ЕДУКАЦИЈА ЈЕ КЉУЧ: Ристић, Триван, Нешић и Паповић на панелу безбедна употреба интернета код деце и младих (ВИДЕО)
НА панелу "Безбедна употреба интернета код деце и младих - Одговорност у подизању нивоа дигиталне писмености" који је одржан данас у Београду говорили су министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, генерални директор компаније ,,М:тел Босна и Херцеговина’’ Јелена Триван, главни и одговорни уредник дневног листа ,,Ало’’ г. Василије Паповић, као и помоћник главног и одговорног уредника за дигитална издања листа ,,Новости’’ Андријана Нешић.
- Национални контакт центар Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету остварује више видова превентивног деловања у циљу развијања свести целокупног нашег друштва о опасностима које вребају на интернету. Са поносом истичемо и то да је од оснивања Центра до данас одржано чак 730 образовних програма којима је обухвађено више од 9 хиљада родитеља и 33 хиљаде ђака широм Србије - изјавио је министар Ристић.
На питање који ће бити правац за даљи рад у области безбедности деце на интернету, министар је истакао да се активности Контакт центра усклађују у складу са динамичним променама које се догађају у дигиталном свету.
Стручњаци Центра редовно учествују на састанцима са представницима других центара на међународном нивоу. На овај начин размењују се знања и искуства о глобалним тенденцијама и новим врстама опасности којима су изложена деца на интернету - рекао је министар.
Министар је посебно нагласио и улогу медија у подизању нивоа дигиталне писмености.
- Медији играју кључну улогу у подизању нивоа дигиталне писмености. Законске одредбе у Републици Србији јасно дефинишу и њихову одговорност. Недавно је Министарство успоставило и сарадњу на покретању заједничке кампање са јавним медијским сервисима, Радио-телевизијом Србије и Радио-телевизијом Војводине. У фокусу кампање биће управо оснаживање и ширење свести о безбедности у дигиталном окружењу - истакао је министар.
- Хвала "Новостима" које итакако посвећују пажњу и свој простор овој теми о којој данас говоримо - рекао је министар Ристић на панелу.
- Имамо одличну сарадњу са читавим низом институција, компанија и удружења. Потписали смо у претходном периоду више важних докумената о сарадњи у области безбедности деце на интернету. Настављамо у наредном периоду са даљим интензивирањем активности Контакт центра и посвећеним радом на ширењу знања о овој изузетно важној области - закључио је министар.
У оквиру програма конференције Национални контакт центар Министастства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету одржао је образовни програм на тему сигурног сурфовања на интернету.
У свом излагању генерална директорка компаније м:тел Јелена Триван је нагласила да сви морамо бити свесни своје одговорности у дигиталном друштву и подсетила на циљеве и планиране активности друштвено одговорне кампање „Не затварајмо очи. Заштитимо децу на интернету“ коју компанија м:тел реализује у партнерству са УНИЦЕФ-ом БиХ и Плавим телефоном, а која је у кратком времену подстакла јавност целе регије да размишља о теми која се тиче свих нас.
- Док телеком оператери јуре профит, медији кликове, а инфлуенсери лајкове – деца проводе до 8 сати дневно на интернету, и то углавном изложени опасним садржајима. Према релевантним истраживањима, свако треће дете је преживело неки вид насиља на интернету, а само једна трећина затражи помоћ и то углавном од вршњака. И наша кампања и софтвери за филтрирање садржаја које смо обезбедили школама неће имати резултат ако не радимо на едукацији и одговорности, јер смо свесни да се развој нових технологија не може зауставити - изјавила је Триван и нагласила да би у скоријем времену интернет и друштвене мреже могле постати озбиљан облик зависности, који већ сада показује своје лице код тзв. псеудоаутизма, те слабог говора деце која много времена проводе пред екраном.
- Интернет и дигиталне платформе нису новина у Србији, примера ради Фејсбук постоји још од 2004. године, али проблем је био тај што није постојала довољна едукација деце, младих али и њихових родитеља о свему. Сада се ради на томе, али ипак у школама и образовном систему немамо довољно предмета попут дигиталне писмености кроз које би ученици могли да како да критички размишљју и односе према ономе са чиме се сусрећу на интернету - каже Нешић и додаје да сви морамо да будемо укључени у едукацију деце: - Можда би требало размишљати да кроз образовни систем почне на озбиљнији начин да се изучава дигитална писменост, кроз неки обавезни предмет.
На питање чему уче новинаре и како их едукују а како би њихов садржај био безбедан за младе, каже:
- Ми новинаре прво учимо законима и кодексу новинара. Друга смо најстараија медијска кућа у Србији, која постоји 71 годину и водимо рачуна о свему јер је утицај Новости је велики, а што се показује управо и кроз читаност и у ономе како читаоци препознају наш бренд и медијску кућу - каже она и додаје да "Новости" имају велики број подкаста едукативног садржаја.
На питање какав је утицај инфлуенсера на младе људе и децу каже да је утицај инфлуенсера велики.
- Ипак не можемо пребацити сву одговорност на инфлуенсере, ту смо и ми медији, ту је и образовни систем, ту су и велике компаније, министарства. Сви смо у истом систему и сви заједно треба да радимо на едукацији младих и деце. Драго ми је да су се медији активирали на ТикТоку јер по мени је тамо највећа опасност због непримереног садржаја за младе који су управо највећи конзументи тог садржаја. Сада кроз ТикТок канале медија до тих циљних група може да допре и едукативан садржај.
Василије Паповић, главни уредник Ало на каже да у том медију брину о приватности свих, а понајвише младих. На питање да ли сматра да су млади свесни опасности која вреба на интернету каже:
- Све у дигиталном свету дешава се неком невероватном, светлосном брзином. Док ми причамо данас о овом дигиталном окружењу дешава се АИ револуција која ће померити све из темеља. Када су деца у питању вештачка интелигенција им пише саставе. Оно што сам као отац приметио је да је деци најтежи српски језик, што раније није било. Они сва знања усвајају на енглеском језику - каже Паповић и поставља питање да ли смо ми у медијима у стању да одговоримо захтеву времена.
Цео панел погледајте на приложеном видео-снимку:
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)