ПАВКОВ НА ЧЕЛУ ДЕЛЕГАЦИЈЕ У ЗИМБАБВЕУ: Град Нови Сад званично преузео престижно међународно признање „Град влажних подручја“ (ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 07. 2025. у 19:32

ДЕЛЕГАЦИЈА Републике Србије коју предводи министарка заштите животне средине Сара Павков на COP15 Рамсарској конвенцији на Викторијиним водопадима у Зимбабвеу, преузела је данас у име Града Новог Сада престижну акредитацију „Град влажних подручја“.

ПАВКОВ НА ЧЕЛУ ДЕЛЕГАЦИЈЕ У ЗИМБАБВЕУ: Град Нови Сад званично преузео престижно међународно признање „Град влажних подручја“ (ФОТО)

Фото МЗЖС

Међународни сертификат је званично преузела Вања Петковић, чланица градског већа за екологију, енергетску ефикасност и заштиту животне средине, чиме је Град Нови Сад постао део Форума градова влажних станишта. У оквиру овогодишње Конвенције, Град Нови Сад је један од 31 новоакредитованог града у свету.

-Изузетно сам захвална и поносна на своју земљу Србију и свој град Нови Сад који са поносом зовем својим домом. Овај тренутак за мене има дубоко лични значај, јер је Нови Сад сврстан у само 74 града у свету који су препознати као примери добре праксе у заштити влажних подручја. Зато је за мене ова акредитација више од признања. То је и потврда посвећености Града и Републике Србије очувању природних ресурса и одрживом развоју, али и прилика и одговорност да се примене нове методе, да се развија екотуризам и да се Нови Сад јасно позиционира као град који предано ради на еколошком напретку. Као први град у овом делу Европе којем је припала ова част, Нови Сад представља пример и за друге градове како могу да се развијају уз очување свог природног наслеђа, рекла је министарка заштите животне средине Републике Србије Сара Павков.

Павков је нагласила да је ово престижно признање резултат континуираног рада, посвећености и огромног труда које Министарство заштите животне средине и локалне заједнице улажу кроз бројне мере заштите природе, попут очувања и ревитализације Ковиљско-петроварадинског рита, једног од најзначајнијих влажних подручја у Србији, затим кроз сарадњу са еколошким организацијама и едукацију грађана о важности влажних подручја као и интеграцију заштите природе у планирање урбаног развоја.

-Ово је потврда да само уколико смо посвећени и предани циљу, еколошко лидерство може да израсте и из локалног и да затим процвета и на глобалном нивоу. Колико је то значајно, најбоље говори чињеница да је у свету изгубљено око 80 одсто природних влажних подручја, а она која су преостала суочавају се са све већим претњама попут урбанизације, климатских промена и других изазова. Управо зато Рамсарска конвенција и има тако дубок значај, јер нас подсећа на заједничку одговорност и неопходност да заштитимо екосистеме који одржавају живот, рекла је министарка Павков.

Република Србија је једна од 172 потписнице Конвенције о влажним стаништима - Рамсарске конвенције и активно учествује на овом глобалном форуму, који окупља доносиоце одлука, научнике и представнике локалних самоуправа из целог света с циљем размене знања и примера добре праксе. Делегацију предводи министарка заштите животне средине Сара Павков.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

„УЖИВАЈ, РЕЦИКЛИРАЈ И ОДГОВОРНО КОНЗУМИРАЈ“ порука Апатинске пиваре са 31. Дринске регате