КОЛИКО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ? Одговор даје истраживање српских научника
ПАЦИЈЕНТИ који су били позитивни на вирус корона највероватније ће бити годину дана имуни на ту болест, показују истраживања Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) у Београду.
Од почетка пандемије, у Србији, у лабораторијама ИНЕП-а урађене су анализе 15.000 особа, али нису сви били позитивни на вирус корона.
„Антитела ће трајати годину до годину и по дана, то је нека врста претпоставке. Оно што знамо је то да седам месеци, колико најдуже пратимо пацијенте, та антитела опстају у организму, да код пацијената који су развили висок ниво антитела не долази до неког наглог пада вредности, падну за неких пет одсто и због свега тога се претпоставља да ће она трајати минимум годину дана“, рекла је Марија Гњатовић, научни сарадник ИНЕП-а, у емисији „150 минута“ ТВ Прве.
Постоје пацијенти код којих, као објашњава, брзо нестану антитела, то су они који су асимптоматски или са врло благом клиничком сликом прележали ковид-19 и у старту развили ниске вредности антитела. Те вредности су опале да више не могу да се мере, али ти пацијенти су свакако некако заштићени.
„Антитела су само један од параметара имунолошког система који учествују у одбрани, ту су и имунолошке ћелије које памте контакт са вирусом Сарс-КоВ-2, тако да нека врста заштите постоји и ко дође у контакт са вирусом, организам ће брже савладати болест“, каже она.
Пре неколико дана је на Кризном штабу усвојена примена брзог антигенског теста. Према речима Гњатовићеве, то је тест који детектује протеине вируса који је у ствари допуна ПЦР тесту.
„Он не може бити бољи од ПЦР теста, али може се користити за масовно тестирање много већег броја узорака. Са друге стране, када прође период у коме се вирус налази у горњим дисајним путевима, када ПЦР или брзи антигенски тест може да потврди присуство вируса, долазимо на примену серолошких тестова, то је од две недеље, па надаље од појаве првих симптома. Златни стандард у примени серолошких тестова је елиса тест који је институт ИНЕП направио. Радимо тестове на лични захтев“, додаје Гњатовић.
Тренутно се користе и брзи серолошки тестови. Они су тренутно у употреби у ковид амбулантама.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ХРВАТСКИ МЕДИЈИ: Хајка на докторку због писма о условима у КБ Дубрава
27. 10. 2020. у 17:27
ТЕК НАС ЧЕКА ОШТАР УДАР КОРОНЕ: Епидемиолог тврди да врх трећег таласа тек долази
27. 10. 2020. у 16:15
ШОКАНТНЕ БРОЈКЕ Короном у Србији заражене још 1.053, преминуло пет особа
27. 10. 2020. у 15:00
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)