ОВАКО ЈЕ ДАНАС ГРМЕЛО НА ПЕШТЕРУ: Погледајте спектакуларне фотографије велике војне вежбе "Садејство 2020" (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је данас Здруженој тактичкој вежби са бојевим гађањем „Садејство 2020” на Привременом полигону „Пештер“.
Вежби су присуствовали председница Владе Србије Ана Брнабић, министар одбране Александар Вулин, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић и директор Безбедносно-информативне агенције Братислав Гашић.
Данашњој вежби присуствовали су и српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик и председница Републике Српске Жељка Цвијановић.
Вежба „Садејство 2020“ изведена је под претпоставком да су оружане снаге непријатеља координираним активностима извршиле оружану агресију и привремено окупирале део територије Србије са две борбене групе које очекују довођење својих нових снага.
Здружене снаге Војске Србије предузеле су нападну операцију ради протеривања снага непријатеља, заштите становништва и успостављања мира и стабилности.
Вежба је почела дејством артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства ради уништења уочених непријатељских ваздухоплова, остваривања превласти у ваздушном простору и стварања повољних услова здруженим снагама за извођење нападне операције. На извршењу задатка дејствовале су артиљеријске батерије ПВО ПАСАРС и ПАНЦИР и једно ракетно одељење, а осматрање циљева и навођење оруђа реализовано је модернизованим радаром ЖИРАФА.
После остваривања превласти у ваздушном простору, у другој секвенци вежбе најпре је извршено извиђање борбеног распореда непријатеља беспилотним летелицама ЦХ-92, Врабац и дроном АР 100-Ц.
Борбена група кренула је на извршење задатка, са челним осигурањем јачине оклопно-извиђачке чете на оклопно-извиђачком возилу БРДМ-2МС. Осматрачка група чете извршила је извиђање коришћењем мултисензорске извиђачке платформе МИП-3 на борбеном возилу БОВ КИВ. Ту су и два снајперска пара опремљена џили маскирним комплетима.
У трећој секвенци вежбе приказано је дејство авиона МиГ-29 и приказ борбе у којем ловачка авијација ступа у блиску ваздушну борбу. Авиони МиГ-29 врше и ловачку заштиту ударних група ловачко-бомбардерске авијације у циљу стварања услова за извршење задатка изолације бојишта.
По непријатељским циљевима дејство је извршило више група ловачко бомбардерске авијације, налетом групе модернизованих авиона ОРАО, наоружаних топовским, ракетним и бомбардерским убојним средствима.
Четврту секвенцу вежбе карактерише артиљеријско-ракетна подршка ватрене групе у којој су самоходна топовско-хаубичка артиљеријска батерија 155мм „НОРА-Б52“, самоходна хаубичка артиљеријска батерија 122мм ГВОЗДИКА, ојачана батерија модернизованих и дигитализованих ракетних самоходних вишецевних лансера М-17 128 мм ОГАЊ, вишецевног лансера ракета МОРАВА и модуларног вишецевног лансера ракета ОГАЊ М-18 и вод минобацача 120 мм.
С обзиром на разнородност калибара артиљеријско-ракетних оруђа које врше дејство по циљевима, за синхронизацију једновременог дејства користе се управљачке преносне артиљеријске осматрачке справе (УПАОС) и универзалне преносне артиљеријско-рачунарске станице (УПАРС), које врше прорачун елемената за гађање и шаљу их на дигиталне управљачке конзоле сваког појединачног оруђа.
У последње три године у наоружање Војске Србије уведено је више од 20 различитих врста артиљеријског наоружања и опреме, чиме је створена основа за знатно унапређење способности рода артиљерије.
У секвенци пет ангажована је борбена авијација и борбени хеликоптери.
После 20 година први пут је изведено дејство авиона МиГ-29 по циљевима на земљи, ракетама С-8. МиГ-ови могу извршавати дејство по циљевима на земљи различитом палетом наоружања: невођеним ракетним средствима ваздух-земља, бомбама различитог калибра и топом 30 мм.
Након дејства авиона Миг-29, дејство по непријатељским циљевима извела је група авиона Супер галеб Г-4. Авиони су дошли у бришућем лету на висинама до 100 метара користећи конфигурацију терена ради избегавања непријатељске ПВО.
Затим су наступили борбени хеликоптери. Најпре налетом и дејством на земаљске циљеве борбених хеликоптера Ми-35 наоружаних радио-вођеним против-оклопним ракетама АТАКА. Онда су дејствовали хеликоптери Ми-17В5 наоружани невођеним ракетним зрнима С-8, а уследио је прикривени долет и дејство хеликоптера ГАМА.
У шестој секвенци дејствовали су модернизовани БВП М80 АБ-1, противоклопно лансирно оруђе ПОЛО М-83, оклопно борбено возило точкаш ЛАЗАР-3, модернизовани тенк М-84 АС-1 и тенк М-84.
Заштиту од дејстава из ваздушног простора борбене групе у току напада вршио је модернизовани ракетни систем КУБ, а за противваздухопловну одбрану борбене групе, падобранског и хеликоптерског десанта од изненадног извиђања и дејства из ваздушног простора ангажован је и систем ПАНЦИР.
Седма секвенца вежбе започела је специјалним падобранским десантом који је извела група од 30 падобранаца 63. падобранске бригаде из авиона Ан-26 са висине од 3.000 метара, у једном налету, са задатком уништења заосталих снага непријатеља.
У циљу обезбеђења услова за извођење хеликоптерског десанта наступиле су снаге 72. бригаде за специјалне операције у три колоне борбених оклопних возила МИЛОШ. Синхронизованим и истовременим дејством специјалних снага по непријатељу створени су повољни услови за извршење хеликоптерског десанта.
Уследио је налет групе хеликоптера Ми-17, Ми-8, Ми-35 и Х-145М у вертикалном маневру у којима су превезени припадници специјалних снага 72. бригаде за специјалне операције и 63. падобранске бригаде у циљу неутралисања заосталих група непријатеља. Из хеликоптера су искрцане и две даљински контролисане беспосадне платформе МАЛИ МИЛОШ.
Тимови специјалних снага опремљени су по пројекту 1500, који обухвата 26 различитих врста најсавременијег наоружања и опреме.
Вежба је завршена извођењем демо скока припадника 63. падобранске бригаде са заставама Републике Србије и Војске Србије. Демо скок извели су заставник прве класе Радмила Ђурић и заставник Милан Светозаревић.
Здруженом тактичком вежбом „Садејство 2020“ представљен је део способности јединица Војске Србије у извођењу операција здружених снага. Приказана је оспособљеност дела јединица Војске Србије за извођење ваздухопловних и противваздухопловних дејстава, ваздухопловне ватрене подршке, нападне операције јединица Копнене војске и десанта специјалних снага.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (45)