НА ИНСТИТУТУ ДЕДИЊЕ ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ УРАЂЕНА ПРОЦЕДУРА MITRACLIP
ПРОЦЕДУРА MitraClip урађена је по први пут у Србији, на Институту "Дедиње", а министар здравља Златибор Лончар позвао је директора тог института Милована Бојића да тим лекара започне обуку лекара других здравствених установа за ту интервенцију, како се она не би обављала само на "Дедињу".
![НА ИНСТИТУТУ ДЕДИЊЕ ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ УРАЂЕНА ПРОЦЕДУРА MITRACLIP НА ИНСТИТУТУ ДЕДИЊЕ ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ УРАЂЕНА ПРОЦЕДУРА MITRACLIP](/data/images/2025-02-07/570668_institut-8.jpg_fmob.jpg)
фото: Ministarstvo zdravlja
На конференцији за новинаре у Институту, Лончар је рекао да у Србији око 200 људи чека на ту процедуру и да ће наредних дана бити набављено 50 материјала који су неопходни за рад и да се крене са обуком.
Министар је честитао Институту на резултатима које постижу у последње време, наводећи да је поносан али и сигуран да сви грађани то осећају.
![](/data/images/2025-02-07/570667_institut-7.jpg_f.jpg?1738937371)
фото: Ministarstvo zdravlja
- Ја сам поносан, а мислим да су поносни и сви грађани Србије, и пацијенти и људи запослени у здравству. У здравственом систему дешавају се ствари које у многоме помажу нашим грађанима и омогуће да они овим најновијим методама реше свој проблем и могу да наставе живот, што до сада није био случај - рекао је Лончар.
Он је навео да су двоје пацијената, који су имали MitraClip интервенцију, тако имали једину шансу, јер они нису смели да иду на операцију, због тога што је процењено да би то било исувише ризично.
![](/data/images/2025-02-07/570669_institut-9.jpg_iff.jpg?1738937395)
фото: Ministarstvo zdravlja
Навео је да су лекари "Дедиња" сада преузели обавезу да едукују друге тимове из центара у Србији, и који су заинтересовани и који имају услове да ураде ту интервенцију.
- Сигуран сам да то можете, како сте се ви обучили, сада можете и њих да обучите, они не морају да иду у иностранство, него могу то код вас да науче - рекао је Лончар.
Најавио је да ће увести принцип да људи који уводе нове методе буду награђени, као и они који им помажу.
- Мора да се види да ми то желимо, да неко има вољу и мотив да уводи нове методе - истакао је министар здравља.
Нагласио је да ће наредних дана бити набављено 50 материјала, а да набавка кошта око 30.000 евра.
- Све смо старији и све је теже наћи пацијенте који могу да поднесу класичне интервенције, те мора да се прибегава интервенијама које су минимално инвазивне - рекао је Лончар и додао да је "ово будућност".
Како је навео, има кадрова и држава је ту да то подржи, али и да награди. фото: Institutu "Dedinje"
Директор Института Милован Бојић рекао је да је ова метода започела 2013. године и од тада се рутински спроводи у већини центара Европе и света.
- Нашим пацијентима желимо да учинимо доступним све врхунске методе лечења, стално понављајући да све што се у свету уради могуће је урадити на "Дедињу" - истакао је Бојић.
За MitraClip процедуру лекари тог Института спремни су већ годинама, истиче директор "Дедиња".
- Успели смо да решимо једну велику ствар код пацијената којима је долазило до непотпуног затварања залиска из леве преткоморе у леву комору - рекао је Бојић.
Он је истакао да ће започети обука лекара других центара за ову интервенцију.
Доктор Михајло Фаркић, који је чинио тим који је урадио интервенцију, изјавио је да је та процедура заправо једна револуција у кардиоваскуларној медицини, јер је по први пут у Србији урађена та интервенција.
Он је објаснио да ту интервенцију захтевају пацијенти са симптомима срчане инсуфицијенције, који нису индиковани за хирургију.
Скрининг за те пацијенте, наводи, јесте сложен и дуго траје.
- Ми смо закључили да отприлике да око 50 пацијената на Институту "Дедиње" може да добије ову терапију, што би значило на нивоу Србије око 150 до 200 пацијената - рекао је Фаркић.
Истакао је да је тим обучен за ту процедуру, а пацијенти се опорављају и сутра ће бити пуштени кући.
- Надам се да ћемо у наредним месецима повећати број ових интервенција, и уз став и програм који смо први покренули у Србији да будемо на врху и по квалитету, и залагању и квантитету урађених ових процедура - навео је Фаркић.
Професорка Александра Николић, која је такође била у тиму који је учествовао у процедури МитраЦлип, рекла је да је у питању једна елегантна процедура где се на самом столу види побољшање пацијента.
- Оно што је добро за све нас, зрачење сведено и за пацијента, а за целу екипу посебно - рекла је и напоменула да је велики број људи укључен у процедуру, јер је неопходно да се процењује пацијент од почетка до краја.
Николић је испричала о првој оваквој интервенцији која је рађена у Калифорнији, а тим лекара ју је радио пацијенткињи Елизабет Тејлор.
Тада јој је предложена та интервенција, каже Николић, која још увек није била често коришћена и она ју је прихватила.
- Пред почетак интервенције, лекари су јој рекли да не може да има толико накита на себи, на шта је она рекла "нека, скините ми накит, сада ћу добити мали драгуљ на свом срцу" - испричала је Николић.
Она је истакла да је пацијенткиња након тога живела доста дуго квалитетним животом.
Према њеним речима, лекари настоје та процедура прође безбедно и да пацијенти наставе да живе нормално.
- Данас смо чули да један пацијент жели да вози кола сутра, иде на друге интервенције, једноставно враћају се нормалном животу. Није питање колико та интервенција кошта, јер ако остану један или два дана у болници уз добру припрему, мислим да је то оно што желимо у буудћности - истакла је Николић.
На конференцији је емитован и филм о припремама пред процедуру MitraClip, који приказује велики део те интервенције и присуство великог броја медицинског особља при припремању пацијента.
![ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24) ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24)](/data/images/2025-02-07/570660_pgsk9kpturbxy8ynti3yzjkognhmjgxngm4m2fmnzgzmziymjnlotqxns5wbmerkwlnaxya3gabotaf-ezgif.com-webp-to-jpg-converter_kf.jpg?time=1738936252)
ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24)
МРЕЖЕ су преплављене последњих дана фотографијом младе мајке која проси у Улици кнеза Михаила у Београду, а која је, како се испоставило провером полиције, професионални преварант и професионално се бави породичним просјачењем.
07. 02. 2025. у 14:50
![РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали](/data/images/2025-02-06/570373_1_kf.jpg?time=1738855983)
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
06. 02. 2025. у 16:32
![ЈЕДНОГ НИКО НЕ БИ ДА СЕ ОДРЕКНЕ: Како ће Драгана и Тони поделити имовину након развода? ЈЕДНОГ НИКО НЕ БИ ДА СЕ ОДРЕКНЕ: Како ће Драгана и Тони поделити имовину након развода?](/data/images/2024-12-09/553613_113307-gaga-i-toni-ig_kf.jpg?time=1738931385)
ЈЕДНОГ НИКО НЕ БИ ДА СЕ ОДРЕКНЕ: Како ће Драгана и Тони поделити имовину након развода?
О РАЗВОДУ певачице Драгане Мирковић и њеног дугогодишњег супруга, бизнисмена Тонија Бијелића, не престаје да се прича.
07. 02. 2025. у 13:29
Коментари (0)