СРБИЈА ИМА СВОЈЕ АЛПЕ: Велики крш крај Бора привлачи мноштво посетилаца (ФОТО)
УВЕРЕЊЕ да Алпи у Србији не постоје пада у воду када стигнете до превоја Цепе недалеко од Бора и угледате величанствене тестерасте врхове Великог крша који се дижу изнад бајковите зелене котлине.

Фото: Борис Субашић
Захваљујући напорима борских Младих истраживача и планинара који су маркирали стазе за успон на ову изузетну планину она је постала доступна најширем кругу љубитеља природе.
До ње се најлакше стиже аутопутем Београд -Ниш са кога се скреће код Праћина и преко Честобродице наставља одличним путем до Бора. Када се прође кроз град бакра пут остаје ужи и лошији. Призори успутних копова који су дословнио оглодали планине и брда рудничке јаловине налик пустињи остављају путнике без речи.
Ти окрутни пејзажи нестају код живописног сеоцета Велики кривељ, од кога уски друм наставља кроз питоме зелене брегове док се изнова не спусти на превој Цепе. Ту се сваког викенда може видети мноштво паркираних аутомобила и аутобуса излетника, планинара и маунтин бајкера који походе Велики крш и оближњи Стол. Они који остају више дана обично одседају у оближњем планинарском дому у подножју величанствене громадне планине Стол.

Фото: Борис Субашић
Главни изазов за љубитеље висина је ипак Велики крш сурови голи планински бедем која се често назива "српским Алпима". Геолошки, ова планина припада Српским Карпатима.
Посетиоци се пењу око сат времена стрмом стазом до његовог врха Великог крша на 1.148 метара с кога се пружа невероватан поглед и затим настављају маркираном равном стазом по гребену до следећег великог "зуба" над понором где пландују.
Велики крш уме да завара оптичким илузијама да се може брзо и лако прећи. За тај подухват је потребна изузетна психофизичка кондиција и добре припремљеност, јер одмах после првих неколико стотина метара лако проходне равне стазе она наизменично стрмо понире и уздиже се, пролазећи кроз густо жбуње.
Куриозитет Вееликог крша је да спада у најстарије планине на свету јер је сачињен од камена који се први охладио на младој ужареној планети Земљи.

Фото: Борис Субашић
Тај слој стар 277 милиона година је током каснијих страховитих тектонских промена које су цепале горње слојеве Земљиног омотача као сечиво избио на површину, постајући хрид праисторијског мора. Зато данас на висинама већим од 1.000 метара Великог Крша и моћне громаде Стола наспрам њега, научници налазе фосиле морских праживота.
Део Великог крша обрастао је вегетацијом чији највећи део чине прастарих ендемске, јединствене, врсте којих на других местима нема.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)