ДОСИЈЕ СРЕБРЕНИЦА: Истина о страдању Срба скривена у 133 документа - Злочине над нашим народом у источној БиХ доказује обимна документација

Љиљана Бегенишић

26. 03. 2025. у 11:58

ДОКУМЕНТАЦИЈА о злочинима над Србима почињеним од 1991. до 1999. године садржи више од 250.000 докумената, а део који се односи на злочине над српским живљем у околини Сребренице, у источној Босни, има 133 документа.

ДОСИЈЕ СРЕБРЕНИЦА: Истина о страдању Срба скривена у 133 документа - Злочине над нашим народом у источној БиХ доказује обимна документација

Фото: Ж.Кнежевић

Да је наша држава својеверемено покренула поступке на основу тих доказа, Срби данас не би били оптуживани за геноцид у Сребреници, па тако ни сатанизовани. Да је на време обзнањено шта се догодило Србима у периоду од априла 1992. до априла 1993, дакле две године пре догађаја у Сребреници, не би се тај догађај могао окарактерисати онако како се касније догодило. Тада ни муслиманска страна не би смела да тврди да су Срби починили геноцид над муслиманима. Јер, чак је и Хашки суд признао злочине над Србима и за њих изрекао једну пресуду од 18 година.

Овако за "Новости" говори адвокат Миленко Радић, који годинама истражује судбину 250.000 докумената који доказују злочине над нашим народом на простору бивше Југославије. Посебну пажњу посветио је документима о многобројним злочинима над Србима у источној Босни. Ти исти Срби оптужени су за геноцид у Сребреници у јулу 1995. Србе оптужују за масовна, плански спроведена убиства заробљених бошњачких мушкараца и дечака између 12 и 77 година.

 

Комеморативни скуп 2. јуна

АДВОКАТ Миленко Радић наглашава да је прошло 32 године откако су 2. јуна 1993. светским организацијама предата документа о злочинима над Србима у источној Босни који су почињени од априла 1991. до априла 1992.

- План је да се ове године 2. јуна пригодним програмом и комеморативним скупом обележе 32 године од учињених злочина над српским становништвом на истом подручју. То ће бити месец дана пре обележавања злочина у Поточарима, који су се десили две године након злочина учињених над српским становништвом на подручју Сребренице.

А садржај 133 документа који се односе на источну Босну показује да је на подручју Братунца, Скелана и Сребренице убијено око 6.000 Срба, ту су и докази о бројним срушеним и спаљеним српским селима на овом подручју чији су житељи убијени на свиреп начин. У тим папирима постоје и докази да је Сребреница већ у априлу 1991. године етнички очишћена од Срба, па их је у том гаду остало свега 860 од 9.390 колико их је ту живело. У документима су наведени и докази о страшном злочину у селу Кравица на Божић 1993, а ту су и имена организатора геноцида над Србима, изјаве сведока и делимичан списак жртва.

Та документа су, каже Радић, уместо да се по њима поступа, годинама чамила у подрумима, а инсистуције попут Архива Југославије или Музеја геноцида нису ни знале да она уопште постоји. Тужилаштво за ратне злочине, у чијој су надлежности били, уместо да покреће поступке - ћутало је. Радић тврди да је документација имала чудан пут последње три деценије и да је "игнорисано њено постојање".

Фото: Ж.Кнежевић

Прва документа, указује наш саговорник, прикупио је Савезни комитет за прикупљање података о повредама међународног хуманитарног права и злочина против човечности на територији бивше Југославије од 1991. до 1999. који је формиран одмах на почетку рата. Направљен је документ који је носио назив "Меморандум о ратним злочинима и злочинима геноцида у источној Босни (Братунац, Сребреница Скелани) почињеним против српског становништва од априла 1992. до 1. априла 1993". Тај део имао је 133 стране и, како каже Радић, био је кључан за доказивање геноцида над Србима у околини Сребренице у источној Босни.

- Тадашње савезне власти одлучиле су да ту документацију доставе Стејт департменту, ЦИА, Савету безбедности и Генералној скупштини УН - каже Радић. - У Стејт департменту нису хтели да је узму, рекли су да су карте већ подељене, а већ тада Србима су наменили улогу негативаца. Али, узели су је ЦИА, Савет безбедности и Генерала скупштина УН која ју је и поделела државама чланицама. Било је то пре 32 године. Међутим, од тада се документима губи сваки траг и о њима нико више није говорио.

архива

Миленко Радић

Ипак, Савезни комитет је наставио да прикупља документа, скупљено је укупно око 250.000 и 2003. она су предата Министарству правде. Како нам прича Радић, тадашњи министар Владан Батић копије документа је дао Хагу као, како је говорио, доказ да су почињени злочини над Србима. Али, опет је уследио - мук.

Након тога Влада Србије 2009. године донела је одлуку да документа преда у Тужилаштво за ратне злочине на чијем је челу био тужилац Војислав Вукчевић и Тужилаштво је у мају 2009. преузело ту архивску грађу. И опет - ћутња.

- О њима нико никада није говорио, нико никада није покренуо ниједан поступак за злочине начињене против српског становништва - наглашава Радић. - Ми нисмо имали податке да је документација коришћена како би се Срби заштитили, то јест оптужили они који су чинили злочине над Србима.

Како истиче овај адвокат, када је на чело Тужилаштва за ратне злочине, уместо Вукчевића, дошла Снежана Станојковић, ствари су се мало помериле.

- Како смо сазнали, документа су до 2017. била у подруму, у некадашњем СИВ 3, сада су премештена и држе се у бољим условима, али по њима никада није поступано - прича Радић. - Наша канцеларија је поставила питање због чега документација није коришћена и поступци покретани, а одговор је био - да није ваљана, ни употребљива. Сада смо затражили од тужилштва да нам кажу ко је то утврдио, када и по којим критеријумима. Чекамо одговоре.

Фото: З.Јовановић

Савезни комитет за прикупљање документације истраживао је ратне злочине и злочине геноцида над Србима, осим у источној Босни, и у Госпићу, Медачком џепу, Пакрачкој пољани, Вуковару, Западној Славонији, Крајини, логору Лора у Сплиту, затвору Керестинец у Загребу и другде на територији Хрватске. Истраживао је и злочине над Србима на подручју Мостара, Дретеља код Чапљине, Коњица, Сарајева, Горажда, Вишеграда, Босанске Посавине, где је обрађено 27 логора, подручја где су пронађене масовне гробнице, као што је Мркоњић Град и низ других места у БиХ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.

01. 07. 2025. у 13:58

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.

01. 07. 2025. у 12:48

Коментари (0)

СТИХОВИ КОЈИ СЕ ПАМТЕ: Књижевно вече са Небојшом Миловановићем у Фондацији Mozzart „Поезија жива” по други пут очарала публику