"НОВОСТИ" У ФАБРИЦИ КИСЕОНИКА: Тихи хероји дан и ноћ производе гас за спас
КИСЕОНИК, невидиљиви лек, највећа је драгоценост у времену короне. Док он тече из челичних боца и резервоара кроз компликоване цевоводе у ковид-болницама, има наде за сваког оболелог.
Сав труд и пожртвовање лекара, вентилатори и респиратори били би узалудни да нема кисеоника који од почетака епидемије за целу Србију производи у три смене компанија "Месер". Њени стручњаци су најважнија логистичка подршка у рату са короном, а за јавност су невидљиви као и њихов драгоцени производ. "Новости" су добиле прилику да уђу у "Месеров" центар у Београду, да виде део тог "невидиљивог фронта" и упознају људе који, као и лекари, сада живе без радног времена.
СОЛИДАРНОСТ ИЗ СВЕТА
ЗАХВАЉУЈУЋИ солидарности и хуманости унутар светског система "Месер групе", Србија је добила драгоцену помоћ када је било најтеже.
Чак је и Шпанија, иако у тешкој ситуација, послала регулаторе у Србију.
Од рампе на улазу у круг "Месера" све је строго контролисано, јер вирус у погоне за производњу и пуњење кисеоника не сме да уђе. Овде раде стручњаци којима је немогуће наћи замену у кратком року, и без њих нема медицинских гасова без којих се не може замислити борба против короне. Тек пошто су репортери "Новости" испред портирнице дезинфиковали обућу и руке, и пошто нам је измерена температура, добили смо одобрење да кренемо ка управној згради. Морали смо пажљиво да пређемо унутрашњу саобраћајницу која води ка складишту боца с кисеоником, јер на њој влада веома жив саобраћај. Из ковид-болница стижу возила с празним боцама која одмах дезинфикују техничари у скафандерима, а камиони с новим следовањима кисеоника журе ка пацијентима. Ту су и санитетска возила за све медицинске установе и она која носе кисеоник пацијентима на кућној рехабилитацији.
- Наше екипе тренутно су у "Арени" где раде у скафандерима на спајању велике инсталације којом ће кисеоник стизати до сваког болесничког кревета. Она ће остати као трајно добро, јер је направљена тако да може да се саставља и раставља према потребама и да се користи у различите сврхе. Овај подухват наших стручњака, од инжењера до сервисера, јединствен је у свету. Они раде широм Србије и у најтежим условима од почетка епидемије, али не посустају - с нескривеним поносом говори извршни директор "Месера" Ђорђе Савић.
Сложени систем производње и дистрибуције медицинског кисеоника у Србији почива на фабрици медицинских гасова у Смедереву и пунионицама на четири локације. Потражња за медицинским кисеоником је од пет до 10 пута већа него пре епидемије, али стручњаци су формирали систем тако да он може да подмири оволике потребе, чак и да произведе више од тога.
- Чим се ковид појавио, "Месер група" је на светском нивоу оформила своје кризне штабове и почела да планира начин рада у случају епидемије. Ми смо такође формирали свој штаб, који је морао да испланира сваки детаљ да би снабдевање наших болница кисеоником било без најмањег застоја. "Месер" је друштвено одговорна компанија, и за нас људски живот нема цену. Многе услуге због тога и не наплаћујемо - каже Савић.
- Месерови запослени су различитих специјалности, од машинаца до фармацеута, који су невидљиви за јавност, а спасавају животе. Они су хероји исто колико и лекари и медицински техничари, јер су посвећени само једном циљу - да се испоручи довољно невидљивих производа који значе живот. Не сматрамо то послом, већ дужношћу у овом тренутку, када се боримо за људске животе заједно са лекарима. Ми смо непрестано у контакту са њима и добро познајемо њихову изузетну пожртвованост. Пример за то је и да се могу видети и професори медицинског факултета како уносе боце с кисеоником у возило, у борби за нечији живот - каже др Кристина Станковић, лекар и специјалиста за индустријску фармацију, менаџер у "Месеру".
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (6)