СВАКИ ШЕСТИ ЗА ВОЛАНОМ ПОСЛЕ ПИЋА: Резултати међународног истраживања у 39 земаља показали наше предности и заостатке
СВАКИ шести испитаник у Србији признаје да је сео за волан пошто је пио алкохол, без обзира на количину! Ово је више од европског просека (сваки седми у ЕУ), судећи по резултатима међународног истраживања које је објавила Агенција за безбедност саобраћаја. У истраживању ЕСРА3 учествовало је 39 држава са пет континената, а међу њима и наша.

FOTO: Arhiva novosti
Вид превоза који је код нас оцењен као безбеднији у односу на европски просек јесте путнички аутомобил, а као најнебезбеднији и код нас и у Европи - електрични тротинет.
- Осећај безбедности испитаника у Србији прошле године је повећан у свим видовима кретања у односу на 2018, са изузетком јавног превоза - наводе у Агенцији. - Највећа разлика у односу на Европу је у томе што наши путници на задњем седишту значајно мање користе сигурносни појас (скоро две трећине не користи код нас, а у ЕУ 32 одсто). Нулту толеранцију алкохола за возаче са пробном возачком дозволом подржава 92 одсто домаћих испитаника, а када су у питању сви возачи моторних возила 75 одсто. Ове вредности су веће у односу на европски просек.
Истраживање је показало и да наши возачи више користе мобилни током вожње него у ЕУ, али мање него пре шест година. Чак 36,9 одсто је бар једном разговарало држећи телефон усред саобраћаја, а четвртина је слала поруке или прелиставала садржаје на друштвеним мрежама! Такође, наши пешаци признају да чешће од европских прелазе улицу ван пешачког прелаза, а чак 77,9 одсто на улици чита поруке и прелистава друштвене мреже, што је за чак седам одсто више него пре шест година!
БОЉА ПОЛИЦИЈСКА КОНТРОЛА
У нашој држави је израженија улога полиције и њеног рада, у односу на друге анкетиране земље. Четири од 10 испитаника каже како је велика вероватноћа да ће га полиција контролисати за употребу сигурносног појаса и поштовање ограничења брзине. У односу на европске испитанике, овдашњи чешће оцењују и путну инфраструктуру као небезбедну, посебно пешаци и бициклисти.
Без кациге бицикл вози 83,4 одсто испитаних, што је више него 2018. и за чак 20 одсто више него у Европи. Ништа боља ситуација није ни када је у питању вожња електричног тротинета (76 одсто без кациге), а 61,8 одсто вози по тротоару иако не би смела. Вожња електричних тротинета је дупло мање заступљена овде него у ЕУ. Наиме, један од 10 испитаника у Србији каже да је возио овај тротинет у последњих годину дана, док је европски просек између два и десет.
- Поређење са другим земљама нам је важно како бисмо донели закључке о слабостима нашег система пре него што се десе саобраћајне незгоде. Исто истраживање је спроведено 2018. године, па је могуће проценити колико смо као нација променили ставове и навике у саобраћају - кажу у Агенцији.
МАЊЕ УМОРНИ
ПРОБЛЕМ вожње под утицајем умора мање је изражен у Србији (14,7 одсто је бар једном било уморно за време вожње), у односу на европски просек (18,4 одсто). То, сматрају у Агенцији, може бити заслуга и препознатљиве кампање "Вози одморан", која се већ годинама спроводи у Србији.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)