ЧУВА ОД ЗАБОРАВА ЖИВОТ ЗАВИЧАЈА: Мирослав Ж. Симић, из Драгова, код Рековца, и у осмој деценији темељно истражује и пише
ТРЕНУТАК када су засветлеле прве сијалице у левачко-драговском крају, када су се зачули звуци радио-апарата, али и време када су мештани први пут угледали покретне слике на школском ТВ пријемнику, све то је забележио у својој 20. књизи Мирослав Ж. Симић (76), из Драгова, код Рековца.
У мноштву података, књига за коју аутор каже да је левачко-драговска "чуваркућа", брани од заборава податке које су многи већ давно отписали.
Поред свих важних установа, организација, удружења и друштава у њој су побројана и имена многих виђенијих људи пореклом из Драгова, попут професора др Kосте П. Тодоровића, светски признатог стручњака за заразне и тропске болести, који је 1972. године Југославију спасао од епидемије вируса вариола вера, Милосава Митровића, солунца чији је лик на етикетама чувеног јагодинског пива, Јована Токе Ћирковића, легенде хармонике, Павла Ђуровца, тежака из Волујка који је живео у три века (18., 19. и 20), јер је рођен 1798. године, а умро 1908. године, убијеног дописника "Вечерњих новости" Милана Пантића...
Симић нам у књизи открива и детаље из живота солунца Милосава Лосе Митровића, заштитног знака јагодинског пива, Јагодинског чиче, који је више деценија проносио славу Драгова, Левча, али и целе Југославије.
Његов лик утискиван је на свим етикетама буради, флаша и пиварских чаша. Како је био ратни војни инвалид и ампутиране су му обе ноге, увек је путовао коњском чезом, па је добио и надимак Чича Чеза.
- Када је Јагодина 1946. године променила име, на флашама је тада писало "Пивара Светозарево". Страни увозници почели су да враћају шлепере пива, јер су мислили да то није јагодинско, све док енигма није била разрешена - каже писац.
Најновија књига овог вредног истраживача, писца и публицисте печат је његовог рада и својеврсна енциклопедија у малом.
ЧЕТИРИ ГОДИНЕ ПРИПРЕМЕ
КЊИГУ је Симић радио пуне четири године. Користио је грађу Историјског архива "Поморавље", који ће књигу и штампати.
- Кроз 18 поглавља на 432 стране и дупло више илустрација и фотографија хронолошки описујем бурни живот села Дубнице, Волујка и Пуљака од 1837. до 1900. године, као и "новорођеног" Драгова, од 1900. године до данашњих дана - каже писац.
Препоручујемо
ВЕШТИ ПРСТИ ДЕДА ДУШАНА: Старина из Течића међу само неколико активних плетара
09. 08. 2020. у 10:47
ВЕРА НАС ЈЕ ОДРЖАЛА: Василије Перић о православљу у Угљевику
05. 08. 2020. у 17:30
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)