НАША "АНАТОМИЈА" СТИГЛА ДО КЕМБРИЏА: Велики искорак тројице српских професора поводом јубилеја медицинског факултета у у Београду

Биљана РАДИВОЈЕВИЋ

18. 10. 2020. у 11:00

ПУНЕ две године доктор Слободан Маринковић, професор анатомије у пензији, цртао је од ујутру до увече илустрације људског тела, до најситнијих детаља.

НАША АНАТОМИЈА СТИГЛА ДО КЕМБРИЏА: Велики искорак тројице српских професора поводом јубилеја медицинског факултета у у Београду

Фото В. Данилов

Њима је обогатио јубиларно издање "Анатомије човека", издато пред сто година од почетка наставе на Медицинском факултету у Београду. У стручним круговима познат као један од четворице највећих светских експерата за крвне судове мозга, а у општој јавности - као "научник бескућник", који дуже од три деценије живи у кабинету за анатомију, каже да се овог посла, ни за коју награду, не би поново латио.

Неки од снимака су макроскопски, неки велики препарати, делови костура, лобања...

- Друге илустрације су цртане. То сам цртао дрвеним бојама. Онда је накнадно обрађено у фотошопу. Атлас садржи готово 800 слика. То је мени одузело две године рада, од јутра до вечери, прављење цртежа, фотографисање препарата...Да ми неко сада понуди велики новац или стан који немам, да урадим нешто тако поново, ја бих се захвалио и одбио. То или се уради једном у животу или се никад не уради. Али зато смо добили светску књигу - прича за "Новости" професор Маринковић.

И заиста, тек што је изашла из штампе, књига је стигла чак до Кембриџа. Необично издање прешло је овај, подједнако редак и необичан пут за један уџбеник, тако што га је асистент београдског Института за анатомију др Слободан Капор понео у Енглеску да га покаже професорима. Они су се толико одушевили да се Грег Гонзалес, директор курса медицинских наука у колеџу Jesus Lane, одмах сликао са књигом и наручио примерке за тамошњи анатомски институт.

У "Анатомији човека", на више од 600 страница, професор Маринковић и још двојица аутора - професори др Бранислав Филиповић, директор Института за анатомију, и др Ласло Пушкаш, шеф Катедре за анатомију, из свих перспектива су приказали и анализирали људско тело.

ТЕЛО КАО ИНСПИРАЦИЈА УМЕТНИКА

АУТОРИ су се трудили да илустрацијама и текстом повежу анатомију са разним клиничким предметима, како би студенти заиста увидели видели значај гране медицине чије је темеље пре 500 година поставио Леонардо да Винчи:

- Није нам циљ само да положе испит, него да сутра буду добри лекари - каже професор Слободан Маринковић.

- Неки делови књиге су повезани са уметношћу. Наиме, кроз историју, главна тема већине уметника је људско тело, зато уметници морају да проучавају анатомију. И по томе је ова књига јединствена у свету.

ВИЗИЈА Слободан Маринковић, Ласло Пушкаш и Бранислав Филиповић, Фото архива

Први део - "Општа анатомија и хистологија" је текстуални. Ту је приказана грађа атома, органских материја, грађа хромозома, структура ћелија и разних ткива. Дат је и детаљан опис сваког милиметра људског тела, грађа живе материје, опште особине срца, анатомија леђа, торакса, трбуха, руке, ноге, кости лобање лица и врата, нервни систем, мишићи. Дуги део је "Анатомски атлас" са оригиналним цртежима или фотографијама.

- Свака књига има одељке према деловима тела. Ова почиње од атома, јер се читаво људско тело састоји од њих, па је и нама било логично да одатле кренемо - прича проф. Маринковић и разбија још једну заблуду лаика за медицину: да гени не служе само за преношење наследних особина са родитеља на потомке, него регулишу функцију апсолутно сваке ћелије.

И концепција књиге и текста је другачија него у класичним атласима. Књиге из анатомије су или на енглеском или на латинском језику. У овој су комбинована та два језика, и унутар текста и анатомског атласа. Сваки детаљ органа обележен је на латинском, а испод тога је енглески назив.

- То је та специфичност, што ову књигу чини јединственом у свету - каже проф. Маринковић.

- На основу те двојезичности, књигу могу да користе странци, који не знају српски језик.

Тиме се она издваја од свих других, и налази се на многим медицинским факултетима западних држава, али и код светских стручњака, угледних професора анатомије, неурологије и неурохирургије.

Фото В. Данилов

Људско тело врло мало се мења кроз векове, за еволуцију су потребни милиони година, па у анатомији, практично, нема неких великих промена.

- Кад упоредимо нас и пећинске људе има, наравно, анатомских разлика, али уопште нису драстичне - каже проф. Маринковић. - То је мали период за еволуцију.

Професор др Ласло Пушкаш каже да је обавеза учитеља да прате развој науке, а не да студентима нуде знање из уџбеника написаних пре тридесет година:

- Имали смо на уму да овом књигом увеличамо и обележавање јубилеја Медицинског факултета, и дан када је 9. децембра 1920. године француски ђак Нико Миљанић одржао у Београду прво предавање из анатомије, којим је започела настава на Медицинском факултету. Ово је друго, али значајно допуњено издање које укључује све оно што се дознало у међувремену, а тога је заиста много. Ко се бави анатомијом открио би да је то потпуно ново дело, иако је од првог издања прошло пет година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЗВЕЗДА РУСИЈЕ ИЗБАЧЕНА ИЗ АВИОНА У АМЕРИЦИ: Хабиб Нурмагомедов ово није очекивао (ВИДЕО)