији

- Поштовани учесници свечаности веома смо захвални на Вашој одлуци да са нама данас поделите радост отварања СКЦ "Јосиф Руњанин" у Глини, у реновираној кући Летића. Центру који се отвара у граду колико тегобне, толико и богате, колико слободарске, толико трагичарске историје његових доминантних становника, Хрвата и Срба. Граду који је и по једном и по другом постао већи и знаменитији него што у стварности јесте - рекао је Милорад Пуповац.

СКЦ се налази у обновљеној кући српске породице Летић чије су чланови страдали у мају 1941. у првим усташким маскрима у Глини. Налази се наспрам простора где се некада налазила српска Црква Рођења Пресвете Богородице. У њој су у јулу 1941. усташе у два наврата починиле монструозне покоље Срба, а затим су је срушиле. После рата је на том месту подигнут Спомен-дом, који су власти Хрватске 1995. претвориле у Хрватски дом.

- Глина није само место где је основана СКД "Просвјета". Глина је симбол великог страдања, али и вере нашег народа да можемо остати и опстати на овим просторима. Због тога, није случајно да се у Глину стално враћамо и обележавамо наше годишњице, на којима обнављамо наше сећање на невине жртве у претходним ратовима, које никада неће нестати. Исто тако, исказујемо и искрено поштовање свим људима и њиховом труду, који Глину чине местом које жели и има будућност - рекао је Миле Радовић.

Foto: А. Кожул

Изложбени простор

СКЦ носи име по Србину Јосифу Руњанину који је 1846. у Глини компоновао мелодију за текст песме Антуна Михановића "Лијепа наша домовино".

- Осећам се слично узбуђено као када је пре неколико година када је на Петроварадину отворена кућа бана Јосипа Јелачића.Када сам слушао данас химну "Лијепа наша домовино" осећао сам неку врсту специјалног враћања у прошлост, размишљајући како је изгледало 1846. овде у Глини када је Јосип Руњанин компоновао ову песму и како је изгледало када ју је Српско добровољно певачко друштво изводило. Сигурно је било весело и позитивно и мислим да је изузетно важно то што је овај дом добио име Јосипа Руњанина, композитора хрватске химне "Лијепа наша", јер се може рећи да је он прави заштитник, мост и повезница српског и хрватског народа - поручио је Веран Матић.

ЗНАМЕНИТИ БАНИЈЦИ

СТАЛНА изложбена поставка СКЦ Јосип Руњанин приближава посетиоцима знамените Банијце, међу којима су оснивачи српског авангардног покрета зенитизам, браћа Бранислав и Љубомир Мицић, вајар Симеон Роксандић, чије скулптуре "Дечак са разбијеним крчагом" на Чукур-чесми и "Рибар" красе Београд, и академик САНУ др Ђуро Курепа, математичар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?