ТОРТУРОМ УБИЈАЈУ УТАМНИЧЕНЕ СРБЕ, ДА СЕБИ ПРОДУЖЕ ВЕК: Нехумани услови за заточенике у казаматима широм европе
КАО што није испунио функцију коју су му одредиле Уједињене нације када је осниван 1993. године - да суди за ратне злочине свим актерима рата на простору бивше Југославије, него је у његовим судницама пресуђивано само Србима - тако Хашки суд, односно његов мехнизам, опет не обавља своју функцију - да контролише услове у којима затворске казне издржавају Срби осуђени на доживотне или драконске казне од 20 до 40 година.
Тако генерала Ратка Младића у притворској јединици у Хагу годинама држе без адекватне медицинске помоћи, па његов адвокатски тим и породица тврде да га убијају у притворској јединици неадекватном терапијом.
Бивши председник РС Радован Караџић налази се у тамници у затвору Вајт на енглеском острву, где нема ни светло, а затвореници у Естонији чисте тоалете да би зарадили новац за телефонирање. Сви они су изложени незапамћеној одмазди, па су осим хашком пресудом, кажњени и слањем у казамте удаљене од наше земље хиљадама километара, а тиме ускрћени и за чешће посете породице.
Адвокат Бранко Лукић, бранилац Ратка Младића, сматра да се, кроз прогон осуђених Срба и њихових породица, наставља прогон српског народа.
- Хашки суд је био и остао антисрпска институција, осудио је српске осуђенике на више од 1.000 година робије, а када су у Хагу остали само Срби, онда је укинута могућност условног отпуста након издржане једне трећине казне - истиче Лукић. - Донели су одлуку да онај ко хоће да изађе на условни отпуст мора да призна злочин. Па да је хтео да призна, урадио би то одмах.
Наш саговорник наглашава да је судски Механизам у Хагу завршио своју мисију, а његов једини задатак је да контролише како се спроводе казне над осуђеним Србима.
- Пошто они затворске казне издржавају у нељудским условима, то значи да је једини задатак Механизма да води рачуна да се поштује неправда и спроводи антисрпска политика - истиче Лукић.
Да Механизам у Хагу нема слуха и не жели да промени локацију српским затвореницима и да су они препуштени на милост и немилост установа где издржавају казне, упозорава и адвокат Горан Петронијевић који је и члан тима одбране Радована Караџића.
- Већ годинама Србе третирају у затворима као да су терористи Ал каиде. Просто наши људи не смеју ни да се жале јер када се жале тортура се појача - каже Петронијевић наводећи да подржава предлог министарке правде Маје Поповић да Срби осуђени за ратне злочине, а који се сад налазе у затворима широм Европе, буду пребачени у Србију и да ту издржавају казне, под надзором Хага.
У хрватским затворима 27 Срба
ПРЕМА подацима "Веритаса", на основу међународних потерница, које је расписало хрватско правосуђе, широм света до сада су ухапшена најмање 192 Србина, од којих је 79 изручено Хрватској. Тренутно се у тамошњим затворима због ратних злочина налази 27 особа српске националности, од којих је 14 правоснажно осуђено, док су остали под истрагом, оптужбом или чекају правоснажност пресуде.
А министарка Поповић је у Савету безбедности Уједињених нација у уторак указала на чињеницу да се Министарство правде више пута обраћало Трибуналу поводом услова издржавања затворских казни у појединим државама, који су нехумани, имајући у виду здравствено стање и године живота осуђених, али на овакве захтеве адекватни одговори нису стигли.
Осим тога, министарка је навела и да је гоњење за ратне злочине данас искључиво у надлежности националних правосуђа, па је изразила спремност Републике Србије да преузме суђење у предмету Јојић и Радета, на исти начин на који је уступљен предмет Шешељ и остали.
Она је истакла да вођење оваквих поступака од стране правосудних органа Србије даје пуне гаранције да ће поступак бити вођен уз пуно уважавање Механизма, као и пуно поштовање права сведока и оптужених.
Међутим, Механизам суда није спреман да изађе у сусрет овом захтеву, а адвокат Бранко Лукић овако то коментарише:
- Механизам мора да има оправдање зашто постоји и за шта они тамо примају плате. Они морају нешто да раде.
Такође, један од преоблема на који је пред Саветом безбедности указала Маја Поповић је и пракса правосудних органа Хрватске да кроз спровођење политике кривичног гоњења врши додатни притисак на Србе да се иселе из Хрватске или да се спречи њихов повратак. Нагласила је да је селекција у спровођењу истрага и подизању оптужница искључиво према националном критеријуму неприхватљива. Истакла је да су у Хрватској оптужени предоминантно Срби, да се спроводе суђења у одсуству и да политички концепт "домовинског рата" негира злочине према Србима.
Хапшења Срба по хрватским потерницима трају деценијама, а последњи је ухапшен седамдесетогодишњи Драгутин Ћелап из Топуског. Он је ухапшен почетком октобра због сумње да је у јулу 1991. починио ратни злочин против цивилног становништва.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)