ПАРЛАМЕНТАРНИ И ПРАВНИ МЕГДАН: Како су се бирали посланици за Подгоричку скупштину

ОДМАХ по завршетку Великог рата, у Црној Гори ће бити конституисана Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори.

ПАРЛАМЕНТАРНИ И ПРАВНИ МЕГДАН: Како су се бирали посланици за Подгоричку скупштину

Фото архива

Краљ Никола неће бити у близини зграде "Дуванског монопола" у Подгорици, где је одржана, већ у изгнанству, у париском предграђу Неију. Предстојао је велики парламентарни мегдан заговорника уједињења са Србијом, униониста, и оних који су били за обнову Краљевине Црне Горе и за династију Петровића, сепаратиста.

Избори за ову Скупштину, која је позната и под именом Подгоричка скупштина, одржани су 19. новембра 1918. у границама Краљевине Црне Горе. Свака је капетанија бирала по два, а у крајевима ослобођеним за време Првог балканског рата сваки срез је бирао по три посланика. Градови са мање од 5.000 становника су бирали по једног посланика, а они са више од 5.000 по два посланика. Бирало се јавним и посредним гласањем, на тај начин што би свака капетанија на јавним зборовима изабрала 10 повереника, срезови по 15 и варошке општине по 5, односно 10 повереника. Повереници из округа су на заједничкој седници поименичним гласањем изабрали посланике за округ. Оверени записници о избору повереника и посланика достављени су Скупштини у Подгорици. Говорило се да су то били најдемократскији избори до тада у Црној Гори.

Преговори о сепаратном миру

У АУСТРИЈСКИМ архивима има много оптужујућих докумената везаних за понашање краља Николе и његових синова у току Великог рата. То се, пре свега, односи на преговоре престолонаследника Данила са представницима Беча у Швајцарској, средином децембра 1915. године, о закључењу сепаратног мира. По том плану Црна Гора је требало да буде проширена на један део Србије, Далмацију и северну Албанију. Међутим, друга страна, Аустроугарска није уважила његово пуномоћје за такав судбоносни и веома значајни документ.

Месец дана касније, 13. јануара 1916, његов отац упутиће писмо аустријском цару, молећи га за "частан мир". Четири дана потом, 17. јануара, понудио је "безусловну капитулацију", до које је дошло - 23. јануара.

Заговорници присаједињења Србији штампали су своје кандидатске листе и изборне прогласе на белој хартији, па су названи - бјелашиима, а присталице династије Петровића и заговорници Црне Горе као самосталне државе штампали су своје изборне материјале на зеленој хартији, те су прозвани - зеленашима.

Скупштина је заседала од 24. до 29. новембра 1918. године. На другој редовној седници, 26. новембра, донесене су одлуке да се краљ Никола Петровић и његова династија збаце са престола; да се Црна Гора уједини са Србијом у једну државу под династијом Карађорђевића и потом ступи у заједничку државу Срба, Хрвата и Словенаца.

Овај чин је за зеленашке тумаче прошлости - великосрпски терор, експанзионизам, милитаризам, инквизиција, трагична анексија, којом је на бесправан и нелегитиман начин уништена државна самосталност Црне Горе, њен међународни субјективитет, национална слобода, идентитет и достојанство. Да су Срби окупатори, асимилатори, експлоататори...

О односу народа у Црној Гори према одлукама Подгоричке скупштине показатељ су и резултати парламентарних избора 1923, 1925. и 1927. године на које су излазили и бјелаши и зеленаши. На првим изборима 1920. није било зеленашке листе. На територији данашње Републике Црне Горе у ова три изборна циклуса бјелаши су добили 86 одсто, а зеленаши 14 одсто гласова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (1)

ОД СРЦА С ЉУБАВЉУ: Меридиан фондација обележила 2024. годину својом хуманошћу и солидарношћу (ВИДЕО)