СРЦЕ МОЖЕ ДА СЕ РЕГЕНЕРИШЕ ПОСЛЕ ИНФАРКТА: Милана Тасић (24) из Врања магистрирала регенеративну медицину у Монпељеу
МЛАДА научница Милана Тасић (24), после завршене гимназије у Врању уписала је основне студије у Стразбуру и магистрирала на регенеративној медицини у Монпељеу, који важи за медицински центар Француске.
Амбициозна и жељна знања, посвећена је промоцији ове области, па је током студирања објављивала стручне чланке у Србији како би што више упознала јавност са овом области и указала на њен значај. Тренутно је на Сорбони део тима проф. др. Филипа Менашеа, пионира у коришћењу ембрионалних матичних ћелија за лечење оштећења срчаног мишића, а за којег постоје информације да је и у тиму лекара који прате здравствено стање Михаела Шумахера.
- Познато је да медицина још увек није на свом врхунцу. Да је и даље реч о тактилној науци, и да процеси хируршких операција и самог лечења дуго трају, као и да су неизвесни. Област која представља будућност, а која се развија тек двадесетак година је и регенеративна медицина за коју већина људи у нашој земљи није чула. Реч је о биомедицини и инжењерству који се и даље не изучавају код нас као у иностранству, на пример у Француској - започиње разговор млада научница.
Регенерација органа, односно лечење матичним ћелијама и персонализована медицина представљају методу обнављања оштећеног дела ткива. Како објашњава Милана, идеја да се лек за можда све врсте болести налази у нама самима, јесте фасцинантна.
- Значај изучавања матичних ћелија лежи у њиховом унутрашњем потенцијалу за лечење појединих болести, попут дијабетеса, као и разних обољења срца. Научницима би то такође допринело при изградњи метода њиховог преображаја у тип ћелија који је неопходан за обнављање дела органа захваћеног болешћу. Даље би то допринело и откривању новог начина лечења урођених болести, али и праћења развоја човека почев од зачећа, а што покреће пре свега разна етичка питања - каже нам ова млада девојка.
ИНТЕРВЈУ СА НОБЕЛОВЦЕМ
Милана Тасић каже да јој је студирање у иностранству омогућило и да сарађује са пионирима у области регенеративне медицине. Пружила јој се прилика да уради интервју са добитником Нобелове награде из области медицине, односно физиологије за 2011. годину Жилом Офманом, који је објављен у Србији.
Како Милана објашњава, уколико неко има оштећени део срчаног мишића услед, на пример, инфаркта, могуће је изазвати обнављање оштећеног ткива трансплантацијом лабораторијски узгајаних матичних ћелија у пацијентово ткиво.
- Човеково срце је дуго сматрано органом који се у потпуности формира у последњим фазама развоја и које је немогуће обновити. Кад се једном оштети, доприноси постепеном, али сигурном губитку своје функције. Откриће постојања деобе срчаних ћелија, у делу срца оштећеног услед инфаркта, доводи до сазнања да је ово ипак орган који може да се регенерише - појашњава Милана.
Она додаје да је један од проблема у вези са срчаним ударом, поред преживљавања пацијента, свакако и ожиљак који се том приликом ствара. Лечење бета-блокаторима данас може само да заштити срце од поновљеног инфаркта.
- Матичне ћелије имају способност обнављања тог дела срца који бива замењен новим ткивом. Оне се узимају из коштане сржи самих пацијената и усмеравају се да постану ново срчано ткиво. Тако диференциране убризгавају се у само срце пацијента. То, даље, спречава да срце брзо слаби и доприноси јачању тог органа након болести - каже Милана.
Србија небрушени дијамант
Милана у родно Врање, где јој живе родитељи, долази два пута годишње. Тада се више дружи и са пријатељима из средње школе.
- Србија је прелепа, пребогата земља, али са неискоришћеним потенцијалом. Наша земља је небрушени дијамант, који само заједно можемо да обликујемо. Свако у својој области и да нико никоме не буде "претња" - сматра Милана.
Она је става да се у иностранство иде да се прикупи знање и информације, како би се све донело у сопствену земљу и применило у њеном напредовању.
Да је ова метода ефикасна говори и чињеница да се користи и у лечењу болести узроковане ковидом 19. Према њеним речима, испитивања су довела до закључка да је "интравенска трансплантација матичних ћелија била сигурна и ефикасна метода за лечење пацијената с пнеумонијом ковид 19, а посебно оних који су били у тешком и критичном стању.
Милана је већ током основних студија учествовала на светским конгресима у Кини, Грчкој, Пољској, итд. и била је једини представник свог факултета.
Иако је послом везана за Француску, воли земљу у којој је рођена и наглашава да је важно што пре направити и учврстити темељ ове области у Србији, где постоји потенцијал. Али и законски омогућити примену ове методе у складу са већ постојећим протоколима. Ова метода, према њеним речима, увелико се користи у области вештачке оплодње и подмлађивања јајних ћелија, али како наглашава јако је важно да то пацијенти раде код проверених и сигурних лекара.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)