СУСРЕТ СА ИСТОРИЈОМ - ЛУЈ БАРТУ САМ СЕБИ ПОТПИСАО СМРТНУ ПРЕСУДУ: Осамдесет и шест година од атентата на краља Александра у Марсељу
И ДОК је југословенски краљевски разарач "Дубровник", око поднева 9. октобра 1934. године, већ увелико секао таласе француских територијалних вода, у кабинету марсељског префекта, само четири сата пре него што ће Александар Карађорђевић издахнути у истој овој одаји, министар Барту, префект Жуано и председник општине Рибо, генерални контролор националне безбедности Систерон и француски посланик у Београду Нажијар, воде жив разговор са послаником Мирославом Спалајковићем, генералом Александром Димитријевићем и конзулом Светиславом Лазаревићем.
Тема: евентуални атентат и безбедност југословенског краља у Марсељу.
Представници Краљевине Југославије, саопштили су да су добили поуздане информације да ће бити покушан атентат на суверена и да се двојица атентатора већ налазе у највећем француском граду на Медитерану. Обавештајац Владета Милићевић који је тих дана боравио у Паризу, ради обезбеђења краља, јавио је да је из неколико поузданих извора добио веродостојна сазнања о планираном атентату на Александра. (Владета Милићевић је од 1927. био стални југословенски представник у Међународној полицијској организацији Интерпол. Дванаест година пратио је активности усташких емиграната, у Аустрији, затим у Мађарској, Немачкој, Француској и Италији.)
Префект Жуано: Гости се узбуђују без разлога.
Министар Барту: Краљ Александар неће имати бољег телохранитеља од мене јер ћу цело време бити уз њега. Уосталом, чујмо господина Систерона.
Генерални контролор Систерон: Молим вас, господине министре, нема никаквих разлога за било какву бојазан. Напротив! Наши гости су забринути, али им и ја кажем да је то само израз њихове превелике љубави према владару!
Министар Барту: Гарантујете ли нам потпуну безбедност и да ли су потребне какве допунске мере?
Систерон: Гарантујем, господо! Никакве друге мере нису потребне!
Представници Краљевине Југославије попуштају. Одобровољени су пруженим уверавањима и више нису тако упорни.
АТМОСФЕРА на свечаном ручку, приређеном за званице које ће тог поподнева дочекати југословенског краља, била је веома срдачна и пријатељска. У "златној сали" префектуре, разговор је био веома жив. Уз сир и дезерт, при крају обеда, Мирослав Спалајковић поново пита префекта о безбедносном поретку на марсељским улицама. Жуано му одговара да ће, према плану, бити постављен уобичајен кордон полицајаца, с тим што ће господин министар (Барту) и његов гост (краљ), заузети места у затвореном аутомобилу, који ће пратити два ескорта, мотоциклиста-жандарма са десне и леве стране возила.
"Ах, не, господине префекте, не!", рекао је живахно Луј Барту. "То никако! Краљ мора бити ближе народу да осети да је код нас, иако смо ми република, веома популаран!"
У разговор се умешао и градоначелник Марсеља, Рибо:
"Господин министар је апсолутно у праву! Полицијска пратња са мотоциклима сигурно би изазвала протесте грађанства Марсеља, које жустро реагује на све недемократске мере. Уосталом, ускоро ће избори, и ја морам да водим рачуна о расположењу бирача."
И француски посланик у Београду, Пол-Емил Нажијар, додао је свој коментар: "Од буке мотоцикла Његово величанство краљ Александар неће моћи да чује аплаузе Марсељаца, што би заиста била велика штета".
Неко је додао да из затвореног аутомобила ни Марсељци неће моћи да виде југословенског суверена. Префект Марсеља Жуано и контролор Систерон, без размишљања су прихватили предложене сугестије и одмах су издали налог за измену мера безбедности. За ову одлуку нису морали да траже ничију сагласност, јер су њих двојица била лично одговорна за безбедност високог госта док борави у Марсељу. Међутим, генерал Димитријевић у свом тестаментарном запису тврди да је повлачење 12 мотоциклиста наређено телефоном из Париза, из кабинета француског министра Албера Сароа, а да је префект марсељске полиције био само извршилац.
- Господине префекте, хоћете ли ми рећи каква ће бити густина полицијског кордона на плочницима - питао је генерал Димитријевић.
- Како да не генерале. На сваких четири, пет метара! - одвратио је Жуано.
ГЕНЕРАЛ Димитријевић је нагло устао и запретио скандалом:
- Мени није тако речено, господо. Захтевам са овог места да кордон буде такав да се полицајци могу бар држати за руке.
- Немогуће, немогуће, где да нађем толико припадника мобилне гарде? - мрмљао је збуњени префект.
- Онда употребите војску - плануо је Димитријевић.
