СРПСКЕ СВЕТИЊЕ НА КОСМЕТУ ЗАШТИЋЕНЕ, АЛИ САМО НА ПАПИРУ: Наше цркве и манастири уживају подршку Унеска, али су ипак скрајнути и запуштени
У СВЕТУ дипломатије тишина понекад значи победу - за Србију је на управо завршеном 47. заседању Комитета за светску баштину Унеска у Паризу најважније било то што се није расправљало о њеним споменицима на Косову и Метохији, који се од 2006. налазе на Листи светске баштине у опасности. Пећка патријаршија, Дечани, Богородица Љевишка и Грачаница остали су под надзором Републичког завода за заштиту споменика културе Србије, без покретања питања која би могла да поремете досадашњи начин старања о њима.

Фото: Д.Миловановић
- У нашем је интересу да се о тим локалитетима не дискутује на седници, јер би се, у присуству држава које су признале Косово, могло отворити статусно питање - каже за "Новости" др Горан Милашиновић, председник Националне комисије за сарадњу са Унеском. - Овога пута, расправе није било и статус локалитета остаје непромењен, што је за нас најбољи могући исход. Када је неко добро на Листи светске баштине у опасности, предвиђено је да се извештај подноси једном годишње. Ако неко добро није на листи угрожених, извештаји се подносе сваких десет година.

Професор др Горан Милашиновић / Фото: П. Милошевић
Док на папиру уживају међународну заштиту, српске светиње на КиМ у стварности су запуштене, скрајнуте - не због немара Србије, већ зато што се налазе у средини која јој не дозвољава да о њима брине на ваљан начин.
- Републички завод за заштиту споменика културе и даље формално води бригу о тим манастирима, али то није могуће радити без сарадње са локалном заједницом - истиче Милашиновић. - А на терену нема ни добре воље, ни стварне намере да се о тим светињама брине. Управо је у томе највећи проблем - сарадња готово да не постоји, а стање се годинама не мења. Неки од споменика и даље су окружени бодљикавом жицом и изложени ризицима, као што је случај са манастиром Дечани. Богородица Љевишка је пример немара: уместо да буде централни оријентир у срцу Призрена, окружена је контејнерима, а кров прокишњава. Тешко је поверовати да је реч о добру универзалне вредности које је под заштитом Унеска. Стално то пишемо, упозоравамо. Они које то занима читају, а они које то не занима - не читају.

Фото: Д.Миловановић
Манасија нема "причу"?!
ДУГО се говорило да ће манастир Манасија бити наш следећи кандидат за упис на Унескову листу, али је међународна комисија дала негативно мишљење - не зато што нема вредност, већ зато што не би имао "шансу да прође". - То је стварност - каже Милашиновић. - Зато се за Смедеревску тврђаву тражила посебна прича, посебан угао. Оно што се код нас често занемарује јесте да је поступак уписа на Листу светске баштине сложен, дуг и пре свега технички. Често не зависи од тога колико је наслеђе старо или импресивно, пресудно је како се представи, документује и какву причу прича.
По речима Милашиновића, Србија тренутно има добар углед у Унеску, али то не искључује опрез, нарочито када је реч о Косову и Метохији.
- То је наш приоритет - каже Милашиновић.

Фото: Д. Миловановић
Док се питање статуса српских светиња на КиМ "држи" подаље од расправа, одвијају сеприпреме за уписе још неких наших споменика на Листу светске баштине. После 39 година откако је Студеница добила своје место и тако постала први наш и Унесков споменик, Србија сада покушава да истим путем поведе и Смедеревску тврђаву. Али не као "још једну тврђаву", већ као последњу средњовековну престоницу српских владара. Управо тај историјски контекст даје тежину кандидатури.
- Кад се једно место представи као сведочанство последњег упоришта државности, онда то добија смисао који у Унеску умеју да препознају - каже Милашиновић. - Комисија за процену већ је посетила Смедерево, сва документација која је била неопходна за номинацију је послата. Добили смо обавештење из Унеска да су је примили. Кад добијемо такво обавештење, а не унапред одбијање или негативан коментар, знамо да су нам добре шансе.

Смедеревска тврђава, Фото Н. Живановић
Ђердап, који се од 2020. налази на листи светских геопаркова, успешно је прошао ревалидацију. Прошле године стигла су упозорења да би тај статус могао бити повучен, али су испуњени сви услови, а у извештају комисије наведени су "значајни позитивни помаци".
- Страховали смо да нећемо можда проћи ревалидацију, зато што смо прошле године имали озбиљне замерке у вези са одржавањем, мањак људи, управљача - каже др Милашиновић. - Међутим, пре неколико дана, добили смо похвалан извештај и очекујемо да ће 2026. године, када је дефинитивна потврда Ђердапа као геопарка, бити позитивно решена.
Од Бразила до Аустралије
УНЕСКО је на 47. заседању уписао 26 нових локалитета на Листу светске баштине - 21 споменик културе, четири природна и један мешовити. Уписани су, између осталих, културни пејзаж Муруџуге у Аустралији, царске гробнице династије Сија у Кини, мегалити у француској Бретањи, Маратски војни комплекси у Индији, као и меморијална места страдања из периода Црвених Кмера у Камбоџи. Од природних добара на Унесковој листи су кречњачке литице Монс Клинта у Данској, парк Цавернас до Перуау у Бразилу и морски еко-системи архипелага Бијагош у Гвинеји Бисао. Једини мешовити локалитет који је уписан на овогодишњој седници је планина Кумганг (Дијамантска планина) у Северној Кореји, препозната по изузетном споју природних лепота и културног значаја.
- Припремају се и нови предлози за Унескову листу "Сећање света" - каже Милашиновић. - Србија се већ налази на овој листи са Мирослављевим јеванђељем, Архивом Николе Тесле, телеграмом Аустроугарске о објави рата Србији 1914. и архивом Прве конференције покрета несврстаних у Београду 1961. године.
Ипак, пажња Србије се усмерава ка ономе што тек долази. У новембру ће се у Паризу можда говорити много гласније, јер се одржава Генерална конференција Унеска (дешава се сваке друге године) на којој се расправља о свим кључним питањима, укључујући и пријем нових чланица. Ако би самопроглашено Косово поново поднело захтев за чланство, тада би постојала опасност да преузме бригу о српском културном наслеђу на територији наше јужне покрајине. То значи да би, уместо Србије, извештаје о стању у Дечанима, Грачаници или Богородици Љевишкој, подносила Приштина. Последице тога тешко је уопште сагледати.
- Ми за сада немамо сигнале да ће то покушати, али то не значи да се не припремају. Такозвана држава Косово је и раније имала подршку ментора. Шта им је сад речено - не знамо. Али не треба се опуштати - упозорава Милашиновић.
БОНУС ВИДЕО:
"СТАЗЕ КОСМЕТА": Сушиће - Епизода 2
Препоручујемо

"СТАЗЕ КОСМЕТА" - СУШИЋЕ: "Живот је борба - сто једа да поједеш, један мед" (ВИДЕО)
05. 06. 2025. у 19:01

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)