Нови талас заразе донео пораст обољења међу млађим особама: Вирус корона и младима налази слабу тачку
О ВИРУСУ корона, због којег је само за 24 сата у Србији готово дуплиран број пацијената на респираторима, за више од пола године, колико је званично присутан, није се много сазанало, али се показало да су почетни ставови да су деца и млади од њега "заштићени" били - заблуда.

Фото: Танјуг
У КБЦ "Др Драгиша Мишовић" у првом "пику" епидемије у једном тренутку било је на лечењу готово 50 малишана. Сад у Врњачкој Бањи имамо инфицираног шестогодишњака, а болнице су пуне младих оболелих од ковида 19, чак и са обостраном упалом плућа.
Све то, можда, и потврђује тезу др Предрага Кона, епидемиолога, "да нам је овај вирус показао да ништа не знамо о њему". Још је, бар донекле, одржива теза да је код деце и младих ризик од компликација ковида мањи него код старијих, али то, у принципу, важи за готово сваку болест. Огромна већина оболелих, који се тренутно лече у ковид-центрима у Србији, има између 20 и 50 година, а сама чињеница да су у болници доказује да немају ни изблиза безазлену форму болести.
СПРЕМА СЕ ЈОШ ПОСТЕЉА
МИНИСТАР здравља Златибор Лончар за данас је заказао састанак са директорима ковид-болница, на којем ће, како сазнају "Новости", бити анализирана попуњеност капацитета, расположивост кадра, опреме, лекова. На основу те анализе, биће донета одлука и о евентуалном проширивању капацитета за пацијенте са ковидом. Места у болницама има, али се размишља и о резервним постељама у случају да се обистине процене да нас прави пик оболевања очекује за пет-шест дана. У том случају би у Београду, КБЦ "Звездара", који је засад одвојио 60 постеља за ковид, опет постао искључиво ковид-болница.
И Светска здравствена организација упозорава да широм света све више младих озбиљније оболева или умире због заразе.
- У неким земљама су забележени случајеви појединаца у 30-им, 40-им и 50-им годинама живота који су након заразе завршили на интензивној нези и умрли. Неки су имали друге хроничне болести, а неки не - саопштила је докторка Марија ван Керков, управница Одељења за емергентне болести и зоонозу из Женеве.
Стручњацима још није познато зашто се болест код неких појединаца развија у тешку, а код других пролази с релативно благим симптомима. У Италији, рецимо, 10 до 15 одсто свих лечених на интензивној нези млађи су од 50 година.
- Сви могу да се разболе, без обзира на узраст и пол и то би напокон морало озбиљно да се схвати - каже, за "Новости", професор др Мијомир Пелемиш, инфектолог и члан Кризног штаба. - Вирус сигурно није ослабио, то тврде сви озбиљни светски научници, а доказ је да има све више оболелих, и да се инфицирају све старосне групе.
Већина млађих инфицираних ипак прегура ову заразу са благом клиничком сликом, чак и без икаквих симптома. Али, нико не може да зна како ће се болест развијати, и зато лекари, нарочито клиничари, углавном не деле став др Бранимира Несторовића::
- Ако треба да се разболите, најбоље је сад кад је вирус релативно слаб. Сад је много мањи проценат тешких форми обољења.
Клиничари, ипак, сматрају да би то било превише ризично.
- Неко просто може да има такав генетички склоп да има неку слабу тачку и док она није на удару, неће ни знати за њу. То је тај феномен Ахилове пете - каже имунолог др Срђа Јанковић.
На прагу 18. недеље откако је вирус откривен у Србији, ипак, имамо ситуацију коју нико није очекивао - болнице су пуне и стиче се утисак да вирус код младих сада изазива теже симптоме него у првом пику епидемије.
- То је логично јер су сад млади и највише изложени, окупљају се, не држе дистанцу, не носе маске, а у директном контакту се вирус брже преноси, унесе се већа количина вируса, па је и форма болести тежа - каше професор Пелемиш. - Још један проблем је то што се инфицирани касно јављају лекару, па се болест развије. Свако ко има повишену температуру, малаксалост, замара се, може одмах бити примљен у болницу, и без теста којим је потврђен вирус корона, јер симптоми јасно указују на тежину болести.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)