Вешт дипломата, министар Барту, позвао је госте да устану - ручак је завршен - и за тренутак је прекинуо мучну атмосферу која је настала Димитријевићевом упадицом.
Разговор је настављен у салону префектуре. Уз кафу. Луј Барту је окупио око себе групу званица, међу њима посланика Спалајковића и генерала Димитријевића.
НЕИЗГОВОРЕН КРАЉЕВ ГОВОР ФРАНЦУЗИМА
У УНУТРАШЊЕМ џепу краљеве адмиралске униформе, на папиру попрсканом крвљу, пронађен је говор који је југословенски краљ требало да одржи у Паризу, за време своје званичне посете Француској. Његов садржај први је објавио тадашњи водећи француски лист "Матен", у броју од 11. октобра 1934. године.
"Колико волимо Француску, то цео свет зна. Та љубав има свој корен у дну наших бића. Догађаји су је могли само изнети на врхунац приступачан људским осећањима и учинити је видном за свачије очи. Мој обожавани отац краљ Петар био је за све време свог живота симбол верности наше љубави за вашу племениту и лепу земљу. Дивљење Југославије према Француској не потиче од јуче. У самој историји југословенског народа треба тражити зачетак. Век који везује данашњу Југославију са Наполеоновом Илиријом и Карађорђевом Србијом завршио се, по неизбежној историјској потреби, логичним и природним резултатом. За далеким догађајима, у којима су били умешани наши дедови, дошли су догађаји ближи нама у којима смо и сами учествовали. Ми се дивимо Француској не само због њеног дела које је извршила у нашој националној судбини, већ и због њене универзалне улоге коју она непрестано врши зрачењем своје мисли и својом делатношћу у свету.
Ми јој се дивимо због праведности и хероизма њених поступака увек кад треба бранити правду против самовоље и силе у међународном животу. Исто тако и због огромне истрајности њених напора у лаганом и истрајном, тешком изграђивању мира међу народима".
"Видите, драги пријатељи, кад ми је префект јутрос ставио на знање да нема довољно полицајаца за кордон тако да је приморан да их сели из једне улице у другу, онако како Његово величанство и ја будемо пролазили колима, и ја сам се сетио војске. Али, командант марсељског гарнизона упорно се држи правила министарства рата. Питао је: да ли је овде у Марсељу државни дочек или државнички сусрет? Као што и сами знате, званичан дочек је онда када госте дочекује председник Републике, а господин Лебрен (Алберт Лебрен) ће то сутра учинити на Гар де Енвалид у Паризу. А за сусрет, какав је овај наш у Марсељу, са вашим сувереном, није могуће употребити војску за одржавање реда на улицама."
Овим интервенцијама, министар Барту потписаће смртну пресуду себи, која ће бити извршена само два часа касније.
ДОБРО расположен, на челу осталих званица, око 14.30 кренуо је у стару марсељску луку "Кеј де Белж" да дочека Александра Карађорђевића. На "Белгијском кеју", био је подигнут велики понтон у облику бине за најсвечаније прилике, прекривен црвеним теписима, окићен заставама, триколорима истих боја: плава, бела и црвена. Поређане водоравно, обележавале су југословенску тробојку, а исте боје само усправно стављене, била је француска триколорка. Са леве и десне стране биле су укотвљене подморнице "Наутилус" и "Риби". Међу бројним званицама, Луј Барту је на централном месту овог "одбора" за свечани дочек. Поред њега налазе се званични изасланици председника Републике Француске Лебрена, генерал Жубер и потпуковник Бертуар. Присутне Југословене предводи посланик Мирослав Спалајковић...
Док се у кабинету марсељског префекта води разговор о безбедности краља Александра, јер је југословенска обавештајна служба у Паризу добила 9. октобра пре подне обавештење из Италије да ће атентат на краља бити извршен у Марсељу, десио се један детаљ, који није много познат у јавности, а који је могао да измени краљеву судбину. Светислав Лазаревић, генерални конзул у Марсељу, кренуо је у сусрет разарачу "Дубровник" и пренео Александру поруку:
- Величанство, не треба да се искрцавате у Марсељу. Добио сам алармантна обавештења.
Намеравају да Вас убију.
Краљу је саветовано да одложи искрцавање у марсељској луци, како би се добило у времену за предузимање потребних мера за његову безбедност. Као изговор, саветовано је да се наведе краљева болест. "Дубровник" би онда продужио према ратној луци Тулон, где би се краљ искрцао и одмах наставио пут за Париз, а то време искористило би се да се пронађу и похапсе терористи.
Краљ је то одбио, није хтео да разочара Бартуа, који га је чекао. "Уосталом", рекао је, "више нема времена за повлачење", а затим је одлучно додао: "Не боји се ваљда један краљ двојице пробисвета и мангупа."
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)