ЛЕКАРИ УМОРНИ, НЕ ОДУСТАЈУ ОД БОРБЕ: У трећем таласу епидемије Крагујевац међу градовима са највише заражених, капацитети пренапрегнути
КОВИД-клинике у Крагујевцу су све пуније, за дан потроше кисеоника колико раније за шест месеци, гужве су у амбулантама. Ситуација је пренапрегнута, у току је борба медицинара за сваког пацијента. Последњих дана у овом граду је велики пораст броја оболелих, само у среду било је 280 новозаражених, а све је више и оних који стижу на лечење из Београда и других места.
То је, у најкраћем, преглед тренутног стања у установама које су на удару новог таласа короне - крагујевачком Клиничком центру, амбулантама Дома здравља, привременој ковид--болници на "Шумадија сајму".
- Ми смо здравствени војници у борби против ковида. За то смо се школовали и ово су ситуације где ми показујемо сву своју снагу, знање и умеће - каже нам др Љиљана Мирков, координатор у привременој болници на "Шумадија сајму" у Крагујевцу.
Ово је једна од здравствених установа која ради у саставу овдашњег Клиничког центра, који је због тренутне ситуације више од половине својих просторних и људских капацитета определио за борбу против опасног и подмуклог вируса.
- С обзиром на огроман прилив нових пацијената, систем је пренапрегнут. Борба са опасним вирусом траје и трајаће. Међутим, добро смо припремљени, многи од нас су већ "очеличени". Комплетно медицинско особље је, и поред великог умора, и даље мотивисано да се бори са ковидом - говори професор др Предраг Саздановић, директор КЦ у Крагујевцу.
Медицинарима предстоји и борба за свако кисеоничко место, јер су капацитети већ 90 одсто пуни. У КЦ су на лечењу 264 пацијента, како из Крагујевца, тако и из Новог Пазара, Косовске Митровице, Чачка, Ивањице... Клинички центар покрива подручје на коме живи око два милиона људи.
И Психијатријска клиника од среде је у ковид-систему. "Принудном", али ефикасном реорганизацијом, у крагујевачком Клиничком центру формирано је десет ковид-клиника.
- Почели су радови и убрзано се ради на обезбеђењу још 200 кисеоничких места. Тиме се очекује потпуна стабилизација стања када је реч о кисеоничкој потпори за ковид-пацијенте - појашњава Саздановић.
Иначе, Министарство здравља определило је око 12,5 милиона динара за уградњу новог система кисеоничке терапије у овој здравственој установи. Планирано је да радови буду готово у наредних петнаест дана. Извођачи радова су заштићени, у скафандерима, као и сви остали у "црвеној зони".
ИЗ БЕОГРАДА НА "ШУМАДИЈА САЈАМ"
У ПРИВРЕМЕНУ ковид-болницу на "Шумадија сајму" засад је смештен 31 пацијент, а од тог броја 28 их је пребачено из Београда. Већ је најављен долазак још петнаестак пацијената.
У овој привременој болници има места за око 150 оболелих, а постоји могућност проширења за око 50 кревета. Најмлађи пацијент у овој болници има 22, а најстарији 84 године.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)