ЕВО КАДА ПОМЕРАМО САТ: Доктори открили како овај чин утиче на наше здравље
У НОЋИ између суботе и недеље 30. марта казаљке на сату померамо један сат унапред, а то значи да ћемо те ноћи спавати један сат краће, али дан ће трајати дуже.

Фото: Профимедиа
Лекари упозоравају да померање часовника може имати и негативне последице по здравље, јер многи грађани тада осећају умор, поспаност, мрзовољност, главобољу, пад концентрације па чак и расејаност.
У Србији сат померамо два пута годишње - последњег викенда у марту прелазимо на летње, док последњег викенда у октобру почиње зимско рачунање времена.
Многа истраживања су утврдила да померање сата доноси умор, стрес, поспаност, депресију, појачан апетит, а повезује се и са срчаним тегобама, повећањем броја саобраћајних несрећа, повреда на раду, медицинских грешака и опште смртности становништва.
Спец. опште медицине др Радмила Шехић каже за Курир да промена ритма и сама промена активности утиче на нервни систем, пре свега аутономни који је независан од наше воље.
- Неки људи тих дана кажу да се осећају мало мрзовољније, имају благо изражен пад концентрације, главобоље, несаницу, осећај зебње, мање су толерантни... Присутан је осећај умора и неиспаваности - објашњава др Шехић и додаје:
- Неки могу имати осећај убрзаног срчаног рада и треперења у грудима, па се уплашити, али то су само адаптогени моменти, када се организам навикава на оно што му је наметнуто. Важно је рећи да се организам брзо прилагођава. Некоме је потребан један дан, а неком недељу дана, али све те потенцијалне тегобе су пролазног карактера - каже Шехићева и додаје да да би, ако се ништа здравствено значајно не догађа, требало да се понашамо нормално, одмарамо колико организам тражи и придржавамо здравих навика.
(Пинк)
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)