ОДУШЕВЉЕНА САМ "ЗЛАТНИМ РУКАМА" ЖЕНА: Ен Годфри, супруга америчког амбасадора, импресионирана ткачким колонијама у Србији
Србија је дивна земља пуна прелепих предела, богатог културног наслеђа, а када имате прилику да је обиђете, упознате се са менталитетом народа и научите још нешто ново, та лепота је још потпунија, импресије су Ен Годфри, супруге амбасадора САД Ентонија Годфрија, након више од годну дана живота у главном граду.
Ручни рад жена Србије оставио је можда и најснажнији утисак на њу, а са рукотворинама и вештинама оних који их стварају, ближе се упознала када је учествовала у радионицама ткачких колонија у Пироту, али и другим градовима у организацији "Етно мреже".
Каже ју је то обогатило за још једно искуство јер се посветила ономе што иначе много воли, а и уверила додатно да жене у Србији које се баве рукотворинама имају заиста "златне руке".
Ову констатацију изговорила је на српском језику у разговору за Танјуг делећи утиске и о свему што је научила током учешћа на ткачким колонијама у Србији, а као најфасцинантије истиче - начин на који се жене уз подршку "Етно мреже", боре за очување ручног рада, нарочито ћилимарства у крајевима у којима је оно некада било доминантно.
Прича да је њено интересовање за српску традицију и рукотворине почело још када је по доласку у Београд за новогодшњу јелку тражила украсе са српским орнаментима, обележјима и детаљима, а онда сасвим случајно на сликама видела лепе декоративне вунене кугле и пожелела да баш њима украси своју јелку.
Када је извршна директорка НАЛЕД-а и председница Етно мрезе, Виолета Јовановић каже, позвала да посети радонице и детаљније се упозна са српском традицијом то је био њен први сусрет "уживо", са овим "занатом", а временом је, и, каже, и сама почела да похађа ткачке колоније.
- Желела сам да видим шта све то вредне жене у Србији знају да раде а да истовремени упознам и друге делове Србије, као и да искористим могућност да научим нешто ново будући да волим да плетем, прича Ен Годфри.
Истиче да је када је отишла Пирот била одушевљена приступом који жене имају, да је била одушевљена њиховом пристојношћу, непосредношћу, тиме како прихватају друге људе, нуде се да помогну., да су је брзо прихаватиле, помагале јој да научи савлада вештину плетења и такања.
Будући да је њено изворно занимање учитељ, каже да је обрадовало и то када је на радионицама видела младе људе и децу да се уче изради рукотворина.
Веома је срећна, каже, што и сама има у резиденцији има доста таквих детаља, а поред вунених лопти којима је украсила своју јелку, Ен Годфри је личној колекцији додала и два столњака, који су везле жене из Инђије.
Такође, ту је и њен ручни рад, ћилим, познат као пиротски, који је и научила да тка у Пироту, спефичан по својој орнаментици, а чији неки од симбола датирају из колективне свести, готово од самих почетака човечанства, када су те шаре биле нека врста амајлија, сликовног писма.
ОЧАРАНА ПРЕДЕЛИМА
Каже да је по доласку у Београд први и најачи утисак на њу оставила посета Калемегдану, али је подједнако очарана и другим местима у Србији које је потом посетила, Стара планина, Златибор, Нови Сад, Пирот, Сомбор, Ђердапском клисуром, али и мањим местима попут Инђије, Панчева...
"Осећам се почаствовано тиме што могу да радим и научим нешто ново од вештина, јер видим велику вредност у свему томе" каже Годфри, а екипи Танјуга показала је и дземпер који је исплела свом супругу, амбасадору Ентони Годфрију - традиционални ирски дземпер, који се некада звао "одећом рибара", али и дземпер који тренутно плете за сина.
На питање колико времена треба да се исплете један такав џемпер, са много шара и детаља, каже да је њој било потребно свеукупно између 45 и 50 сати.
Готфри каже да је за њу учешће на колонији у Пироту било важно и због тога што је открила, како каже да је Србија много више од Београда.
"То је био изненађујући фактор, одушевљена сам била планинама, рекама, водопадима, чистим подручјима за која нисама знала да постоје овде, рекла је Годфри на коју је каже посебан утисак оставила Стара планина на коју је отишла после и са породицом.
Пореклом је, иначе, из Ирске, где су култура и традиција, а самим тим и рукотворине инспирисане животом на селу, и значајан део тога усмерен је на туристичку индустрију.
Влада наше земље одавно је разумела и одлучила да подржи тај аспект у циљу привлачења домаћих и страних туриста, навела је Годфри.
Препоручујемо
У КАРАЂОРЂЕВОЈ УЛИЦИ У ШАПЦУ: Базар старих и уметничких заната (ФОТО)
17. 10. 2020. у 09:16
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)