ОДБИЛИ ПОНУДЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА: Млади програмери из Крушевца одлучили да остану и у родном граду оснују успешну стартап фирму

С. БАБОВИЋ

14. 10. 2020. у 19:16

ИМАЛИ су понуде за сјајне послове у иностранству, са знањем и програмским вештинама које имају. Али, група дипломаца-информатичара из Крушевца, одлучила је да остане "код куће" и оснује сопствену компанију. Шансу су добили прошлог септембра у Бизнис инкубатор центру (БИЦ) и као прва иновациона стартап компанија у Расинском округу, почели су да раде под симболичним именом "Решивоје".

ОДБИЛИ ПОНУДЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА: Млади програмери из Крушевца одлучили да остану и у родном граду оснују успешну стартап фирму

Млади инжењери из града под Багдалом / Фото С. Бабовић

За годину дана и упркос пандемији ковида 19, фирма у којој је просечна старост запослених 22 године, оправдала је оснивање, а млади програмери још уверенији да је одлука да остану у Србији и свом Крушевцу оправдана. Засад имају 15 клијената за које раде јединствена софтверска решења која треба да побољшају различите пословне процесе.

- Почело је тако што смо Ненад Верић и ја учествовали на такмичењу за најбољу бизнис-идеју, и од 300 кандидата, били међу 15 најбољих. Потом у укупном пласману пети, док смо у категорији тржишни потенцијал тријумфовали - прича Александар Ђорђевић, вођа тима. - Одлучили смо се да идеју реализујемо. Оформили смо тим...

Од институција под чијим окриљем раде добили су сву потребну помоћ: опрему, менторство, пословни простор. Да су на правом путу и да дигитализација пословних процеса има будућност показало се и када су решили да "дигитализују" предузећа у Расинском округу.

- Фокусирали смо се на израду софтвера за мање, породичне компаније, којима су софтвери већих концерна финансијски недостижни - објашњава Коста Миловановић. - Идеја је била да им помогнемо да буду конкуретни на тржишту кроз веб-оглашавање.

Програмер Ненад Берић нам открива да је њихов софтвер који дигитално контролише и прати производњу, паковање, сортирање воћа и поврћа, заинтересовао власнике хладњача у округу, па су радо учествовали и у разради пројекта.

Заједничким радом остварују идеје / Фото С. Бабовић

- Износили су нам своје потребе, сугестије, савете, шта их конкретно мучи током рада - причају нам Ненад и Коста. - Али, епидемија је успорила све. Многе су бербе стопиране, ангажман већег броја радника није био могућ. Дошле су и поплаве, па тај пројекат чека следећу пољопривредну сезону.

Алекса Миловановић једини је студент међу колегама у фирми:

- Видим овде своју шансу, а сада и радим и учим од осталих у тиму. Размишљао сам и о каријери у иностранству, али указала се ова прилика и нисам желео да је пропустим.

НЕПРЕКИДНО УЧЕЊЕ

И ВЕЋ свршени дипломци и програмери са искуством морају да уче непрестано - тврди Александар Ђорђевић. - Зато у паузама у раду, заједно прелазимо курсеве и додатно се усавршавамо. Тражимо нове идеје, нова решења. Тако је и настало име наше компаније: "Решивоје". Хтели смо да истакнемо да нема нерешивих ствари и засада, оправдавамо то име.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом