У СКАФАНДЕРИМА ЧЕЗНУЛИ ЗА ДЕЦОМ: Иако по струци ортопеди, хирурзи или кардиолози, последњих месеци су лечили заражене
НИЈЕ било времена за велике припреме.
Пуком силом прилика су у ситуацији када су им пристизале десетине пацијената дневно, из униформи кардиолога, ортопеда, хирурга морали да "ускоче" у скафандере и почну да лече тешко оболеле од ковида 19, иако инфектологија заправо није њихова област. Нико од њих који су месеце провели у црвеним зонама ковид-центара није водио појединачну евиденцију колико живота је спасао. Сад, кажу, хватају мало даха, јер имају знатно мање пацијената, али су већ "у ниском старту", спремни за очекивани други налет вируса корона.
Да је било тешко признају медицинари Клиничко-болничког центра "Бежанијска коса", Опште болнице Младеновац, Института за ортопедију "Бањица", Војномедицинског центра "Карабурма" и Клинике за анестезиологију, који су се у четвртак састали са министром здравља Златибором Лончаром. Радиће опет исто, кажу, "и даноноћно ако затреба, не мислећи на то да и сами могу да се заразе".
- У Србији је тренутно вирисом корона заражено 106 здравствених радника, од којих је пет на болничком лечењу - каже министар Лончар. - Надам се да ће се сви грађани придржавати прописаних мера како би медицинари имали што мање посла.
На дисциплину становништва рачуна и др Бранислав Кривокапић, ортопедски хирург Института "Бањица".
- Ако стварно желите да се Институт "Бањица" бави ортопедском проблематиком, помозите нам тиме што ћете носити маску - каже др Кривокапић. - Инфективне болести нису наше примарно деловање, али смо се веома добро снашли. У априлу нам је било знатно теже, али смо се навикли, и мислим да смо са позитивним билансом изашли из свега овога.
Главна сестра операционог блока у тој здравственој установи, Снежана Јеремић, била је задужена да организује улазак у ковид-центар и излазак из њега:
- Излазак је био посебно важан како би се опрема скинула што безбедније, да не би дошло до заражавања. Било је напорно, али смо се максимално организовали, и уз подршку Министарства здравља имали све што нам треба.
Александра Петровић, шеф пријемно-тријажне амбуланте КБЦ "Бежанијска коса", прича да је најтеже било у почетку када су имали и до 200 прегледа дневно.
Војномедицински центар "Карабурма" је у ковид-систему скоро шест месеци. Главна сестра Далиборка Радишић каже да су имали више од 800 пацијената са ковидом.
Клиника за опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију КЦС није била у ковид-систему, али др Марина Стојановић, анестезиолог у овој установи, каже да је велики број њених колега био на испомоћи у разним ковид-болницама.
- Трудили смо се да подједнако са колегама из других ковид-болница одрадимо посао најбоље што смо могли. Велики терет је пао и наше колеге које су остале на клиникама - каже др Стојановић. - Најтеже је било то што смо били одвојени од своје деце и породица.
Препоручујемо
ЗА ДАН ВИШЕ ОД 100 ПРИЈАВА: Због короне "откуцавају" фризере, али не и журке
02. 09. 2020. у 21:13
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.
02. 01. 2025. у 18:26
ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета
РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".
02. 01. 2025. у 19:42
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (2)