РАК ПЛУЋА ГОДИШЊЕ ПОКОСИ 4.600 ЉУДИ: Сутра се обележава Дан борбе против једног од најсмртоноснијих карцинома
Светски дан борбе против рака плућа обележава се сутра, 1. августа, а у Србији од те малигне болести годишње оболи више од 6.000, а умре 4.600 особа.
То је нашу земљу сврстало на неславно друго место у Европи по смртности од карцинома плућа.
Надлежни су препознали проблем и од недавно оболели од рака плућа о трошку РФЗО добијају најсавременије имуно и циљане терапије.
Из Удружења за борбу против рака плућа "Пуним плућима" кажу да време епидемије код ових пацијената постоји бојазан од заразе коронавирусом због одласка у здравствене институције, примања терапије, одласка на дијагностику и контроле.
Директорка Клинике за пулмологију КЦС проф. др Виолета Михаиловић Вучинић, сматра да нема потребе за страхом, јер се примање терапије одвија неометано и безбедно.
Она наводи да је Клиника за пулмологију у периоду док је била ЦОВИД центар без прекида лечила оноколошке болеснике на тај начин што су службу у потпуности изоловали у "зелену зону" те оноколошки пацијенти нису могли да дођу у контакт са оболелила од цовида 19.
-Сваки четврти пацијент који уђе у Клинику има карцином, а проше године открили смо рак плућа код готово 1.500 пацијената. Оно што охрабрује је да од пре два месеца, оболели од рака плућа могу о трошку РФЗО да добију најсавременије имуно и циљане терапије, што нам свима улива наду, јер се данас са раком може живети- рекла је Вучинић, а наводи се у саопштењу Удружења за борбу против рака плућа.
Она је навела да је до сада Комисија РФЗО одобрила најсавременије лекове за 150 пацијената и да су резултати охрабрујући.
Удружење за борбу против рака плућа, последње три године напорно је радило како би се оболели лечили савременим терапијама о трошку РФЗО, чиме би се решили проблеми пацијената који живе са овом болешћу.
-Сада је битно да скратимо време од појаве симптома до добијања савремених лекова, које је прошле године, просечно, износило 200 дана- каже Оља Ћоровић, представница Удружења за борбу против рака плућа "Пуним плућима".
Удружење за борбу против рака плућа убрзало је процес активирања првог "кол центра" у Србији за све оболеле од рака плућа, јер због тренутне епидемиолошке ситуације пацијенати не могу да буду у сталној комуникацији са лекарима.
Удружење је у сарадњи са руководством Клинике за пулмологију и уз подршку управе КЦС покренуло пројекат "Пут Промене - Пут Пацијента" са циљем да покрене "кол центар", који ће помоћи пацијентима и њиховим продицама и убрзати пут оболелог од појаве симптома до примања одговарајуће терапије.
Кол центар биће у Клиници за пулмологију, а у његовом раду ће учествовати лекари и сестре те Клинике. Имаће и психоонколошку подршку како би се оболели и чланови породице лакше изборили са овом тешком дијагнозом.
Препоручујемо
ТУЖАН ЕПИЛОГ ХУМАНИТАРНЕ АКЦИЈЕ: Преминула и друга Пожаревљанка оболела од канцера
16. 07. 2020. у 18:10
"ЗЕЛЕНО СВЕТЛО" СРПСКИМ КАДРОВИМА: Савет министара БиХ после вишемесечне блокаде именовао Ћулума и Милиновића
14. 07. 2020. у 14:12 >> 14:16
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)