Рехабилитовано 3.000 људи! Докле је, после 10 година, стигао процес враћања части
ПУНИХ 10 година, откако је донет последњи Закон о рехабилитацији, потомци мање од 250 људи чекају да судови врате част, углед и грађанска права њиховим прецима, или да их одбију. Према неким мишљењима, бројка је и даље велика, а по ставу неких других процес само што се није завршио.
Два сигурно најпознатија имена, о чијем правном статусу правосуђе још расправља, јесу бивши квислиншки премијер Милан Недић и командант Горске гарде Никола Калабић. Виши суд у Београду одбио је да рехабилитује Недића, па се овај поступак налази по ревизији у Врховном суду, док се пред ваљевским Вишим судом води поновљени поступак о судбини Калабића.
Највише процеса вођено је, кажу у Министарству правде, пред вишим судовима у Београду, Новом Саду и Нишу. У престоници је, према речима координатора за медије Татјане Тешић, решено укупно 3.215 случајева, а остало их је још 206. Што се тиче Ниша, према тврдњама портпарола Ирене Глушац, сва 273 предмета која су вођена, окончана су. У Новом Саду их је, каже портпарол Јелена Остојин, решено 1.853, а 23 чека на решавање.
- То су предмети у којима је једном донета првостепена пресуда, али су укидани пред Апелационим судом у Новом Саду. У некима је био одређен прекид поступка, па су враћени у пређашње стање - каже Остојинова.
И у осталим вишим судовима у земљи, када се све сабере, има максимално 10-15 нерешених рехабилитација.
Подаци државе показују да је од 1945. до 1987. осуђено 118.000 људи из политичких, верских, националних и других разлога, али је велики број и оних који су стрељани без икаквог суђења, а имају право на судску рехабилитацију. Колико је људи укупно прошло кроз овај судски процес и успешно га завршило, нико са сигурнушћу не зна, али када се томе додају и они који су захтеве поднели по закону из 2006. године, процене су да их има око 3.000, од чега би од 1.500 до 2.000 људи било у протеклој деценији.
Од тога, кажу у Министарству правде, доста њих добило је рехабилитациону одштету.
- Од 1. јануара 2014. до 31. маја 2020. године, укупно је одобрен 1.001 захтев за рехабилитационо обештећење и исплаћен је 272.309.181 динар - напомињу у овом ресору.
Велики број захтева подносили су бивши заточеници са Голог отока, али и учесници антифашистичке борбе на свим странама.
Пред београдским судом, између осталих, рехабилитовани су краљица Марија Карађорђевић, краљ Петар Други, кнез Павле и кнегиња Олга, кнегиња Јелисавета и кнежеви Александар и Никола Карађорђевић, командант Југословенске војске у отаџбини Драгољуб Дража Михаиловић, председник избегличке владе у Лондону Слободан Јовановић, чувена глумица Жанка Стокић, али и комунисткиња Олга Хебранг, чији је муж, министар Андрија Хебранг, међу првим жртавама сукоба са ИБ.
Међу онима којима је враћена част налази се и 200-300 припадника озлоглашене СС дивизије "Принц Еуген", састављене од домаћих Немаца, и познате по стравичним злочинима. Да је толико њих рехабилитовано открила је Агенција за реституцију, када су им стигли захтеви за враћање имовине, које је Агенција одбила.
ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА У ШАПЦУ
ПО првом Закону о рехабилитацији из 2006, највише захтева решио је Виши суд у Шапцу. Само у првој години донео је чак 54 позитивна решења, међу којима је било и враћање права жандармима из Беле Цркве Богдану Лончару и Миленку Браковићу, које су, 7. јула 1941. убили Жикица Јовановић Шпанац и Цветин Солдатовић.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)