У ПОНОЋ СТИЖЕ СРПСКА НОВА ГОДИНА: Вечерас се ово не ради, а обичај је да се послуже три ствари

Биљана Ристивојевић

13. 01. 2025. у 09:37 >> 10:39

СРПСКА православна црква, али и друге цркве које поштују јулијански календар, обележавају у поноћ почетак нове 2025. године, а широм Србије организован је дочек.

У ПОНОЋ СТИЖЕ СРПСКА НОВА ГОДИНА: Вечерас се ово не ради, а обичај је да се послуже три ствари

Фото: И. Маринковић

Православна Нова година, позната као јулијанска Нова година, празник је који се слави 14. јануара по грегоријанском календару у балканским земљама Србији, Црној Гори, БиХ (Република Српска), Северној Македонији, као и у православним деловима Хрватске, а тог датума је 1. јануар по јулијанском календару.

Јулијанска Нова година слави се и у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Молдавији и Грузији, а занимљива је чињеница да традиција обележавања јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, али и у неким деловима галске заједнице у Шкотској.

Срби су се, према народним обичајима, традиционално за Српску нову годину окупљали и играли народне игре, док је током османске владавине било забрањено прослављање и поштовање српских традиција.

У Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца грегоријански "нови" календар је званично прихваћен Законом о изједначавању старог и новог календара од 10. јануара 1919. године објављеном у првом броју Службених новина Краљевства СХС.

Тим законом предвиђено је да у целој држави 15. јануара престаје да важи "стари" календар и почиње "нови".

Према обичајном календару, вечерас се не спава, а обичај је да се у току ноћи служи врућа ракија, кувано вино и крофне.

У градској средини су се у поноћ служиле крофне, а у једну се стављао златник и веровало се да ће онај ко пронађе златник имати успешну годину.

Јулијанска Нова година у нашем народу се назива и Српска нова година, али и Мали Божић, јер се на тај дан завршавају божићне свечаности.

У домовима је у сусрет празнику породица на окупу, трпеза је богата, уз неизоставну празничну печеницу.

Након завршетка Другог светског рата, прослава православне Нове године дуго година је означавана као тежак национални испад, а поново је почела јавно да се слави од деведесетих година прошлог века.

Српска нова година дочекивана је уз ватромет и концерте, са све већим бројем страних туриста, а ове године припремљен је богат музички програм, а понегде ће бити организован и ватромет на трговима.

Српска православна црква 14. јануара (1. јануара по јулијанском календару) слави спомен у част Исуса Христа и Светог Василија, одакле и назив за јулијанску Нову годину - Василица.

Православни верници прославиће сутра три празника, славу Светог Василија Великог, Обрезање Господње и народни празник Мали Божић.

У неким крајевима се на тај дан спаљују остаци бадњака, као што се за Божић меси погача чесница, за мали Божић се меси посебан обредни хлеб "василица".

Такође, веровање је да на овај дан у кућу треба унети неку нову ствар, купљену тог дана, како би кућа, али и укућани током целе године имали напретка.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: Одржана традиционална конференција о Тесли 11. јануара у Њујорку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство