ФИРМАМА ЗА РЕЦИКЛАЖУ ПЕТ ОТПАДА ПРЕТИ КРАХ: Српски рециклери тврде да неће опстати ако држава не помогне
ДРАСТИЧАН пад цене оригиналне пластике на тржишту изазвао је тектонски поремећај у рециклажној индустрији, а из Српске асоцијације рециклера амбалажног отпада поручују да ће тешко опстати до краја године, ако не нађу неко решење уз помоћ државе.
Фирме из овог сектора су почеле да се затварају, а многи ће морати да смањују број запослених.
Нижа цена нафте је нову пластику учинила јефтинијом од њене рециклиране алтернативе, па компаније немају економску рачуницу да користе скупљу верзију, иако је боља за животну средину. Први тежак удар за рециклере у Србији и широм света, који је оборио тражњу, био је изазван пандемијском кризом и мерама ограничења, али драматичне последице до којих је довело појефтињење нове пластике никада до сада нису забележене у овој индустрији.
ИСПУЊАВАЈУ ПРОПИСЕ ВЛАДЕ
У СРБИЈИ постоје четири фабрике за рециклажу ПЕТ амбалаже, око 20 постројења за прераду других врста пластике и више од стотину мањих предузећа која се бави сакупљањем отпада. Према извештају Агенције за заштиту животне средине, прошле године је сакупљено и поново искоришћено 44.631 тона отпадне пластичне амбалаже. Од тога је 34.747 тона рециклирано, а остатак је искоришћен у енергетске сврхе. На наше тржиште је лане стављено у промет 92.537 тона пластичне амбалаже, од чега је 37,5 одсто сакупљено и поново искоришћено, чиме је испуњен циљ за смањење те врсте отпада, који је прописала Влада Србије.
Кристина Цвејанов, из Удружења инжењера заштите животне средине, истиче да ће још тежа криза у нашем рециклажном сектору да се осети када прође период обухваћен пакетом државне помоћи привреди.
- Фирме су почеле да се затварају, може се очекивати да ће многе морати да смањују број запослених, а поједина сакупљачка предузећа биће принуђена да обуставе прикупљање пластике - каже, за "Новости", Цвејанова.
- У просеку смо 300 тона месечно извозили, а сада ни 10 одсто од тога - објашњава Матески. - Ово су историјски ниске цене оригиналних материјала, то је тектонски поремећај за целу браншу. Нова пластика је, због великог пада цене нафте, дупло јефтинија. Последњих година је била око 1.300 до 1.400 евра по тони, сада је од 650 до 700 евра.
Матески, чија је компанија чланица Српске асоцијације рециклера амбалажног отпада, каже да та организација планира да се у септембру обрати држави како би заједно нашли модел да превазиђу кризу.
- Министарство за заштиту животне средине је прва адреса на чија ћемо врата закуцати - каже наш саговорник. - Не чекамо да држава реши наш проблем, али морамо да нађемо модел да буквално преживимо ову годину.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)