СМАЊЕЊЕ СМРТНОСТИ ТРУДНИЦА И ПОРОДИЉА: Почиње двогодишњи пилот пројекат Министарства здравља и УНИЦЕФ-а

Војислава Црњански

25. 12. 2024. у 19:48

У Србији, смртност мајки у вези са трудноћом и порођајем варира. Однос броја умрлих мајки за време трудноће, порођаја и бабиња (шест недеља након порођаја) на 100.000 живорођених износила је 14,9 у 2012. години, да би у 2021. године био забележен нагли скок на 22,5, вероватно због пандемије ковида. У 2023. години смртност мајки пала је на 9,8.

СМАЊЕЊЕ СМРТНОСТИ ТРУДНИЦА И ПОРОДИЉА: Почиње двогодишњи пилот пројекат Министарства здравља и УНИЦЕФ-а

Уницеф

Да би се унапредио квалитет здравствене заштите током трудноће и порођаја, уз подршку "МСД за мајке", УНИЦЕФ и Министарство здравља покренули су двогодишњи пројекат. Циљ је да се иновирају професионална знања и пракса кроз ревидирање националног водича за вођење трудноће, да се унапреди правовремено праћење и контрола ризика током трудноће и бабиња, као и да се повећа здравствена писменост жена о кључним питањима која утичу на сигуран исход трудноће, посебно код трудница под ризиком.

Унапређени приступи у откривању ризика у трудноћи и након порођаја биће имплементирани кроз Пилот пројекат у домовима здравља и породилиштима у Београду и у Шумадијском, Златиборском и Рашком округу. Дугорочни циљ је да се прошири на све округе широм Србије.

- Министарство здравља је посвећено јачању примарне здравствене заштите и препознаје значај квалитетне антенаталне заштите у осигурању добробити мајке и детета. Приоритет ове заштите је много више од јачања здравственог система, то је посвећеност будућности наредних генерација - истакала је проф. др Ивана Сташевић Карличић, државни секретар у Министарству здравља.

Проф. др Жељко Миковић, председник Републичке стручне комисије за гинекологију и акушерство Министарства здравља, казао је да кроз редовне прегледе труднице, гинеколог може правовремено да открије патолошка стања и пружи неопходну здравствену подршку мајци и детету.

- Нажалост, постоје и нежељени догађаји током трудноће и порођаја који се не могу унапред предвидети, али редовним прегледима и поштовањем и применом највиших здравствених стандарда и важећих медицинских препорука, те пратећи достигнућа савремене медицине и струке, значајно се смањује њихова учесталост и пружа сигурност трудницама. Иницијатива коју подржавају Министарство здравља и међународни партнери, мобилише стручњаке из области гинекологије и акушерства и јавног здравља и јача партнерство са цивилним сектором у намери да свака трудница добије највећи могући ниво заштите - казао је Миковић.

У Србији већина жена има приступ квалитетној здравственој заштити и трудноћу прати кроз редовне антенаталне прегледе, истакла је др Јелена Зајегановић Јаковљевић, руководитељка програма за здравље и рани развој УНИЦЕФ-а у Србији.

Уницеф

- Ипак, постоје разлике у односу на место и услове живота, па тако скоро петина трудница из најсиромашнијих друштвених група не реализује ни минималне четири посете гинекологу током трудноће. У сарадњи са Министарством здравља и партнерима, а уз подршку "МСД за мајке", подржаћемо да савети о здравој трудноћи, ризицима који могу да угрозе здравље мајке и детета, знацима за њихово правовремено препознавање досегну сваку трудницу, укључујући и оне из руралних средина и социјално угрожених домаћинстава - каже др Зајегановић Јаковљевић.

Поред домова здравља и породилишта у наведеним окрузима, кључни партнери у спровођењу пројектних активности су Републичка стручна комисија Министарства здравља за гинекологију и акушерство, Посебна радна група Министарства здравља за унапређење стања у области перинаталне здравствене заштите, ГАК Народни Фронт, Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", као и саветовалиште "Хало беба" Градског завода за јавно здравље Београд и Удружење "Родитељ".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

РУСИЈА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Милиони, авиони! Дејан Станковић спрема трансфер бомбу!