АПЕЛ НА ТУРИСТЕ КОЈИ ЛЕТУЈУ У ОВОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ: Никако не смете радити ове ствари
ИДИТЕ на Стару планину, шетајте њеним бајковитим пределима, уживајте у лепотама водопада и планинских река и кањона, али се нипошто не упуштајте у непотребну авантуру.

Фото В. Ћирић
Не залазите тамо одакле се не можете вратити и где се можете суочити са многобројним опасностима: од тога да се на вас обруши стена, да по клизавом терену ишчашите ногу или чланак, до тога да се суочите са неком шарком или поскоком или да је не дај боже нагазите.
Ово је суштина апела Роберта Илића, упућеног многобројним посетиоцима планине, међу којима има и оних склоних авантурама, оних који прецене своје могућности, али ипак неупућених за боравак на планини.
Искусни планинарски водич са лиценцом, иначе телевизијски сниматељ, који сваки слободан тренутак користи да обиђе неки део "старе лепотице", каже да је због велике посећености овог лета, све већи број случајева повреда којима кумује сама природа, али и обична људска непажња, односно недостатак знања за боравак у дивљини. Последњи пример у Топлом Долу, где је једна планинарка сломила кук када се на њу, у кањону реке узводно од села, обрушила гомила камења најбољи је пример, како се веома лако може доспети у проблеме.
ОПАСНЕ ГЉИВЕ И ТРАВЕ
СВАКИ обилазак Старе планине, односно удаљених делова и врхова, мора се пажљиво испланирати јер у многим њеним деловима нема сигнала мобилне телефоније, а самим тим је немогуће позвати помоћ. Многобројни шумски плодови, могу се јести само ако сте потпуно сигурни да су јестиви. Било је случајева тровања гљивама, односно да се уместо јестивог за исхрану користе отвровни вргањи или лажне лисичарке. Исти је случај и са лековитим травама које морају и те како да се познају, да би се од њих скувао чај.
- У последњих петнаестак дана имали смо више случајева повреда и то углавном у случајевима када се авантуристи упуштају у захтевне туре као што су обилазак Чунгуљског, Копренског, или Калуђерског водопада. Људи по веома неприступачном терену крену без икакве опреме, па чак и у папучама, а за обилазак ових локација неопходна је основна планинарска опрема, са обавезним паром планинарских ципела. Дешавало се, да у станишту поскока и шарки, какав је, на пример Козији камик, људи оду са неким исусовкама, сандалама или у папучама - прича Илић.

Фото В. Ћирић
Један од основних савета јесте, да се у далеке делове планине никад не иде без друштва, водича или неког мештана, да се избегава кретање по лошем времену и киши, а нарочито по магли која често притиска врхове Старе планине.
- Памтим случајеве када су по магли залутали чак и граничари и са наше прелазили на бугарску страну планине. Они који су свакодневно ишли истом стазом одједном су били беспомоћни. У магли се изгуби осећај за оријентацију, не види се ниједан оријентир, врло лако вас сустигне паника и тада је све готово. Наравно при себи морате увек да имате и резервну одећу, неку кабаницу, ватру и довољно хране, као и понеки слаткиш уколико се догоди да вам одједном услед напора падне ниво шећера у крви и једноставно малаксате - добронамерно саветује Илић, који ову планину познаје као свој џеп.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)