ГИДЕОН ГРАЈФ: У светској научној заједници се мења мишљење о Сребреници
У СВЕТСКОЈ научној заједници мења се став о Сребреници и наводном геноциду, изјавио је данас професор доктор Гидеон Грајф, историчар, директор Српско-израелског културног центра на Универзитету у Београду и један од водећих стручњака за истраживање Холокауста.

фото:Ј.Л.
Грајф, који је био председник Независне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године, која је утврдила да су убиства у Сребреници 1995. била ратни злочин, али да се није догодио геноцид, навео је да научне заједнице сматрају да геноцида у Сребреници није било.
-Мишљење о томе се полако мења. Веома сам задовољан успешношћу свог ангажмана у сфери научних истраживања. Данас научна заједница другачије гледа на однос према Сребреници. Научне заједнице подржавају став да у Сребреници није било геноцида и само аматери ће то порицати, јер је ово што смо радили веома професионално урађено, изјавио је Грајф за Срну.
Коментаришући иницијативе да и Србија, онако како је то учинила Република Српска, оснује Међународну комисију за истраживање страдања Срба и Бошњака у Сребреници од 1992. до 1995. године, Грајф је рекао да подржава такву иницијативу.
-Неопходно је да Србија то успостави. Ако је неопходно, даћу свој лични допринос у формирању такве институције, поручио је Грајф.
Одговарајући на питање шта може да се уради да се УН више баве питањем Холокауста и да се тачно дефинише шта је геноцид, ако се има у виду Сребреница, Грајф је рекао да људи морају да се едукују, да истражују и сазнају, јер је образовање једина одбрана од глупости и незнања.
Грајф је данас у Београду присуствовао састанку Одбора Скуппштине Србије за дијаспору и Србе у региону са професорима из Европског института за истраживање Холокауста и тоталитаризма из Мадрида, на којем је било речи о култури сећања, Холокаусту, као и о покушајима ревизије историјских чињеница и фалсификата.
Организатор овог скупа, чији је домаћин био председник скупштинског Одбора за дијаспору и Србе у региону Драган Станојевић, била је амбасадор Љиљана Никшић, координатор највеће изложбе у УН "Јасеновац – право на незаборав".
Никшићева је на конференцији за новинаре након састанка рекла да 43 професора из Шпаније, са директором Европског института за истраживање тоталитаризма и Холокауста Карлосом Васкезом на челу, посетом Београду завршавају десетодневневни студијски боравак у региону, у оквиру којег су посетили Доњу Градину и Јасеновац.
Она је додала да Институт непосредно сарађује са шпанским Министарством просвете, а директор Института Карлос Васкез директно са државним секретаром у том министарству.
Никшићева је захвалила Одбору за дијаспору и Србе у региону за то што је угостио професоре из Шпаније, наводећи да је Одбор тиме, као и бројним другим активностима, потврдио да игра историјску улогу у његовању културе сећања.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца
Препоручујемо

ДЕЦЕНИЈА ОД ПОКУШАЈА УБИСТВА ВУЧИЋА У СРЕБРЕНИЦИ: За овај злочин нико није одговарао
11. 07. 2025. у 07:00

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

БОСАНАЦ ОПТУЖЕН ЗА ПРЕВАРУ: "Подвалио ми је"
ИСТИЧЕ да је имао великих проблема због тога.
11. 07. 2025. у 11:38
Коментари (0)